הרמטכ"ל כוכבי בטקס "דגלון לנופל": "המרחק לא מונע קרבה או הזדהות עמוקה עם הצער" | צפו - 0404
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי בטקס "דגלון לנופל": "המרחק לא מונע קרבה או הזדהות עמוקה עם הצער" | צפו

היום (ראשון) התקיים טקס "דגלון לנופל" מחוץ להיכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל שבהר הרצל בירושלים. האירוע נערך במעמד ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, ראש אגף כוח אדם, אלוף מוטי אלמוז, ממלא מקום מפכ"ל משטרת ישראל, ניצב מוטי כהן, ראש המוסד, מר יוסי כהן, ראש השב"כ, מר נדב ארגמן, ממלא מקום נציב שירות בתי הסוהר, גונדר אשר וקנין, סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, מר אריה מועלם, יושב ראש ארגון "יד לבנים", מר אלי בן שם ויושבת ראש ארגון אלמנות ויתומי צה"ל, הגברת תמי שלח.

פרויקט "דגלון לנופל" הינו מסורת הנערכת מזה 19 שנים, המבקשת להוקיר ולכבד את הנופלים אשר חרפו נפשם למען הגנה על שלומה וביטחונה של מדינת ישראל. מסיומו של הטקס בהר הרצל ועד לכניסתו של יום הזיכרון לחללי צה"ל, תושלם הנחתם של דגלוני מדינת ישראל, יחד עם פרח ונר על קבריהם של כל חללי מערכות ישראל בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות. לאור הנחיות משרד הבריאות, הטקס נערך במתכונת מצומצמת וללא קהל.

דובר צה"ל

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי: "הטקס הנוכחי פותח את אירועי יום הזיכרון, אך הפעם, משפחות יקרות, איננו יכולים לחלוק אתכן את הכאב ולהשתתף בזיכרון באמצעות מגע יד וקשר עין, אבל אנחנו רואים את הפנים, את העיניים, את הכאב ואת הסערה שבתוך הנפש. ההחלטה על הסגר קשה מאוד, אני מבין אתכן, אבל היא מוצדקת וחשוב לכבד אותה. המרחק לא מונע קרבה או הזדהות עמוקה עם הצער, וגם בתקופה מיוחדת זו, נעשה הכל כדי להישאר בעבורכן משענת יציבה.

יש לנו מחויבות עמוקה לנופלים ואליכן, וחרף כל המגבלות, גם השנה יבקרו מפקדי צה"ל וחייליו כל חלקה וכל קבר, יניחו עליהם את דגל ישראל המעוטר בסרט שחור, ויעמדו דום על מנת להתייחד עם יקיריכן. אלפי הדגלים שיונחו על קברי הנופלים, יהפכו למגש המסמל את המחיר הכבד שמשימת ההגנה על מדינת ישראל גובה מאתנו.

ההקרבה של חללי צה"ל אפשרה את החיים במדינה בטוחה ועצמאית, וגם בימים אלה, אנו יכולים להתגאות, ולומר שלוש מילים המסמלות את הניצחון הגדול מכולם: "יש לנו מדינה". זוהי זכות פרטית של כל אחד ואחת מאתנו, אך זוהי קודם כל זכות טבעית של עם שלם, שאנשיו זכו לתקוע דגל ולנטוע מטע, להקים בית ולהכות שורשים; והשורשים העמיקו והסתעפו ורובם אינם נראים – הם האומץ, המסירות ואהבת העם והארץ שברוחם פעלו הנופלים, ולאורם פועלים מפקדי צה"ל וחייליו גם היום. בדרכם אנו ממשיכים, מלאי נחישות וחדורי מטרה, נכונים להמשיך ולמלא את המשימה – הגנה על מדינת ישראל.

זהו ייעודנו העליון וגם בתקופה הזו, אנו ממשיכים לעמוד על המשמר, בכל הזירות, באוויר, בים וביבשה; בצפון, בדרום ובמרכז. מסכלים פיגועי טרור, מנטרלים איומים, ובונים את כוחו של צה"ל לטווח הקצר והארוך. בניהם של הנופלים ונכדיהם התגייסו לצה"ל וליחידות הקרביות, לחמו ושירתו את המדינה. אנו מציינים בימים אלו עשרים שנה לסיום הלחימה באזור הביטחון בלבנון. רבבות לחמו שם, רבים נפצעו ונהרגו. השנים עוברות ואני מבין פחות ופחות מהיכן שואבים את הכוחות כדי להתמודד עם אובדן בן ובת, אך אני מבין יותר ויותר מה הם חיים בעלי משמעות".

ממלא מקום מפכ"ל משטרת ישראל, ניצב מוטי כהן: "יום הזיכרון עוטף ומאחד את כולנו בתחושת כאב וגעגוע לחללים, אשר מסרו נפשם בהגנה על ביטחון המדינה, בלוחמה בטרור, במאבק בפשיעה ובשמירה על הביטחון והסדר. פניהם ושמותיהם מייצגים את החברה הישראלית כולה. כוח רב טמון בזיכרון, והוא הכוח המניע אותנו להמשיך את דרכם של אלו שנפלו על משמרתם. בתקופה האחרונה אנו נמצאים בעיצומו של אירוע עולמי ולאומי, המחייב אותנו להתמודד עם אתגרים שטרם ידענו כמותם. אולם לנגד עיננו עומדים כל העת זכרם ומורשתם של החללים והערכים שהותירו אחריהם, ערכי המוסר והצדק, היושר, האומץ ואהבת המולדת. בשם שוטרי משטרת ישראל ומפקדיה, אני מצדיע לזכר החללים".

סמנכ"ל וראש אגף משפחות, הנצחה ומורשת במשרד הביטחון, מר אריה מועלם: "היום, אנו מציינים בהיכל הזיכרון הממלכתי את הציווי המוסרי שלנו למשפחות השכולות והנופלים, הנחת דגלון על כל אחד מ23,816 קברי חללי מערכות ישראל. משרד הביטחון מלווה את המשפחות השכולות מרגע האובדן, בהליכה במסע הארוך של התמודדות אובדן יקיריהן וגם השנה, תוך שמירה על בריאות הציבור, אנחנו פוקדים את הקברים כדי לזכור ולהנציח את הנופלים שבזכותם אנחנו כאן".

 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com