קרעי: ״הכל הצגה. מהדיונים המשודרים ועד השורות התחתונות שבפסק הדין - הפיכה של ממש״ - 0404
קרעי: ״הכל הצגה. מהדיונים המשודרים ועד השורות התחתונות שבפסק הדין – הפיכה של ממש״ דוברות ח"כ שלמה קרעי

קרעי: ״הכל הצגה. מהדיונים המשודרים ועד השורות התחתונות שבפסק הדין – הפיכה של ממש״

ח״כ שלמה קרעי, התייחס לפסיקת בג״ץ מאמש והבהיר כי שופטי בג״ץ פועלים להפיכה שלטונית כלשונה.

קרעי: ״ככה התחילה המהפכה החוקתית של אהרון ברק. אי התערבות בפסק דין נקודתי, בד בבד עם הכנת תשתית חוקתית לאקטיביזם השיפוטי שבוא יבוא.

למצער, בית המשפט היה צריך ועדיין צריך לתת החלטות סופיות לגבי כל סעיף שאליו הוא התייחס, אם לא דחה על הסף כמו שהיה מצופה ממנו בהתאם לעקרון הפרדת הרשויות.

זו פרקטיקה נלוזה, להשאיר מדינה שלמה תלויה בין שמים לארץ ללא הכרעה בסוגיות מרכזיות בהסכם ובחוק, תוך קביעה שלבג"ץ עומדת הסמכות להתערב באופן כמעט חופשי כולל ביקורת שיפוטית על שיקול הדעת של חברי הכנסת. מדובר בשמירה על מאזן אימה של נבחרי הציבור מפני רשות אחת עליונה מעל הכל.

הבנתם? שיקול דעתם הפוליטי, הפרלמנטרי הבסיסי ביותר של נבחרי הציבור שלכם עומד בפני ביקורת שיפוטית. זו אינה דמוקרטיה.

והכרסום נמשך: לכל אורך הביקורת של הנשיאה חיות בפסק הדין היא מבהירה כי סעיפים רבים ומהותיים, בהסכם ובחקיקה המתהווה, בהחלט יבואו לדיון, בהחלט ראויים לשפיטה ולעיתים אף רומזת במובהק שתפסול אותם אם לא יתוקנו לשביעות רצונה.

אז למה יצא פסק דין כזה כעת? פסק דין המגלה טפח ומכסה טפחיים ושרב בו הספק על הוודאי, כדי שהכותרת תהיה שבג"ץ לא התערב והציבור המודאג, ידאג פחות וינמנם שוב.

מדובר בפסק דין שראשיתו בחוסר סמכות וסופו תוהו ובוהו, מהותו אני ואפסי עוד ורוחו עבודה בעיניים.

הנשיאה חיות קובעת שהלכת פנחסי דרעי שמחייבת שר להתפטר, או לראש ממשלה לפטר אותו, חיה קיימת ובועטת. כל זה למרות השינוי הברור ביותר שכוננה הכנסת בחוק יסוד בשנת 2001 וביטלה את ההלכה.

היא קבעה כי על אף שאין שום בסיס חוקי להתערבותה, היא תיאלץ את הקואליציה למנות לועדה לבחירת שופטים נציג מהאופוזיציה. לא רק שהיא ושופטים אחרים בהרכב לא פסלו עצמם מעצם הדיון בסוגיה זו, עקב ניגוד העניינים שלהם כחברי הוועדה לבחירת שופטים, היא שמה את הנושא הזה כעילה מובהקת לפסילה.

והכי גרוע, בפעם השניה היא למעשה קבעה שבג"ץ ידון לגופם של חוקי יסוד. כן, כן, חוקי יסוד. אלו שהם אבני היסוד, היכין והבועז של כל דמוקרטיה מתוקנת, שמהם בכלל שואב הבג"ץ את סמכותו לדון בנושאים ערכיים וחוקתיים.

הנשיאה החליטה כי מעורבותה הפוליטית והתקשורתית חשובה יותר מהכרעה, וקריטית יותר מהיציבות הדרושה בעת הזו לאחר שנה וחצי של כאוס דמוקרטי שלא נראה כמותו.

הכל הצגה. מהדיונים המשודרים ועד השורות התחתונות שבפסק הדין, הטומנות בחובן הפיכה של ממש.

אסור להשאיר את המערכת הציבורית והפוליטית תלויות על בלימה ללא משילות וללא יציבות. זה לא קורה באף דמוקרטיה בעולם. הממשלה צריכה לקום בעיניים פקוחות ולא כסומא באפילה. על שופטי בג"ץ להתכנס עוד היום ולפרוס את משנתם הסדורה באופן מיידי ללא כחל ושרק.

ועלינו, נבחרי הציבור, מוטלת החובה להחזיר את השפיות והאיזון בין הרשויות ולשמור על מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. דמוקרטית ולא בג"צוקרטית״.

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]