תלונות קשות בנח״ל | חיילים רבים בחדר האוכל, נגד חולה קורונה וסירוב מפקדים להכניס חיילים לבידוד. צה״ל: ״תבוצע אכיפה״ - 0404
תלונות קשות בנח״ל | חיילים רבים בחדר האוכל, נגד חולה קורונה וסירוב מפקדים להכניס חיילים לבידוד. צה״ל: ״תבוצע אכיפה״ 0404

תלונות קשות בנח״ל | חיילים רבים בחדר האוכל, נגד חולה קורונה וסירוב מפקדים להכניס חיילים לבידוד. צה״ל: ״תבוצע אכיפה״

בגדוד 932 של הנח״ל מתנהלים בניגוד גמור להנחיות משרד הבריאות – כך מספרים לוחמים.

חייל בגדוד סיפר לחדשות 0404 כי החיילים מבקשים לשמור על ההוראות, אך דווקא המפקדים הם אלה שלא מבצעים אותן, משחררים הביתה חיילים שנדרשים להשאר בבסיס על פי ההוראות וכך גרמו לנגד לחזור עם מחלת הקורונה ולהשבית חיילים רבים. עוד טוענים בגדוד כי בחדר האוכל כמות החיילים גדולה בהרבה, העבודה במטבח אינה סטרילית וללא כפפות ונמשכים אימוני כושר תוך נגיעה במכשירים שבהם החובה לגעת עם כפפות בלבד.

עוד סיפרו בגדוד על ליקויים רבים ואף על חיילים שנדרשו להכנס לבידוד, אך מפקדיהם אוסרים עליהם ועל כאלה שכן הוכנסו לבידוד, אך גם זה נעשה בניגוד גמור להנחיות משרד הבריאות.

מצה״ל נמסר לחדשות 0404 כי ״תבוצע אכיפה הדוקה יותר״.

בגדוד סיפרו לחדשות 0404: ״מתחילת ההסגר שהחל עלינו בתאריך 15.3, התנהלותו של הגדוד לא היתה הולמת. מתחילת ההסגר יד עכשיו כלל חיילי הסדיר סגרו בבסיס את כל ההסגר לפי הפקודות שהורדו עלינו מהמג״ד. ישנם ליקויים בהתנהלות שלא תוקנו גם לאחר ההערות מצד החיילים. למשל: מספר חיילים גדול בהרבה מן המותר בחדר האוכל בנוכחות של רס״פים, מפקדים ורס״ר, ללא שמירה על מרחק של 2 מטר אחד מהשני על פי הוראות מפורשות שהורדו ממשרד הבריאות.

מתבצעים אימונים של הרמת משקולות ומתח והרמת אלונקה למרות שאסור לגעת בעצמים דוממים. עבודה במטבח התבצעה בצורה לא סטרילית, ללא כפפות ומסכות פנים, ללא שום פיקוח או התערבות מצד המפקדים והזמנת אוכל של חיילים לבסיס ללא פיקוח.

לוחם סיפר על זלזול בהנחיות הרמטכ״ל להשארת חיילים בבסיסים: ״אנשים שמשרתים בשירות קבע יוצאים הביתה לפחות פעם בשבוע באישור מח״ט וזה הגורם שהביא את נגד המטבח שלנו חולה בקורונה לבסיס ולאחר שהוא נמצא חיובי ונשלח לבידוד חצי מהגדוד כרגע מושבת ואינו כשיר לשום פעילות בגלל שהוא נמצא בבידוד עקב אותו נגד שיצא הביתה וחזר חולה לבסיס. כלל הנגדים שבאו איתו במגע ישיר מפחדים להיכנס לבידוד ומסרבים.

מפקדי פלוגות לא מאשרים לחיילים שלהם להיכנס לבידוד למרות שעל פי הנחיות משרד הבריאות הם חייבים להימצא בבידוד מיידי!! בניגוד להנחיות רופאי החטיבה!.

אנשים שהכניסו לבידוד מצאים כעת בתנאים מזעזעים של כמות גדולה של אנשים בחדר בניגוד להנחיות הבידוד וזה יכול לגרום להדבקה שלא תפסק בגדוד.

לאחר ידיעת החיילים בגדוד שנגד המטבח יצא חיובי, למרות זאת כלל האימונים והתרגילים בגדוד התבצעו כרגיל ללא שום אזהרה ובזמן תרגילים אלו חיילים היו צריכים לשתות מהמים אחד של השני וללא בקרה.לפני תרגילים אלו לא בוצע מסדר מים ולא ניתנה כמות מספקת של מים ע״פ הפקודות, מפקדי הפלוגות חייבו את החיילים לסחוב אלונקות בניגוד לפקודות עקב הדבקה בגלל הקורונה. הם פשוט לא שמים על ההוראות.

עוד סיפר הלוחם: ״חדרי בידוד בפלוגות נמצאים בתנאים מזעזעים ללא חימום וללא בקרה על כמות אנשים, יש לציין גם ללא מקום לינה מסודר, אלא פשוט במשרד נטוש. חיילים שנשארים בבידוד יוצאים מהחדר ומסתובבים חופשי. יש חוסרים בציוד חיטוי ומיגון כמו כפפות ומסכות בגדוד.

למרות שבמדינה מתבצעות ביום אלפי בדיקות, ללוחמים ששומרים על הארץ אין שום הקצאה לדגימות קורונה כלל! בעיניי זה מאוד תמוה שאין כזאת אפשרות ללוחמים והובטחו לנו כ-2 דגימות בלבד לגדוד שלם של 400 חיילים! אנשים שיש להם סימפטומים נשארים בבידוד יחד עם שאר החיילים ולא מבודדים מהם ואין כזו אופציה בכלל שיקבלו בדיקת קורונה.

הלוחם סיכם: ״חיילים מסתובבים בפחד כאן בבסיס שידבקו בקורונה וברגע שתהיה הקפצה או מצב אמת חיילים מפחדים שידבקו ולא יתפקדו בעקבות הקורונה.

מדובר צה״ל נמסר בתגובה: ״גדוד ״גרניט״ נמצא בימים אלה בעיצומה של תקופת אימון, המתקיים בבסיס אל פוראן ברמת הגולן ובשטחי האש במרחב. השבוע התגלה בגדוד איש קבע שחלה בוירוס הקורונה. מיד עם היוודע המקרה, בוצע תחקיר מקיף ומעמיק על ידי המפקדים וגורמי הרפואה במטרה לאתר את כלל המשרתים אשר באו עמו במגע. כלל המשרתים הללו הוכנסו לבידוד ביחידה במתחמים ייעודיים, בהם עוברים מעקב יומי ובדיקות קורונה יזומות על מנת לשלול הדבקויות.

נדגיש כי מתחמי הבידוד מגודרים ומופרדים משאר החיילים בבסיס והתנאים בהם הולמים בהחלט. הגדוד ממשיך להתאמן, לשפר את מוכנותו ללחימה וכשירות המסגרת לא נפגעה כתוצאה מכך.

הגדוד פועל על פי הנחיות הצבא ומשרד הבריאות ובמקביל פועל לשיפור וטיוב שהות החיילים בבסיס, באמצעות שיחות מפקדים יומיות ומתן שירות ומענה מיטבי לפרט. רוב פעילות החיילים מתבצעת בשטחים הפתוחים כולל האימונים, שיחות, ארוחות ועוד. ישנה הקפדה על כללי ההתנהגות בעקבות מגפת הקורונה, אך ישנם אירועים חריגים המטופלים משמעותית וכן מנוצלים להסברה. תבוצע אכיפה הדוקה יותר והמשך הגברת המודעות בקרב המפקדים והלוחמים״.

בתמונה: משרד בגדוד 932 שהוסב לחדר בידוד.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com