פרסום ראשון: שורה של ארגונים ציוניים דורשים ממבקר המדינה לחקור מיידית את היועמ"ש מנדלבליט | כל הפרטים - 0404
פרסום ראשון: שורה של ארגונים ציוניים דורשים ממבקר המדינה לחקור מיידית את היועמ שמעון מלכה, דוברות הכנסת

פרסום ראשון: שורה של ארגונים ציוניים דורשים ממבקר המדינה לחקור מיידית את היועמ"ש מנדלבליט | כל הפרטים

ארגונים ציוניים שונים פנו במכתב חריף למבקר המדינה בדרישה לפתוח בחקירה מיידית בעיניינו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בכל הקשור לעננת החשדות הכבדים המרחפת מעל ראשו, ובשעה שבה לקח על עצמו בהודעה חד צדדית ללא סמכות גם את תפקיד פרקליט המדינה.

הארגונים שפנו למבקר הם: "חוג הפרוספורים לחוסן מדיני וכלכלי", תנועת "אם תרצו", "פורום קפה שפירא", "האגודה לזכות הציבור לדעת", "ישראל 2030", וכן "פורום אמהות למען לוחמים".

כך כתבו: "אין בידינו כל ראיות מעבר למה שפורסם בכלי התקשורת. על חלקים נכבדים מן הפרשה מוטלים עדיין צווי איסור פרסום, וחומרים שהמערכת אינה מוכנה לגלותם בציבור. עובדה זו כשלעצמה פוגעת קשות באמון הציבור. אבל מה נאמר כאשר על הכספות האלה ועל צווי איסור הפרסום האלה, יש עכשיו סמכות בלעדית ומלאה, לאדם שהוא נשוא החשדות? הדעת אינה סובלת מצב עניינים כזה. לא ייתכן בשום מנהל תקין ובשום מדינת חוק, שאדם שעננת חשדות ציבורית אופפת אותו, יחזיק במונופול על חומרי החקירה באותו עניין עצמו ויעמוד בניגוד עניינים חריף כל כך.

אין בידינו לקבוע אשמה או זכאות, ואין לנו שום יומרה לקבוע אם יש ממש בשמועות ובחשדות. אבל כאזרחים אנו רשאים לתבוע שעצם האפשרות לחקור תישאר על כנה אפילו רק למראית עין, קל וחומר במקרה שיתברר חלילה שיש בחשדות ממש. נדרשת סמכות חיצונית, אובייקטיבית, מעבר לחשד, שתבחן את החומרים ללא משוא פנים.

מצויים אנו ב"ליקוי מאורות" שבו שני גורמים האמונים על טוהר המידות והמינהל התקין – היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה – הם המרכיבים המהותיים במשבר המאיים על תפקודם. אם בשגרה יכולה הייתה הכנסת לבקר התנהלות זו, הרי שהמצב הפוליטי לא מאפשר זאת.

מבקר המדינה נותר המוסד היחיד אשר בסמכותו לחקור את הפרשה ללא משוא פנים ולפרסם מסקנות ברורות לידיעת הציבור ונבחריו, באופן שייאפשר הסקת מסקנות נכונות. אנו קוראים לך לעשות שימוש בסמכותך זו, ולחשוף לאור היום את נבכי הסכסוך בין היועמ"ש לבין מ"מ פרקליט המדינה בהקדם. על בקשתנו זו חלות הוראות חוק לתיקון סדרי המינהל (החלטות והנמקות)".

לצפייה במכתב המלא שנשלח למבקר המדינה.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]