הרשות ממשיכה בהרס המבצר החשמונאי | דגן: "על רשויות האכיפה למלא את תפקידן" - 0404
הרשות ממשיכה בהרס המבצר החשמונאי | דגן: שומרים על הנצח

הרשות ממשיכה בהרס המבצר החשמונאי | דגן: "על רשויות האכיפה למלא את תפקידן"

בימים אלה הרשות ממשיכה להעמיק את ההשתלטות שלה על "תל ארומה", המבצר החשמונאי בשומרון – תוך פגיעה בעתיקות. אתמול (ראשון) הגיע צי של כלים הנדסיים כבדים מטעם הרשות ומועצת הכפר ביתא, וסללו כביש לעבר שרידי המבצר.

כזכור, לפני כשלושה חודשים נפרץ ציר ראשוני למקום, ולאחר מכן הניפה הרשות דגל עצום הנראה למרחק של קילומטרים רבים.

המבצר בתל ארומה, הינו המבצר הצפוני ביותר משמונה מבצרים שהקימה הממלכה החשמונאית כדי להגן על גבולה המזרחי, ומיקומו שולט על המעבר בין בקעת הירדן למרכז השומרון.

בחודשים האחרונים, הרשות ריכזה מאמץ משמעותי ומשקיעה משאבים רבים בתפיסת המקום. במקום הוצבו גנרטורים ותאורה היקפית, ולצד הדגל העצום הוקמו אוהלים המאויישים בקביעות. בכירי הרשות אף קיימו טקס במקום בו הוכרז המבצר החשמונאי כ"אתר מורשת פלסטיני". בתואנה הזו גרמו העבודות במקום להרס חומת המבצר ומאגורות המים.

זהו שיאו של תהליך של שנה, בו מבוצע הרס מתמשך, כך על פי חברי "שומרים על הנצח" ארגון הפועל לשימור האתרים ההיסטורים והארכיאולוגים ביהודה ושומרון יחד עם מחלקת התשתיות במועצה האזורית שומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן אמר בעקבות ההרס: "על רשויות האכיפה להדרש לנושא ולעשות את תפקידן. הרס שיטתי של אתרי מורשת היסטורים של העם היהודי בכל רחבי יו"ש לא יכול להמשך. אנחנו דורשים שייעצר ההרס של תל ארומה ואת התערבות הגורמים הרלוונטיים".

איתן מלט, רכז הפעילות של ארגון "שומרים על הנצח" הפועל להגנה על עתיקות ביהודה ושומרון, שתיעד את העבודות קרא לשר הביטחון נפתלי בנט להתערב מיידית במצב: "אדוני שר הביטחון, הטבעת חותם משמעותי במשרד הביטחון תוך תקופה קצרה. זה הזמן לקבוע את המורשת שתוכיח שמדינת ישראל שומרת על הנצח".

בארגון שבים וקוראים לראש הממשלה לאמץ את תכנית החירום הלאומית להגנה על אתרי מורשת, שהוצגה לשרי הממשלה: "לא מתקבל על הדעת שמדינת ישראל, החתומה על אמנות בינלאומיות לשמירת אתרי עתיקות, מאפשרת את הרס האתר".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]