הצעות החוק של ח"כ קרעי להפרטת תאגיד השידור הציבורי וגלי צה"ל הונחו על שולחן הכנסת - 0404
הצעות החוק של ח

הצעות החוק של ח"כ קרעי להפרטת תאגיד השידור הציבורי וגלי צה"ל הונחו על שולחן הכנסת

ח"כ ד"ר שלמה קרעי הניח על שולחן הכנסת היום (שני) שתי הצעות חוק להפרטת או סגירת תאגיד השידור הציבורי (כאן 11) ורדיו גלי צה"ל. מידי שנה, תאגיד השידור הציבורי מתוקצב בכ-800 מיליון שקלים ורדיו גלי צה"ל מתוקצב בכ-50 מיליון שקלים מתקציב הצבא.

ח"כ קרעי: "היום הונחו שתי הצעות החוק שלי להפרטת או סגירת גלי צה"ל ותאגיד השידור הציבורי. גל"צ עולה לנו כל שנה כ-50 מיליון שקלים, חוץ מכוח האדם הבלתי מוגבל העומד לרשותו על חשבון הצבא. זה אולי כסף קטן במונחי תקציב, אך אין שום סיבה בעולם שלמדינה דמוקרטית תהיה תחנה צבאית.

גם אם נאמר שלמדינת ישראל יש איזשהו צורך בכך, הרי שגלי צה"ל היא כבר מזמן תחנה רגילה לכל דבר ועניין שאין לה שום קשר לצבא. אין שום הצדקה לממן אותה מתקציב משרד הבטחון על חשבוננו ושחיילינו "יילחמו" שם לביצור והגנה על עוד מעוז שלא מייצג חלק גדול מהעם. הפרטת גלי צה"ל תביא לפתיחת השוק לתחרות ולהקמתה של תחנת רדיו ארצית פרטית ראשונה בישראל".

על התאגיד הסביר ח"כ קרעי כי: "תאגיד השידור הציבורי על שלל תחנותיו בטלויזיה וברדיו עולה לנו כ-800 מיליון שקל בשנה. הון תועפות גם בימים כתיקונם, ובפרט בימים אלו. התקציב בנוי מהעברה ישירה מהמדינה (מתקציב המדינה) ותוספת (ישירה לא פחות) הכלולה בתשלומי אגרת הרישוי. גם אילו היתה הצדקה לשידור ציבורי, תאגיד השידור הציבורי לא מספק את הסחורה ולא מייצג את הרבגוניות בשיח הישראלי אלא אליטה קטנה וסגורה ברוב המקרים.

בוודאי ובוודאי כאשר אין שום הצדקה לשידור ציבורי כזה. בעידן רב ערוצי ואינטרנטי פתוח וחופשי כמו בימינו, שבו לכל אחד יש ייצוג במגוון רחב של תוכניות, בוודאי שאין הצדקה לסכום המטורף הזה. הציבור הישראלי ירוויח הרבה יותר, הן בחיסכון בעלויות והן מבחינת התוכן, אם התאגיד יהפוך לפרטי, או לחלופין שהשוק יפתח לחלוטין בלעדיו.

יש לציין כי אם לא יהיה ביקוש למכרז על גלי צה"ל ו/או התאגיד ולא יימצא מי שירצה לקנות אותם, הרי שתוך זמן מסויים שניהם יסגרו והזרמת הכסף הציבורי תיפסק. שוק התקשורת הוא שוק ארכאי, מלא רגולציות מטורפות, להוסיף על כך גם שידור ציבורי ותחנה צבאית זה שיגעון של ממש שלא משרת את האינטרס הציבורי. יש להפסיק זאת לאלתר. אני מקווה שנצליח בעז"ה ובעזרת חבריי מכל סיעות הבית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]