מפקד חיל האוויר החליט על סגירת טייסת "הסילון הראשונה" שהובילה את תקיפת הכור הגרעיני בעיראק - 0404
מפקד חיל האוויר החליט על סגירת טייסת דובר צה"ל

מפקד חיל האוויר החליט על סגירת טייסת "הסילון הראשונה" שהובילה את תקיפת הכור הגרעיני בעיראק

כחלק מן ההחלטות שהתקבלו במסגרת התכנית הרב-שנתית "תנופה" קבע ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, שורת החלטות המקדמות התייעלות פנימית וצמצום מערכים ישנים, וזאת לצד קליטה ופיתוח של מערכים חדשים. כחלק מהחלטות אלה סיכם הרמטכ"ל על סגירת טייסת קרב.

אמש (שלישי) החליט מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין על סגירת טייסת "הסילון הראשונה" (117) שבבסיס רמת דוד עוד השנה מתוך הצורך בהתייעלות והכנת החיל לאתגרי העתיד. מפקד חיל האוויר עדכן את המפקדים ואמר כי סגירת הטייסת נעשתה כחלק מהקדמת תהליכים שתוכננו לעשור הקרוב, נוכח הצורך בתהליכי התייעלות והערכות לאתגרי העתיד הכוללים גם הצטיידות במטוסי דור 5.

הטייסת עתידה להיסגר בחודש אוקטובר 2020. טייסת "הסילון הראשונה", הוקמה בשנת 1953, ולקחה חלק בכל מערכות ישראל. הטייסת הפילה מטוסי אויב לראשונה במשימת הגנת שמי המדינה ב-1955, וצברה לאורך השנים 121.5 הפלות. הטייסת היא הראשונה בעולם להפיל מטוס אויב עם מטוס ה"נץ", והראשונה בעולם שהפילה מטוס מסוג מיג 23. הטייסת הובילה את תקיפת הכור הגרעיני בעיראק – תקיפה ששינתה את פני המזרח התיכון. הטייסת תמשיך לפעול מבצעית ולהתאמן – עד רגע סגירתה.

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין: "טייסת "הסילון הראשונה" הינה טייסת בעלת מורשת קרב מפוארת, הכוללת השתתפות במבצעים גלויים וסמויים. בראייה הצופה פני עתיד, ונוכח תמונה אסטרטגית מורכבת – אני מתכוון למצות את ההזדמנות שבתקופה זו ולהכין טוב יותר את חיל האוויר לאתגרי העתיד. נתייעל ונמשיך לפתח את החיל ככוח אווירי רלוונטי ומשפיע. זהו אתגר פיקודי ומקצועי – ואני בטוח שמפקד הטייסת ומפקד הכנף יעמדו במבחן זה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]