נשיאת העליון נזפה בנציגת העותרים נגד רה"מ: "עמדה פופוליסטית. אם לא נקבל עמדתכם - שום מבצר לא ייפול" | חי - 0404
נשיאת העליון נזפה בנציגת העותרים נגד רה לע"מ

נשיאת העליון נזפה בנציגת העותרים נגד רה"מ: "עמדה פופוליסטית. אם לא נקבל עמדתכם – שום מבצר לא ייפול" | חי

בית המשפט העליון דן היום (ראשון) ב-8 עתירות שונות שהוגשו כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הדורשות למנוע ממנו את מלאכת הרכבת הממשלה, כיוון שהוגש כנגדו כתב אישום. הדיונים נערכים בהרכב מורחב של 11 שופטים, ומועברים בשידור ישיר.

מחר צפויים להתקיים דיונים בחלק השני של העתירות, העוסקות בבקשה לבטל את ההסכם הקואליציוני בין רה"מ נתניהו לח"כ גנץ. השופטים בדיונים: נשיאת העליון אסתר חיות, המשנה לנשיאה חנן מלצר, ניל הנדל, עוזי פוגלמן, יצחק עמית, נעם סולברג, דפנה ברק-ארז, מני מזוז, ענת ברון, ג'ורג' קרא ודוד מינץ.

במהלך הדיון, עו"ד ענר הלמן, מנהל מחלקת הבג"צים בפרקליטות, אשר ייצג את עמדתו של היועמ"ש מנדלבליט, אמר כי לפי דעת היועמ"ש, אין מניעה להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו. יחד עם זאת, הוא הוסיף כי לשיטתו של היועמ"ש, ייערך הסדר ניגוד עניינים שבמסגרתו יימנע נתניהו מעיסוק במינויים במערכת אכיפת החוק.

לדברי עו"ד הלמן: "השיקול המרכזי שצריך להביא בחשבון הוא שיקול מימוש רצון הבוחר. היו בחירות כלליות, נכון הן היו לרשימות ולא למועמדים  אבל בסופו של דבר בשיטה שלנו כשאתה בוחר ברשימה, חלק משיקול הדעת אומר שמי שבראש הרשימה יהיה ראש הממשלה".

עו"ד מיכאל ראבילו, המייצג את ראש הממשלה בנימין נתניהו, אמר בדיון כי אין לנתק את הקשר שבין הבוחרים לנבחרים וציטט את השופט חשין בנושא. עו"ד ראבילו הוסיף: "למעלה ממיליון ושלוש מאות אלף בוחרים הכניסו לקלפי את הפתק עם הכיתוב 'הליכוד בהנהגת בנימין נתניהו לראשות הממשלה'. כיצד מעזים העותרים לבוא בפני בית המשפט ולומר שהרכב השופטים הזה יכול להחליף את הבוחרים?".

עו"ד רביאלו הוסיף: "אני חוזר ומבקש שבית המשפט יחליט שהסוגיה הזו לא תהיה שפיטה". נשיאת ביהמ"ש חיות שאלה בתגובה: "הנושא כולו לא שפיט או שבמקרה הזה לא שפיט?" עו"ד ראבילו: "באופן מאוד קונקרטי אני אומר שבית המשפט לא צריך לדון במי צריך להיות ראש ממשלה כשיש רוב של חברי כנסת שממליצים עליו. אין לבית המשפט הנכבד סמכות להיכנס למשפט הזה".

בסוף דברים ארוכים שאמרה עו"ד דפנה הולץ-לכנר, נציגת העותרים כנגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, היא קראה לשופטים לקבל את עמדת העותרים ולמנוע מראש הממשלה להרכיב ממשלה. הולץ אמרה: "אליכם העיניים נשואות – בנפול המבצר אין עוד מציל לכולנו". נשיאת העליון חיות קטעה את דבריה ואמרה: "הטיעון שלך הוא עמדה פופוליסטית. אם נקבל את עמדתכם או לא נקבל אותה – שום מבצר לא נופל". 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]