בדיקת 0404: משרד הבריאות פרסם נתון שגוי על כמות התושבים ברשויות המקומיות - 0404
בדיקת 0404: משרד הבריאות פרסם נתון שגוי על כמות התושבים ברשויות המקומיות

בדיקת 0404: משרד הבריאות פרסם נתון שגוי על כמות התושבים ברשויות המקומיות

עוול של שנים רבות מצד הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה גורם להטעייה קבועה של גופים שונים וכעת גם של משרד הבריאות.

הלמ״ס מפרסמת נתונים על כמות תושבים בכל רשות מקומית בישראל, אלא שהנתונים שהיא מפרסמת רחוקים מאוד מהמציאות, מטעים ובשורה התחתונה – שקריים.

משרד הבריאות פרסם היום טבלה של כלל כמות חולי הקורונה בישראל על פי כל רשות מקומית. לצד שם הרשות וכמות תושביה, צוין כמה חולי קורונה יש במקום.

מי שבודק לפי כמות עיר מול כמות החולים (וכולם עושים זאת) טועה מראש מאחר והנתונים שקריים ואינם משקפים כלל את המציאות ולעיתים אפילו לא קרובים אליה.

המידע בעייתי בעיקר כאשר מדובר במשרד הבריאות, שכן, בעת חירום ובעת הדרישה לספק תרופות, מסיכות, חומרים כאלה ואחרים, יסתמך משרד הבריאות על הנתון הזה וכך גם משרד הביטחון. בשורה התחתונה – אם מחר יחליט משרד הבריאות לחלק מסכות לתושבים – בעיריות יקבלו פחות מסכות מהכמות הנדרשת. המשמעות היא – הנתונים שיהיו בידיהם אינם משקפים את המציאות למעשה, הם עלולים לסכן את בריאות הציבור בכך שההערכות לשעת חירום תעשה או כבר נעשית על פי הלמ״ס ולא על פי המידע המדויק שקיים ברשויות עצמן.

מבדיקת חדשות 0404 עולה כי כל משרדי הממשלה משתמשים בנתוני הלמ״ס ולא בנתונים האמיתיים הנמצאים בידי הרשויות המקומיות.

נתוני אמת נמצאים בידי משרד הפנים, אלא שמשרד הבריאות בוחר להשתמש בנתוני הלמ״ס – כך אישרו במשרד הבריאות לחדשות 0404.

וכך, לדוגמא, בטבלה שפרסם היום משרד הבריאות, צוין כי בקריית אתא חיים 57,108 אלף תושבים (נכון ל-2018 – הנתון האחרון שהתקבל מהלמ״ס), אלא שבמציאות האמיתית גרים בקריית אתא כ-70 אלף תושבים. בקריית ביאליק, ע״י הלמ״ס ומשרד הבריאות בדו״ח שלו היום, חיים 39,262 תושבים, אלא שבקריית ביאליק חיים קצת יותר מ-45,000 תושבים.

המידע של הרשויות המקומיות הוא המידע הנכון היחידי. הרשויות יודעות היטב מי התושבים בעיר על פי הנתונים מתאגיד המים, הארנונה ומערכת החינוך. לעיריות יש רשימה שמית של כל תושב ותושב. המחשב לא משקר. בעיריות קריית אתא וקריית ביאליק אישרו לחדשות 0404 כי הנתונים שפורסמו ע״י משרד הבריאות אינם משקפים את נתוני האמת.

עכשיו תשאלו מי נהנה מכל הסיפור השגוי הזה? כמובן – משרד האוצר, שהנתונים הנמוכים משרתים בעיקר אותו בתקצוב הרשויות.

יש לנתונים השקריים השלכות רבות שפוגעות בעיקר באזרח, אך כאמור, דווקא משרד הבריאות, שמחויב לאמת המדויקת, לא יכול להסתמך על נתונים שגויים וחייב להציג תמונה נכונה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com