פגישת נתניהו-פומפאו | רה"מ: "הזדמנות לקדם שלום על בסיס תכנית טראמפ" - 0404
פגישת נתניהו-פומפאו | רה קובי גדעון, לע"מ

פגישת נתניהו-פומפאו | רה"מ: "הזדמנות לקדם שלום על בסיס תכנית טראמפ"

ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה של ארה"ב מייק פומפאו, נפגשו היום (רביעי) במעון רה"מ בירושלים. טרם פגישתם, מסרו השניים הצהרות משותפות.

רה"מ נתניהו אמר בהצהרתו לפומפאו: "ברוך הבא לירושלים. הביקור הזה מתקיים מספר ימים אחרי שאביך, וויין, הלך לעולמו. בשם משפחתי וכל אזרחי ישראל, אני שולח תנחומים לך ולמשפחתך. ממה שקראתי על אביך, יכולתי לזהות את הערכים שהוא הטמיע בך, שניכרים בכל מעשיך. שוב, קבל את תנחומינו.

אנחנו מעריכים מאוד את העובדה שזו נסיעתך הראשונה מזה זמן מה, והגעת עד לישראל לשש שעות. זאת עדות לחוזקה של הברית בינינו, למחויבותו של הנשיא טראמפ למדינת ישראל ולמחויבות שלך לישראל וליחסים בינינו. אני מודה לך על כך. יש לנו נושאים רבים לשוחח עליהם. ראשית, המגפה. מגפת הקורונה היא אתגר עבור העולם כולו; עבור שתי מדינותינו ועבור כולם. אנחנו נדון בהידוק שיתוף הפעולה בינינו ובשותפות שלנו במלחמה נגד נגיף הקורונה.

הנושא השני הוא נגע אחר שמהווה אתגר לאזורנו, והוא התוקפנות והטרור הבלתי פוסקים. אני שוב מביע את הערכתי לעמדה הנחושה שהנשיא, אתה והממשל כולו נקטתם. ראשית, כשפרשתם מההסכם המסוכן עם איראן; שנית, כשפגעתם ישירות במוחות שמאחורי הטרור האיראני; ושלישית, כשהתמדתם בסנקציות נגד איראן, שלא חדלה לרגע מתכניותיה ופעולותיה התוקפניות נגד אמריקנים, ישראלים והאזור כולו.

אני מבקש להביע את הערכתי על כך ולדון בדרכים להמשיך, במסגרת השותפות בינינו, להתמודד מול התוקפנות של איראן ולבלום אותה במזרח התיכון, בסוריה ובכל מקום.

הנושא השלישי הוא שאנו עתידים להקים מחר ממשלת אחדות לאומית. אני חושב שזוהי הזדמנות לקדם שלום וביטחון על בסיס ההבנות שאליהן הגענו עם הנשיא טראמפ בביקורי האחרון בוושינגטון בחודש ינואר.

כל אלה מהווים אתגרים גדולים והזדמנויות אדירות, אנו נוכל להתמודד איתם ולמצות אותם בזכות הקשר העוצמתי שמייחד את הברית בין ישראל לארה"ב, ודאי עבורנו אבל גם עבור מדינות רבות שרואות אותנו. ישנו קשר בלתי מעורער של ערכים ואינטרסים ששומר על הברית הזאת ומאפשר לה להמשיך לצמוח. הברית בינינו מעולם לא הייתה חזקה יותר.

מחר נציין 72 שנים ליום שבו הכיר הנשיא טרומן במדינת ישראל הצעירה, וכן נציין שנתיים להחלטה היסטורית נוספת – ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת מדינת ישראל. זה ממחיש את השותפות האדירה בינינו, הידידות בינינו והאהדה ההדדית שבין העם הישראלי והעם האמריקני. ביקורך בישראל בעת הזאת הוא ביטוי רב עוצמה לכך, וברוח הזאת, אני מקבל אותך בברכה בירושלים".

קובי גדעון, לע"מ

פומפאו הודה לרה"מ על מילותיו החמות והתייחס להירצחו של הלוחם עמית בן יגאל ז"ל: "מביע תנחומים על מות החייל שנהרג אתמול. זה מזכיר שעלינו להדגיש שלישראל יש זכות להגן על עצמה. ארצות הברית תומכת בכך כמובן".

פומפאו הוסיף: "מאז העברת השגרירות הידידות שלנו גברה. אני רוצה להודות לך שעזרת לזה לקרות, זה חשוב לאזור ולדמוקרטיה. אני אוהב להגיע לכאן כאדם מאמין. לראות את חומות העיר העתיקה – זה מזכיר לי את האופי ההיסטורי של המקום. נדבר על האתגרים שהעולם מתמודד – הקורונה. אתם משתפים מידע לא כמו מדינה אחרת שנדון עליה, ונדבר על חזון השלום שאותו הציג הנשיא טראמפ.

דיברת בצדק על איראן. הקמפיין שאנו מנהלים נגד איראן קוצר פירות. גם עכשיו במגפה איראן משתמשת במשאבים של הממשל להפיץ טרור. זה אומר הרבה על האופי של מנהיגי המדינה הזאת".

קובי גדעון, לע"מ

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]