התנועה למשילות ודמוקרטיה: "לאפשר חוק נורבגי לכל השרים וסגני השרים" - 0404
התנועה למשילות ודמוקרטיה: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

התנועה למשילות ודמוקרטיה: "לאפשר חוק נורבגי לכל השרים וסגני השרים"

בחוות דעת שהעבירה היום (ראשון) התנועה למשילות ודמוקרטיה לחברי ועדת החוקה של הכנסת, היא המליצה לאפשר חוק נורבגי לכל השרים וסגני השרים, ואף לחייב מספר מינימלי של שרים וסגני שרים להתפטר ולהכניס חבר כנסת במקומם. כל זאת כדי לאפשר לכמה שיותר חברי כנסת לתפקד לטובת אזרחי ישראל בעבודת הוועדות והמליאה בכנסת.

חוות הדעת מתייחסת להצעת חוק יסוד: הכנסת (תיקון – הפסקת חברות של חבר הכנסת המכהן כשר או כסגן שר) והצעת חוק הפסקת חברות של חבר הכנסת המכהן כשר או כסגן שר (תיקוני חקיקה) הנדונים היום בוועדת החוקה של הכנסת.

במחקר שערכה התנועה למשילות ודמוקרטיה עלה כי מספר חברי הפרלמנט בישראל ביחס לבעלי זכות הבחירה נמוך בהשוואה לפרלמנטים אחרים בעולם. הדבר מחליש את מעמדה של הכנסת ואת הקשר בינה לבין הציבור.

בבחירות לכנסת ה-23 היחס עמד על אחד ל-53,777 בעלי זכות בחירה. בהשוואה, עם הקמת המדינה עמד היחס בין בעלי זכות הבחירה לח"כ על אחד ל 4,166 איש. כתוצאה מכך, מוטל עומס רב על כתפי חברי הכנסת בישראל הנדרשים למרות הגידול באוכלוסייה, להמשיך ולמלא את שלל תפקידיהם. בעיה זו מתחדדת ככל שאנו עוסקים בייצוג פרלמנטרי בוועדות הכנסת.

עו"ד שמחה רוטמן, היועץ המשפטי של התנועה למשילות: "ללא החוק הנורבגי, יהיו פנויים בכנסת הנוכחית 76 ח"כים בלבד לעבודה פרלמנטרית שוטפת. העובדה כי מרבית דיוני הוועדות מתקיימות בימי המליאה, מאלצת קיומם של דיונים מקבילים כך שח"כ נדרשים לבחור לאיזה דיון יכנסו ועל איזה יוותרו. כתוצאה, מרבית העבודה נופלת על מספר מועט של חברי כנסת.

הצעות החוק המבקשות להתיר לשר מכהן להפסיק את חברותו בכנסת, תוך הכנסת ח"כ חלופי במקומו, יאפשרו כניסתם של חברי כנסת נוספים שיישאו בנטל העובדה הפרלמנטרית השוטפת לתועלת הציבור במדינה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]