פעם נוספת: ערבים ניתצו את האנדרטה לזכר שיירת הל"ה. ראש מועצת גוש עציון: "אבנים אפשר לשבור - אותנו לא" - 0404
פעם נוספת: ערבים ניתצו את האנדרטה לזכר שיירת הל נתן רפאלי

פעם נוספת: ערבים ניתצו את האנדרטה לזכר שיירת הל"ה. ראש מועצת גוש עציון: "אבנים אפשר לשבור – אותנו לא"

בפעם השישית בשנים האחרונות: אנדרטת הל"ה חוללה ונותצה ביממה האחרונה על ידי מחבלים ערבים. האנדרטה, הממוקמת סמוך לכפר צוריף, הוקמה לזכרם של 35 חללי מחלקת הל"ה / שיירת הל"ה. האנדרטה מנותצת ומושחתת על ידי ערבים פעמים רבות בשנים האחרונות וכל פעם סופגת נזקים כבדים ולאחר מכן מתוקנת, זאת ללא תגובה הולמת מצד המדינה והצבא.

השיירה הורכבה מלוחמי מחלקת ההר של הפלמ"ח ולוחמי חיל שדה מכוח מגויס של ההגנה, מפקד מחלקת ההר היה דני מס וסיפור קרב הל"ה הפך למיתוס. גוש עציון היה נצור בינואר 1948. ארבעה ישובים היו נצורים ולכוחות היו חסרים נשק, תחמושת, אספקה ואף ציוד רפואי. שיירות תגבור ואספקה שייצאו מירושלים נפגעו בדרך בית לחם ולא הצליחו להגיע ליעד. מאוחר יותר התנהל במקום קרב עקוב מדם עד ללוחם האחרון במהלכו ניסו הלוחמים לפרוץ את המצור.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, הגיב: "הזדעזעתי לראות את ניתוץ האנדרטה החדשה לזכרם של לוחמי שיירת הל"ה. זו איננה הפעם הראשונה שזכרם של לוחמי ישראל לדורות מחולל על ידי פורעים ערבים. שיירת הל"ה פרצה לנו את הדרך והתוותה לנו את החזון והמורשת שאנחנו מנסים לקיימה כאן היום בגוש עציון. אנחנו לא יכולים להסכים למציאות בה פורעים ערביים מבצעים לינץ' בזכר גיבורנו ודורשים בכל תוקף להתייחס לאירוע הזה כאירוע לאומני חמור, הדורש מעצר ומיצוי חומרת הדין עם אותם מחבלים".

נאמן הוסיף: "הנחתי את עובדי המועצה לסייע ולתקן את האנדרטה במהירות האפשרית. אבנים אפשר לשבור, אבל אותנו לא".

נתן רפאלי

נתן רפאלי

נתן רפאלי

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]