אתגרי הקורונה | בציבור החרדי בו שיעור הילודה גבוה - מתמודדים עם הפסקת מרבית טיפולי הפוריות - 0404
אתגרי הקורונה | בציבור החרדי בו שיעור הילודה גבוה – מתמודדים עם הפסקת מרבית טיפולי הפוריות

אתגרי הקורונה | בציבור החרדי בו שיעור הילודה גבוה – מתמודדים עם הפסקת מרבית טיפולי הפוריות

בעקבות התפשטות מגפת הקורונה והגבלות משרד הבריאות, הופסקו רבים מהטיפולים הרפואיים של זוגות חשוכי ילדים.

ההנחיות החדשות שנכנסו לתוקפן בימים האחרונים המורות כי אין להתחיל מחזורי הפריה חוץ גופית חדשים, ומחזורים קיימים יוכלו להמשיך רק בתנאים מאוד מסויימים; מותירות זוגות רבים מהציבור החרדי שחפצים בפרי בטן בסימני שאלה גדולים כיצד להתמודד כעת, לפתע הכל נפסק.

הרב איתי כהן ראש מכון דורות, האמון על פתרונות הלכתיים ורפואיים לבעיות עקרות: "זוג חשוכי ילדים מדרום הארץ פנו למכון עקב אתגר לא פשוט איתו התמודדו. לאשה עלה חום גוף, הם התקשרו למד"א ולפי ההנחיות לא אושרה להם בדיקה כיון שלא היה להם תסמיני קורונה ואף רופא המשפחה שלהם ציין כי מדובר רק בדלקת גרון.

הזוג רצה להמשיך את הטיפולים, ובבית החולים אסותא רמת החייל סירבו לקבלם לטיפול שנקבע למחרת, אלא אם כן האשה תעבור בדיקה לשלילת הידבקות בקורונה, אולם במד"א כאמור לא מיהרו לבודקם. עקב הלו"ז הצפוף היה צורך לבצע בדיקה ולקבל תוצאות תוך מס' שעות בלבד.

במכון דורות פעלנו לסיוע לזוג במהירות המתבקשת, ולאחר פנייה לר' מוטי בבצ'יק עוזרו האישי של שר הבריאות הרב יעקב ליצמן נלקחה לבסוף בדיקה, והתוצאה הגיעה עוד באותו ערב, לתדהמת בני הזוג אצל האשה אכן התגלתה מחלת הקורונה. הטיפול בוטל, והחששות של בית החולים ובני הזוג התאמתו כנכונות".

הקורונה מזמנת לא רק אתגרים בריאותיים וכלכליים, אלא גם הלכתיים עמם נאלצים להתמודד רבני מכון דורות. כך למשל הופסקו הפגישות האישיות עם זוגות חשוכי ילדים המבקשים את עזרת המכון, והן מתקיימות רק טלפונית.

רבני המכון נמצאים בהיערכות מיוחדת, ונדרשים למצוא פתרונות הלכתיים במענה לציבור בשאלות הרבות הנוגעות בנושאי הלכה ורפואה בחיי המשפחה בצל נגיף הקורונה, ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.

הרב כהן הוסיף: "זוגות מבקשים לדעת היכן הכי מומלץ בתקופה מורכבת זו ללדת, ולחילופין האם ישנה אפשרות ללידת בית, אלו שאלות שאנו לא נתקלים בהם בשגרה. לאחד הזוגות היה אתגר רפואי והם פנו למכון בשאלה האם מומלץ בכלל ללכת לבית חולים, מחשש להימצאות בקירבת חולי קורונה".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]