עו״ד ציאון: ״פסק דין מסוכן שתוכנן מראש להותיר לבג"ץ אפשרות להתערב בבחירת ראשי ממשלות״ - 0404
עו״ד ציאון: ״פסק דין מסוכן שתוכנן מראש להותיר לבג 0404

עו״ד ציאון: ״פסק דין מסוכן שתוכנן מראש להותיר לבג"ץ אפשרות להתערב בבחירת ראשי ממשלות״

עו״ד אילן ציאון, יו"ר תנועת גדר לחיים, המתמחה בנושא בג״ץ, טוען כי שופטי העליון למעשה פועלים כדי לבצע ״הפיכה שקטה״.

ציאון: ״לאחר עיון ראשוני בפסק הדין של בית המשפט העליון, עולה כי התחזית אותה פירסמתי עוד בטרם החלו הדיונים, לפיה יעדיפו שופטי בג"צ לבצע מעין "הפיכה שקטה", תוך שהם מאפשרים לנתניהו לכהן כראש ממשלה, אכן התממשה למרבה הצער, בקירוב רב.

לפי התרשמותי, מדובר בפסק דין חמור ומסוכן, אשר תוכנן מראש באופן שיותיר בידי בג"ץ את האפשרות להתערב בבחירת ראשי הממשלות העתידיים באמצעות "הטלת וטו" על בחירת העם בסיטואציות "קיצוניות" הנתונות כמובן להגדרת השופטים! כולכם מבינים את המשמעות!

עוד יש לשים לב כי השופטים נמנעו מלפרסם את הנימוקים המלאים של פסק הדין, כך שבהחלט יתכן שהם "מסתירים שפנים נוספים בכובע" במסגרת הנימוקים המלאים אותם יפרסמו מתישהו בעתיד (במילים אחרות: מתי שיבוא להם..)״.

הסעיף ששורבב כדי לבצע את ההפיכה. סעיף תמים ביותר המנסה להיתלות בדבריו של השופט גרוניס בתיק אחר, ההופך לפתע את בחירת העם בקלפי לכפופה לשיקול דעת השופטים במקרים "קיצוניים ונדירים". להלן הנוסח המדהים (!!!) של הסעיף – בסעיף 17 לפסק הדין: "מן המהות הפוליטית המובהקת המאפיינת את החלטת רוב חברי הכנסת על פי סעיף 10(א) לחוק היסוד, נגזר גם היקפה המצומצם ביותר של הביקורת השיפוטית שניתן להפעיל לגבי החלטה כזו.

יפים לעניין זה דבריו של השופט (כתוארו אז) א' גרוניס בעניין רמון, ביחס להחלטה הדומה במהותה – הבעת אמון בממשלה חדשה: "ככל שהמרכיב הפוליטי בהחלטה הוא בעל משקל רב יותר, יידרש בית המשפט לריסון גדול יותר. ניתן להראות זאת על דרך השוואה בין התערבות בחקיקת משנה שקיבלה את אישור הכנסת, לעומת הפעלת ביקורת על החלטה ליתן אמון בממשלה חדשה. ברי, שבית המשפט יתערב בהחלטה מן הסוג השני, אך במקרים קיצוניים ביותר…" (שימו לב שהשופטים מציינים שהתערבותם בהחלטת הבוחר "מצומצמת מאד" כדי להסתיר את ביצוע ההפיכה).

לפיכך, ואף שבחינת שיקול הדעת של חברי הכנסת הפועלים מכוח סעיף 10(א) לחוק היסוד (החלטת רוב חברי הכנסת להטיל הרכבת ממשלה על חבר כנסת – דהיינו תוצאות הבחירות בקלפי) היא אפשרית מבחינה מושגית, מקובלת עלינו עמדת היועץ המשפטי לממשלה (בסעיף 72 לכתב התשובה מטעמו) והייעוץ המשפטי לכנסת (בסעיף 64 לכתב התשובה מטעמו) לפיה התערבות בשיקול דעת זה מוגבלת למצבים חריגים ונדירים ביותר ולנסיבות קיצוניות בלבד (!!!!!!!! – זו ההפיכה. למרות שתצביעו בקלפי – שמורה לנו הזכות לבטל את הכרעת הבוחר ולבטל את המינוי !!!!). המקרה שלפנינו אינו נמנה עמם" (הם לא החילו את זה על נתניהו אלא על העתיד… דהיינו גניבת זכות הבחירה העתידית שלנו).

עו״ד ציאון, יתארח הערב ב-22:00 בתכנית ״האולפן הפתוח״ בערוץ 20 וינתח את החלטת בג״ץ.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]