הממשלה אישרה את הרחבת תכנית הסיוע למשק ב-14 מיליארד ש"ח - 0404
הממשלה אישרה את הרחבת תכנית הסיוע למשק ב-14 מיליארד ש שלמה מור

הממשלה אישרה את הרחבת תכנית הסיוע למשק ב-14 מיליארד ש"ח

הממשלה אישרה היום (ראשון) את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר ישראל כ״ץ, להרחיב את תוכנית הסיוע הכלכלית למשק ב-14 מיליארד ש"ח נוספים.

התוכנית הורחבה בהיקף של 15.6 מיליארד ש"ח, מהם 14 מיליארד ש"ח תקציביים. לצורך הרחבת התכנית תוקן חוק יסוד: משק המדינה.

הרחבת התכנית כוללת:

– תכנית לעידוד התעסוקה – תכנית חדשה בהיקף של 6 מיליארד שקל שתכלול מענקים שתכליתם תמרוץ להחזרת עובדים על מנת להוריד במהירות את שיעור האבטלה במשק.

– סיוע לעסקים הפועלים בענפים עם סיכון גבוה במיוחד- סיוע לענפים שלא ישובו לפעילות סדירה בתקופה הקרובה בשל מאפייניהם הייחודיים. בין השאר, תוקם קרן הלוואות ייעודיות בערבות מדינה בהיקף של 4 מיליארד שקל.

– הרחבת המענה התקציבי למשרדי ממשלה, בפרט לצורך התאמות שנדרשות בהתאם להנחיות משרד הבריאות לחיים ב"שגרת קורונה".

– השקעה בהון אנושי הנדרש לשוק העבודה ותגבור הכשרות מקצועיות, תהליכי השמה ואבחון תעסוקתי.

– תכנית להאצת המשק שכוללת האצת חיבור עסקים לתשתיות סיבים אופטיים, קידום תכנון וביצוע פרויקטי תשתיות, הרחבת תכנית הדיגיטציה – בין היתר לצורך שיפור שירותים ציבוריים לאזרח וייעול עבודת הממשלה באמצעות הקמת תשתיות טכנולוגיות והטמעת אמצעים דיגיטליים מתקדמים, שיפור שירותי הבריאות המקוונים לאזרח, מענה לצרכי חברות עתירות טכנולוגיה וקרן מענקים לעסקים קטנים שישדרגו מסופי תשלום לאמצעי תשלום מתקדמים בטכנולוגיית EMV.

– הקדמת שחרור כספי פיקדון לחיילים משוחררים להם נותרה יתרת כספים בחשבון (תיקון חקיקה).

מאז פרסום תכנית הסיוע הכלכלית ועד היום התעדכנו סעיפי התכנית בהתאם לצרכי המשק והורחבו גם היקפי הסיוע שניתנו במסגרתה, בין היתר, באמצעות מינוף תקציבי המדינה בתכנית לטובת כספי אשראי נוספים לעסקים. התכנית הורחבה במרכיבים הבאים:

– קרן ההלוואות בערבות מדינה לעסקים קטנים ובינוניים גדלה מ- 8 מיליארד ש"ח ל-14 מיליארד ש"ח בשל הגעה למיצוי.

– כלי מימון לחברות הייטק בהיקף של 2 מיליארד ש"ח.

– מתן ערבות מדינה לביטוח אשראי ספקים בהיקף של 750 מיליון דולרים.

– כמו כן, הנחה שר האוצר לגבש מתווה שיביא לפתרון למקרים בהם קוזזו קצבאות ממי שפוטרו בתקופת הקורונה ומקבלים קצבה נוספת מביטוח לאומי מעבר לקצבת אבטלה.

בתוספת מרכיבים אלו מסתכמת התוכנית בכ-100 מיליארד ש"ח.

שר האוצר, ישראל כ"ץ: "אישרנו היום בממשלה את הרחבת תוכנית הסיוע הכלכלית למשק ב-14 מיליארד שקלים נוספים במאמץ משותף של משרד האוצר ומשרד רה״מ, האישור מעמיד את סך התוכנית על כ-100 מיליארד שקלים. מדובר בצעד חיוני בתהליכי ההתמודדות עם המשבר אליו נקלענו למען אזרחי מדינת ישראל ולצמצום מהיר של האבטלה במדינה. אמשיך לפעול למענכם ולהוביל את המשק ואת כלכלת ישראל לצמיחה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]