ראש מועצת שומרון לשר בנט: "הדרישה מישראלי למסור נשק לשוטר מהרשות - מופקרת" - 0404
ראש מועצת שומרון לשר בנט:

ראש מועצת שומרון לשר בנט: "הדרישה מישראלי למסור נשק לשוטר מהרשות – מופקרת"

ראש המועצה האזורית שומרון, יוסי דגן, פנה היום (שני) במכתב חריף לשר הבטחון נפתלי בנט, זאת לאחר שהבוקר נעצרו שלושה ארכיאולוגים ישראלים בדרכם לביצוע מחקר בנרבתא ע"י שוטרים של הרשות, ונדרשו למסור להם את נשקם.

כשסירבו, השוטרים העלו על הקו קצין ממת"ק מנשה, שהורה להם לציית ולמסור את נשקם. לאחר התערבותו של דגן שוחררו הארכיאולוגים לבסיס מבוא דותן הסמוך, ומשם לביתם.

דגן כתב לשר בנט: "מדובר בהוראה מופקרת ובאירוע שהיה עלול להגמר באירוע דוגמת הלינץ' ברמאללה. לא יעלה על הדעת, שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח ישראלי למסור את נשקו למחבלים במדים שוטרי הרשות. מעבר להשפלה שיש בכך ובכפיפות הקומה הלאומית, יש בכך הפקרות בטחונית ברורה. ויש לחדד את הנהלים בנושא זה לאלתר.

לאחר שאביתר בורובסקי הי"ד, הרב מאיר חי הי"ד, בן יוסף לבנת הי"ד, רב סמל איהאב חטיב הי"ד, נרצחו ע"י שוטרי הרשות, לאחר הלינץ' ברמאללה אותו גיבו שוטרים מהרשות; לא ייתכן שקצין במנהל האזרחי יורה לאזרח למסור את נשקו לשוטר שכזה ויסכן את חייו.

אני קורא לך אדוני שר הבטחון להדרש לנושא הזה ולזמן לוועדת חקירה את הקצין ושרשרת הפיקוד שנתנה הוראה שערורייתית כזו".

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה נמסר בתגובה לאירוע: "מתחקור ראשוני של האירוע עולה כי המתיישבים שהגיעו היום לאתר הארכיאולוגי עשו זאת ללא אישור. בתאריך ה-30 באפריל 2020 (יום חמישי האחרון) הם הגישו לחטיבה המרחבית מנשה בקשה לתיאום כניסתם לאתר – אך זאת לא אושרה, בין היתר בשל הימצאות ’חסם קורונה׳ של מנגנוני הביטחון הפלסטיניים בכביש הגישה לאתר זה, שהצבתו אושרה על ידי כלל גורמי הביטחון.

כמו כן, בניגוד לנטען, קצין המנהל האזרחי לא אמר, הנחה או ביקש ממנגנוני הביטחון הפלסטינים להחרים את הנשק של המבקרים באתר הארכיאולוגי. 

צר לנו שגורמים בעלי אינטרס בוחרים להכפיש את פעילות המנהל האזרחי תוך הפצת מידע כוזב – בעוד שקציני היחידה פועלים כל העת, לרבות באירוע הספיציפי הזה – לשמירה על ביטחון ושימור מרקם החיים של כלל תושבי יהודה ושומרון. אירוע לקיחת הנשק מידי התושבים על ידי השוטרים הפלסטינים, בוצע בניגוד לנהלים המקובלים ויתוחקר בהתאם".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]