משבר הקורונה בבורסה: האם זה הזמן לצאת? - 0404
משבר הקורונה בבורסה: האם זה הזמן לצאת?

משבר הקורונה בבורסה: האם זה הזמן לצאת?

כמו מגדל קלפים: הבורסות בארץ ובעולם מראות צניחה של אחוזים גבוהים ויש כאלו שכבר מגדירים זאת כקריסה. חרף זאת – יש מי שאומרים שדווקא עכשיו כדאי לשמור על הקיים ולא לגעת. ברק הס, מנכ"ל חברת ברק ייעוץ והשקעות, מסביר על מהלכי הבורסה בעיתות משבר ונותן עצה למשקיעים בזמן זה.

ברקע משבר הקורונה, נראה כי הבורסה מושפעת ישירות: ירידות שערים חדות נראות בארץ ובעולם. בבורסת ת"א נראתה צניחה של כמעט 30% אחוזים במדדים מתחילת המשבר.

כלכלנים ואנליסטים מדברים על קריסת השווקים בעקבות פאניקת הקורונה, ויש אומרים שהמשבר חריף עוד יותר מהמשבר הפיננסי ב2008, ומשקיעים רבים שוקלים 'לצאת מהמשחק' ולמכור את המניות. מנגד, המצב מייצר כרגע אפשרות לרכישת מניות במחיר נמוך שלא נראה שנים רבות: מניות הבנקים, הנדל"ן ומניות רבות אחרות נמכרות בהנחה של 30-40% ביחס למחירן לפני המשבר.

ברק הס, מנכ"ל חברת 'ברק ייעוץ והשקעות' ממליץ לציבור המשקיעים בבורסה ללמוד מהעבר, ולא למהר למכור את מניותיהם, ואומר כי המשך החזקת המניות גם בעיתות משבר עשויה להניב תשואה גבוהה אפילו יותר "הרבה אנשים בתקופה זו שואלים אותי בחשש האם למכור כרגע את המניות? או אולי לעבור לאפיק סולידי יותר? מי שכמובן קורא את הכותרות מבשרות הרעות בעיתונים הכלכליים, עשוי למכור את המניות שלו 'במחיר מבצע' כרגע – וחבל.

נכון, המשבר הזה חדש לכולנו וקשה לדעת איך ומתיי הוא ייגמר,", ממשיך הס, "אבל זו ממש לא הפעם הראשונה שהבורסה נופלת; תמיד היו וימשיכו להיות משברים מסוגים כאלו ואחרים, ובמהלך ההיסטוריה הבורסה ספגה נפילות משמעותיות יותר, כמו ב- 2008, ב- 2015 וב- 2018".

הס מסביר כי כמו אז גם כיום – רבים מהמשקיעים ממהרים למכור את מניותיהן בשפל – שבאופן טבעי יורדות בעשרות אחוזים, ובעקבות כך מפספסים את העליות שמגיעות בעקבותיהן, שמפצות ואף מביאות לאחוזי תשואה גבוהים יותר.

"יש שחושבים שבזמנים כאלו אולי עדיף לשים את הכסף בצד, להמתין ולראות מה קורה וכשהמדדים יחזרו לעלות – להצטרף. למי שחושב כך, אני ממליץ להסתכל בגרף של מדד S&P, שמראה את התשואה השנתית הממוצעת, של משקיעי המדד ב- 30 השנים האחרונות: מי שרכש מניות לפני 30 שנה ולא יצא ליום אחד מהשוק – הרוויח תשואה שנתית ממוצעת של 10.2 אחוזים. מי שפספס את היום הטוב ביותר בכל השנים הללו – התשואה השנתית שלו ירדה ל- 9.8 בשנה. מי שפספס 5 ימים בכל השנים האלו – הוריד את התשואה שלו ל- 8.7 אחוזים, ומי שפספס 25 ימים בסה"כ בכל השנה – הוריד את התשואה שלו ל- 5.4 אחוזים!"

הס אומר כי אין מישהו שיודע בוודאות מתי יעברו ימי השפל ומתי יגיעו העליות הבאות, וממליץ להמשיך ולהחזיק במניות עד שהשוק יעלה.

"יום שישי הקודם, לדוגמא", אומר הס, "היה אחד מהימים האלה: הבורסה בארה"ב עלתה בכ- 9.5% ביום אחד! מי שיצא לפני כן במטרה להיכנס בהמשך – פספס את היום הזה. השבוע נראו עליות חדות במדדים בארה"ב, ומדד ת"א עלה ב- 7.1%".
בדומה לדבריו של הס, השבוע העלה אתר חדשות הפיננסים "דה-סטריט" כתבה בה הוצגו גרפים המראים את הניתורים המשמעותיים שנצפו במדדי הבורסה לאחר ימי שפל, כדוגמת משבר 2008.

"כמובן שצפויים ימי ירידות נוספים", אומר הס, "אך זו ההתנהגות הרגילה של הבורסה בשעת משבר. מי שימשיך להמשיך להחזיק במניות בתקופה זו ולא ימהר למכור אותן בזול – לא יפספס את ימי השיא, מה שיניב לו תשואה גבוהה באופן משמעותי".

 

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]