פורסם צו ההפקעה להנגשת מערת המכפלה - 0404
פורסם צו ההפקעה להנגשת מערת המכפלה 0404

פורסם צו ההפקעה להנגשת מערת המכפלה

היחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים הודיעה היום (שלישי) על פרסום צו ההפקעה לטובת פרויקט הנגשת מערת המכפלה, אשר עתיד לכלול בניית מעלית ושביל גישה לאתר ובכך להנגיש אותו. מדובר בפרויקט הומניטארי בעל חשיבות, אשר מטרתו לאפשר לאנשים עם מוגבלות להגיע למערת המכפלה.

הפרויקט יכלול בניית מעלית בסמוך למבנה מערת המכפלה וכן שביל גישה אשר יאפשר לאנשים עם מוגבלות לעלות מהחניה אל רחבת האתר. תכנית ההנגשה תוכננה על ידי צוות מקצועי ייעודי, תוך הקפדה על סטנדרט מקצועי גבוה של נגישות ומתן משקל למורכבות ההנדסית, הדתית והארכיאולוגית באתר. כמו כן, מבין החלופות שנבחנו נבחרה התכנית הטובה ביותר אשר תבטיח פגיעה מינימלית בקרקע ובמאפייניו הייחודיים. בתוך 60 יום ממועד פרסום הצו, ובהיעדר מניעה משפטית, ניתן יהיה לפעול למימוש ההפקעה באמצעות קידום הליכי התכנון הנדרשים.

בהתאם להנחיית הדרג המדיני, אנשי יחידת המתפ"ש הודיעו לגורמים רשמיים בחברון וברשות שבכוונתם להתחיל בהליך תכנוני להנגשת מערת המכפלה, לרבות הצגת מספר חלופות ומתווים אשר כללו בין היתר סיוע ישראלי לביצוע עבודות הנגשה, גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים במערת המכפלה.

ההצעות להנגשת הכניסה המשמשת את המוסלמים, נדחו על ידי הגורמים הערבים הרשמיים עקב שיקולים פנימיים. ככל שהצד הערבי יהיה מעוניין, המתפ"ש יסייע בעבודות הנגשה גם בכניסה המשמשת את המתפללים המוסלמים המגיעים למערת המכפלה. יודגש כי הנגשת מערת המכפלה לאנשים בעלי מוגבלות לא תשנה את סידורי התפילה והסטטוס קוו במערת המכפלה. פתרון ההנגשה שאושר בצד הישראלי ייתן מענה במהלך עשרת ימי 'חריג' מוסלמי בכל שנה – גם לאוכלוסייה המוסלמית המבקרת באתר.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]