אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לרוטציה בין רה״מ נתניהו לח״כ גנץ - 0404
אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לרוטציה בין רה״מ נתניהו לח״כ גנץ

אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לרוטציה בין רה״מ נתניהו לח״כ גנץ

מליאת הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הצעת חוק יסוד: הממשלה (תיקון מס' 9 והוראת שעה) (ממשלת חילופים) של חבר הכנסת איתן גינזבורג וקבוצת חברי כנסת של חבר הכנסת איתן גינזבורג וקבוצת חברי כנסת. 72 חברי כנסת תמכו בהצעה מול 31 שהתנגדו. ההצעה תוחזר לוועדה המיוחדת שהוקמה לדיון בהצעת החוק, להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

יוזם ההצעה ח"כ איתן גינזבורג הציג את ההצעה: "אנחנו נמצאים בימים של משבר בריאותי חמור שישראל לא ראתה כמותו בעבר, שהוביל גם למשבר כלכלי עמוק, תוך כדי שאנחנו בעיצומו של משבר פוליטי חסר תקדים. ישראל מצויה מעל שנה במצב של קיפאון שלטוני אחרי 3 מערכות בחירות ושתי כנסות שלא הצליחו להקים ממשלה. בעקבות תוצאות הבחירות ללא הכרעה פוליטית ברורה שלא מאפשרת הרכבת ממשלה באופנים אותם הכרנו עד היום אין מנוס מהקמתה של ממשלה במתווה של רוטציה, ממשלה שוויונית. אנחנו לא פוגעים או מבטלים את ההסדר המשטרי הקיים אנחנו כן מבקשים להוסיף פרק נוסף להסדר הקיים שמעגנת עקרונות הקמתה של ממשלת רוטציה.

אנחנו בעיקר מייצרים יציבות שלטונית שכל כך חסרה לנו ובתוכה מערכת איזונים ובלמים פנימית, במצב של תפיסות עולם ערכיות שונות בין גושים פוליטיים במדינת ישראל. השלטון הדמוקרטי בישראל כמובן נשאר על כנו והוא אפילו יתחזק. תוצאות הבחירות ישתקפו בצורה מיטבית בממשלה והעיקרון הייצוגי יובא יבוא לידי ביטוי יותר מאי פעם.

שמעתי טענות רבות של האופוזיציה או של אלה שמתנגדים להגבלת כהונתה של הכנסת, הן נגועות בצביעות מכיוון שאם נבדוק באמת, אפילו היום בכנסת הנוכחית אנחנו נמצא חברי כנסת שהגישו ביום כינונה של הכנסת הזאת הצעות חוק לפיזור הכנסת״.

ח"כ איילת שקד: ״שריון של חוק ברוב של 61 הינו למעשה דרישה שתבטיח שרק אם רובם של מייצגי הציבור מעוניינים בשינוי באופן אקטיבי השינוי יתבצע. לעומת זאת שריון ברוב גבוה יותר שולל מרובו של הציבור את היכולת לקבוע את החקיקה״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com