מכתב למ"מ פרקליט המדינה: פתח בחקירה נגד חברי הכנסת שהפרו את הוראות משרד הבריאות וסיכנו את שלום הציבור - 0404
מכתב למ דוברות משרד משפטים

מכתב למ"מ פרקליט המדינה: פתח בחקירה נגד חברי הכנסת שהפרו את הוראות משרד הבריאות וסיכנו את שלום הציבור

עו"ד יעקב כהן שלח מכתב לממלא מקום פרקליט המדינה, עו"ד אלדד דן, בדרישה לפתוח בחקירה כנגד חברי הכנסת עפר שלח, יואב סגלוביץ', מרב מיכאלי, ניצן הורוביץ ויאיר גולן שהפרו לכאורה את צו בריאות הציבור כשהשתתפו ב"מחאת הדגלים השחורים" מחוץ למשכן הכנסת, יחד עם מאות אנשים נוספים וחלקם אף קראו להמשיך במחאה ועודדו את המוחים. 

עו"ד כהן כתב: "הריני לפנות אליך בגין תמיכתם והשתתפותם של חברי כנסת ב"מחאת הדגלים השחורים", תוך שהם מפרים את הוראות הבידוד של משרד הבריאות בשל התפרצות נגיף הקורונה, כמפורט להלן: בעקבות פרסום סרטון "קץ הדמוקרטיה" של ח"כ יאיר לפיד מיום 17.03.2020, החלה להתארגן מחאת "קץ הדמוקרטיה" התורנית, אשר נקראה "מחאת הדגלים השחורים". 

 כתוצאה מהתארגנות המחאה, בימים 19.03.2020 ו-23.03.2020 נסעו שיירות רכבים בצורה איטית בנתיב הימני או בשול כביש 1 באופן הפוגע ומעכב את התנועה אל עבר משכן הכנסת, כאשר לאחר הגיעם למקום החלו מאות אנשים להתכנס ברחבה ממול הכניסה למשכן באופן החורג מהוראות משרד הבריאות באופן בוטה וחמור.

 למרבה התדהמה והחרפה, מספר נבחרי ציבור בחרו לא רק להביע תמיכה בהפגנה מסכנת חיים הזו, אלא אף ליטול חלק פעיל במחאהכך למשל, בהפגנה מיום 19.03.2020 נטלו חלק במחאה חברי הכנסת עפר שלח ויואב סגלוביץ' מרשימת 'כחול-לבן' וחברת הכנסת מרב מיכאלי מרשימת 'העבודה-מרצ' שאף הגדילה ושלהבה את ההמון כאשר נאמה במגפון, כאשר שניהם מצייצים על כך בצייצן (טוויטר בלעז).

 

במקרה אחר, בהפגנה מיום 23.03.2020, נטלו חלק במחאה חברי הכנסת ניצן הורוביץ ויאיר גולן מרשימת 'העבודה-מרצ', אשר עודדו את המוחים להמשיך במחאתם "הצודקת". גם כאן, ח"כ ניצן הורוביץ העלה ציוץ בעמוד הצייצן שלו ובו תמונה בה רואים כיצד הוא מפר את הוראות משרד הבריאות ואף חמור מכך: הוא מצולם מחובק עם ח"כ יאיר גולן ועוד שני אזרחים נוספים.

 ואם בכל האמור לא סגי, הרי כי מפלגת מרצ פרסמה ציוץ תמיכה משלה בפעולה פושעת ומרדנית (לכאורה) זו. בשני המקרים נבחרי הציבור לקחו חלק פעיל בהפרת כללי הבידוד ושמירת המרחק של ציבור המפגינים, שלהבו את ההמון ואף בעצמם לא שמרו על הכללים, כאשר חלקם אף הצטלמו מחובקים עם מפגינים נוספים.

דהיינו, נבחרי הציבור בחרו להפר בעצמם את הוראות משרד הבריאות והלכה למעשה ביצעו מעשה אשר עלול להפיץ מחלה מסוכנת בעלת שיעורי תמותה גבוהים, בעיקר בקרב מבוגרים בני 60 ומעלה.

פעולות אלו של נבחרי הציבור מהוות עבירת הפצת מחלה כהגדרתה בסעיף 218 בחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"): העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו – מאסר שבע שנים.

לאור אופן התפשטותו הויראלי והמהיר של נגיף הקורונה, סיכנו חברי הכנסת המדוברים את עצמם ואת כל הציבור בישראל ופעלו באופן פלילי שיש בו כדי לסכן את שלום הציבור ובריאותו. בנוסף, בעושם כך, חברי הכנסת למעשה הביעו תמיכה באי קיום הוראות משרד הבריאות ובסיכון מיותר של הציבור בישראל.

על יסוד המתואר לעיל, אבקשך לפעול בנדון ולהורות על פתיחת חקירה כנגד חברי הכנסת מרב מיכאלי, יואב סגלוביץ', עפר שלח, ניצן הורוביץ ויאיר גולן בגין עבירות הפצת מחלה במזיד והפרעה לשלום הציבור, תוך שהם מפרים הפרה חמורה באמון הציבור בהם".

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]