בשורה לעסקים: פטור מארנונה ל-3 חודשים בתקציב של 2.8 מיליארד שקל - 0404
בשורה לעסקים: פטור מארנונה ל-3 חודשים בתקציב של 2.8 מיליארד שקל קובי גדעון, לע"מ

בשורה לעסקים: פטור מארנונה ל-3 חודשים בתקציב של 2.8 מיליארד שקל

במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית להתמודדות עם נגיף הקורונה, גובש מתווה ע"י משרד הפנים, משרד האוצר ומרכז השלטון המקומי, ובסיוע המשרד להגנת הסביבה; לפיו תינתן הנחה בגובה של 25% בתשלום הארנונה לעסקים עד לסוף שנת 2020, המשקפת 3 חודשי פטור מתשלום.

הנחת הארנונה תינתן למגזר העסקי, בין היתר, למשרדים, שירותים ומסחר, לתעשייה, לבתי מלאכה, לבתי מלון, לחניונים ועוד. לטובת מתן ההנחה יועמד תקציב גבוה במיוחד על סך 2.8 מיליארד ש"ח, כאשר 1.7 מיליארד ש"ח מהתקציב, יועברו לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.

המתווה הוא פרי עבודה משותפת של צוות ייעודי לנושא שהורכב מגורמי מקצוע מכלל הגופים, בראשו עמד מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, והיו חברים בו סגן הממונה על התקציבים באוצר, אריאל יוצר, ראש אגף תקציבים במשרד הפנים, סיון להבי, רכז פנים באגף התקציבים באוצר, איתי טמקין, מנכ"ל מרכז השלטון המקומי, שלמה דולברג, וסמנכ"ל כלכלה במרכז השלטון המקומי, איתי חוטר. שר הפנים אריה דרעי יחתום על התקנות לאחר שאלה יופצו להערות הציבור.

הטיפול בפסולת הוא מהנושאים התקציביים המרכזיים בהוצאות הרשויות המקומיות. משום כך, נרתם המשרד להגנת הסביבה לסייע לאור התקופה בתקצוב הרשויות ובפעולתן החיונית בתחום הפסולת. מהלך זה דורש הסדרה משפטית.

בנוסף לעלייה בהיקפי הפסולת הביתית ביחס לשגרה, ברשויות מקומיות רבות חל גם גידול בהוצאות השוטפות בנושא הפסולת – הן בעלויות ההובלה, הן בעלויות האיסוף והטיפול והן בעלויות מנהליות שונות. המגבלות שהוטלו על כלל ענפי המשק והירידה בפעילות המשקית, הובילו להתייקרות בעלות הטיפול בפסולת ביתית. לשם כך, יקצה המשרד להגנת הסביבה כ-150 מיליון שקלים לכ-200 רשויות מקומיות הזכאיות לקבל מענקי איזון ושהכנסתן נפגעה.

ההסכם שהובילו שרי הפנים והאוצר עם יו"ר מרכז השלטון המקומי, משקף את רצונה של הממשלה ושל ראשי הרשויות המקומיות לסייע לעסקים בהתמודדות עם הקשיים התקציביים אליהם נקלעו בתקופה האחרונה. ראשי הרשויות האיתנות ונטולות המענק הסכימו לשאת על עצמם בממוצע כ-5% מתוך סך השיפוי לעסקים, בעוד יתרת הסכום תועבר לרשויות המקומיות על ידי משרד הפנים.

סיכום זה מגיע בהמשך להנחיית שר הפנים דרעי שאפשרה לרשויות לקבוע הסדרי תשלום אשר דוחים את תשלומי הארנונה ל-1/5/20. במסגרת הסיכום שהושג אתמול הוחלט כי תישלח הנחיה מעודכנת לרשויות, לפיה יתאפשר להן לדחות לעסקים את תשלומי הארנונה למחצית השנייה של שנת 2020 ולאפשר להם הסדרי תשלום מקלים אשר יעלו בהדרגה מה-1/7/20 ועד סוף השנה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com