בחסות הקורונה: מבצע 'חומה ומגדל' ערבי בגוש עציון - 0404
בחסות הקורונה: מבצע 'חומה ומגדל' ערבי בגוש עציון תנועת רגבים

בחסות הקורונה: מבצע 'חומה ומגדל' ערבי בגוש עציון

משבר הקורונה הביא לתנופת בניה ערבית בלתי חוקית במרחב גוש עציון. בכפר נחאלין שבין ראש צורים לביתר עילית הוקמה שכונה חדשה בתוך שבועות ספורים – באיזור שעל פי מפת 'תכנית המאה' מיועד להחלת ריבונות ישראלית. המשבר הבריאותי החמור בתולדות המדינה, הפך גם לפרצה שקרצה לרשות ולעברייני בניה בכפרים הערבים באזור גוש עציון, להגביר באופן ניכר את הקיפי הבניה הבלתי חוקית, תוך מירוץ לקביעת עובדות בשטח מול תכנית המאה של הנשיא טראמפ.

כזכור, בעקבות האטת פעילות המשק, במשך תקופה ארוכה קוצצה פעילותם של פקחי המנהל האזרחי, האמון על אכיפת החוק ביהודה ושומרון, ל-30% בלבד מהיקף פעילותם בשגרה. הרשות והגורמים המעורבים בבניה בלתי חוקית זיהו את נקודת החולשה והחליטו לנצל אותה לתנופת בניה בלתי חוקית. בכפר נחאלין הקימו בשבועות שחלפו, שכונה חדשה בשטחים הפתוחים מחוץ לתחומי הכפר, הכוללים בניית מספר מבני מגורים, פריסת קו חשמל, הכשרת מגרשים נוספים לבניה, ופתיחת דרך לבניה נוספת.

השכונה החדשה מהווה המשך ישיר לעבודות ההשתלטות של הרשות על שטחים פתוחים, במימון מדינות זרות, הכוללות פריצת דרכים מנחאלין לכיוון דרום מזרח ועבודות חקלאיות של בניית טראסות, ונטיעת עצים.

תנועת רגבים

לפני מספר חודשים פרסמה תנועת רגבים את דו"ח "מלחמת ההתשה" העוסק בבחינה של תוצאותיה "תכנית פיאד" אליה יצאה הרשות לפני כעשור, ובו תכנית אסטרטגית להשתלטות על שטחי C. הדו"ח מלמד כי בעשור האחרון נבנו עשרות אלפי בתים לא חוקיים בשטחי C, בנוסף על השתלטות חקלאית על אלפי דונמים.

"כמו שהתרענו, הסיפור של נחאלין הוא דוגמה מאפיינת לפגיעה החמורה שנגרמה לפעילות האכיפה כנגד הבניה הבלתי חוקית בחסות משבר הקורונה, וגם למירוץ של הרשות לתפיסת שטחים ספציפיים מול תכנית טראמפ", אומר ישי חמו, רכז יהודה ושומרון בתנועת רגבים.

בתוך כך, שיגר ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, פניה דחופה לשר הביטחון נפתלי בנט, ובה דרישה להתערבות אישית של השר בנעשה בשטח: "במידה ולא ינקטו צעדי חירום מיידיים וחריפים לבלימת המתקפה המתוזמנת נמצא עצמנו בעוד מס' חודשים עם מציאות בשטח שלא ניתן יהיה להשיב לקדמותה. בעת הזו אני נאלץ לדרוש את התערבותך האישית והמידית בעניין הן בהיבטי חיזוק מערך יחידת הפיקוח וכן בבחינת קביעת נהלי חירום חדשים להתמודדות עם המצב המיוחד שנוצר עקב אירועי הקורונה".

תנועת רגבים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]