מותו של רב"ט ניב לובטון ז"ל | מפקד מצ"ח ב"ש לשעבר הודח, נזיפה לשרשרת הפיקוד בביסל"ח - 0404
מותו של רב דובר צה"ל

מותו של רב"ט ניב לובטון ז"ל | מפקד מצ"ח ב"ש לשעבר הודח, נזיפה לשרשרת הפיקוד בביסל"ח

בימים האחרונים הציגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, ומפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק לראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, את ממצאי הבדיקה שנערכה ביחס לנסיבות מותו של לוחם צה"ל, רב-טוראי ניב לובטון ז"ל, חניך בקורס מ"כים, יום אחרי שנעשה ניסיון לגייסו כמקור על ידי שני רכזי מודיעין של המשטרה הצבאית החוקרת בשנת 2019.
 
הרמטכ"ל קבע שמדובר באירוע חמור שהסתיים במותו הטראגי של לוחם, והדגיש כי "העקרון המוביל בצה"ל הנו 'האדם יקר'. זהו עקרון אשר חייב להנחות את כל המפקדים והחיילים. מעקרון זה נגזר הציווי להיות רגיש לאדם, לדאוג לצרכיו ולטפל בכל אירוע בחרדת קודש וביראת חיים".
 
הבדיקה בעניין התנהלות יחידת מצ"ח הצביעה על מספר תקלות ושגיאות. החמורה שבהן הנה התנהלות רכזי המודיעין בכך שלא דיווחו על סימני המצוקה שגילה החייל בשיחות איתם, ובכך שלאחר היוודע דבר היעדרותו לא שיקפו את רגישות המקרה.
 
צוות המומחים הצביע על כשלים בדרך פעילותו של מערך המודיעין במצ״ח וציין כי חובת המפקדים ואנשי מערך המודיעין, בכל הרמות, לוודא קיום של תהליכים יסודיים, כיבוד זכויותיהם ודאגה קבועה למצבם הפיזי והנפשי של החיילים.
 
יצוין כי בעקבות החקירה בדבר נסיבות מותו הטראגי של ניב ז"ל, הוגשו כתבי אישום נגד שני רכזי המודיעין לבית הדין הצבאי, בחודש ספטמבר 2019, המייחסים להם עבירות של ידיעות כוזבות, אי קיום פקודה והתנהגות שאינה הולמת.
 
הרמטכ"ל קיבל באופן מלא את כלל הלקחים, המסקנות וההמלצות שהוצגו על ידי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, מפקד זרוע היבשה, אלוף יואל סטריק, וחברי צוות המומחים.
 
הרמטכ"ל  כוכבי קבע כי ״זהו אירוע קשה ביותר ועלינו לעשות הכל כדי שאירוע כזה לא יחזור על עצמו. פעולות של בירור, איסוף מודיעין, חקירה וכיוצא באלה, צריכות להיעשות ברגישות, התעניינות ודאגה לחייל. זהו אירוע כואב ומצער מאין כמוהו, והמשטרה הצבאית החוקרת נדרשת להפיק לקחים ולהטמיעם באופן מיידי".
 
הרמטכ"ל הורה על נקיטת שורת צעדים מערכתיים, ובהם חיזוק מערך המודיעין של מצ"ח ועדכון נהלי העבודה של המערך; גיבוש נוהל מעודכן המפרט את הפעולות הנדרשות מצד מפקדים במקרה של חייל חסר ביחידה, לרבות פעולות החיפוש הנדרשות; עדכון הנהלים בנוגע לסדר הפעולות במקרה של חייל נעדר במצ"ח, במערך הנפגעים וביחידות ועל פעולות רבות נוספות.
 
כמו כן, הרמטכ״ל כוכבי אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ ראש אגף כוח האדם. להלן פירוט הצעדים הפיקודיים:
מפקד מצ״ח באר שבע (הקודם), קצין בדרגת רב-סרן, הודח מיחידת מצ״ח, לא ישרת בתפקידי פיקוד וקידומו יעוכב למשך שש שנים, זאת בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.
מפקד מרחב דרום במצ״ח (הקודם), קצין בדרגת סגן-אלוף, ננזף על ידי ראש אגף כוח האדם בגין אחריותו הפיקודית לאירועים.
 
מהבדיקה בעניין התנהלות מפקדיו הישירים של ניב ז״ל בביסל״ח קבע הרמטכ"ל כי "עלו ליקויים שבסיסם מימוש חסר של האחריות הפיקודית ומיצוי לא מלא של היכולות והפעולות לאיתור החייל".
 
הרמטכ״ל אישר צעדים פיקודיים עליהם המליץ מפקד זרוע היבשה, זאת על אף שלא נמצאה אחריות ישירה או עקיפה לגרימת מותו של החייל. להלן פירוט הצעדים הפיקודיים:
שרשרת הפיקוד בביסל"ח בעת האירוע, מפקד החטיבה, מפקד הגדוד ומפקד הפלוגה ננזפו פיקודית בשל תפקוד לא מספק בשלב החיפושים, לאחר היוודע דבר היעדרותו של ניב ז"ל.
 
הרמטכ"ל הדגיש את חשיבות המאבק המתמשך במניעת אובדנות בצה"ל. לדבריו: "מאבק זה נשא פירות לאורך השנים, דבר שהתבטא בירידה במספר מקרי האובדנות בצה"ל. עלינו לעשות הכל ולהפוך כל אבן, כדי ללמוד ולהשתפר מכל אירוע במטרה למנוע, ככל הניתן, מקרים קשים אלה".
 
הרמטכ"ל הוסיף כי "חלק מחוזקותיו של צה"ל טמונות גם ביכולתו למנוע תופעות של עבריינות. למשטרה הצבאית ולמערך המודיעין במסגרתה, יש תפקיד חשוב ומרכזי בכך והישגים רבים לאורך השנים. לצד זאת, יש להקפיד הקפדה יתרה על שלומם ובריאותם של החיילים, ולוודא כי מתקיימים מנגנונים פיקודיים ומקצועיים שיבטיחו שמירה על האיזונים הראויים והנורמות המתחייבות".
לדבריו,  ״הביטוי המרכזי לאחריות מפקדי צה"ל לחיי אנשיהם הנו המקצועיות והרגישות, שבאמצעותם עליהם לגשת לביצוע כל משימה קטנה או גדולה, בשגרה או במלחמה. באירוע הנידון לא נהגו המפקדים לאורך כל השרשרת ב"חרדת קודש" המצופה מהם. להתנהגות שכזו ולתקלות הנובעות ממנה אין מקום בצה"ל". (צילום: ארכיון. למצולמים אין קשר לכתבה)

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]