מכתב למ"מ פרקליט המדינה: "פתח בחקירה נגד לפיד בגין קריאה להפצת מחלות במזיד והפרעה לשלום הציבור" - 0404
מכתב למ שלמה מור, 0404

מכתב למ"מ פרקליט המדינה: "פתח בחקירה נגד לפיד בגין קריאה להפצת מחלות במזיד והפרעה לשלום הציבור"

עו"ד יעקב כהן פנה במכתב לממלא מקום פרקליט המדינה עו"ד דן אלדד בדרישה ל"חקירה בגין קריאה להפצת מחלות והפרעה לשלום הציבור" כנגד ח"כ יאיר לפיד. כהן, כתב במכתבו ממנו שלח העתק גם לשר המשפטים אמיר אוחנה, כי בדברים שאמר חבר הכנסת לפיד, הוא גרם לישראלים רבים להפר את צו הבידוד באופן מודע ובכך גרם לסיכון חייהם של אזרחים רבים ברחבי המדינה. 

בדבריו, פירט עו"ד כהן כי, "ביום 17.03.2019, פרסם ח"כ לפיד בעמוד ספר הפנים שלו (פייסבוק בלעז) סרטון בו הוא אמר, בין השאר, את הדברים הבאים: 'אזרחי ישראל… נכון להיום, יום שלישי, 17 למרץ, אתם כבר לא חיים בדמוקרטיה. לפני ארבעה ימים, בהחלטה באישון לילה, הממשלה סגרה את בתי המשפט וביטלה את משפטו של ראש הממשלה. היום יושב ראש הכנסת הלא נבחר סגר את הכנסת ולא נתן לרוב להפעיל אותה לטובתכם… אין בישראל רשות שופטת, אין בישראל רשות מחוקקת. יש רק ממשלה לא נבחרת… אתם יכולים לקרוא לזה בהרבה שמות, זו לא דמוקרטיה. הולא דמוקרטיה הודיעה לכם היום דבר אחד – שאסור לכם לצאת מהבית. תשאלו את עצמכם באיזה מדינות ממשלה לא נבחרת מודיעה לאזרחים שאסור להם לצאת מהבית'".

עו"ד כהן המשיך: מעבר לעובדה כי בדבריו ח"כ לפיד משקר או מפגין בורות בענייני חוקה ומשפט (או שניהם), אמירתו מהווה גם עבירה על שני סעיפים בחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן: "חוק העונשין"), כדלקמן:

עבירת הפצת מחלה: סעיף 218 לחוק העונשין קובע כי: העושה בהתרשלות מעשה העלול להפיץ מחלה שיש בה סכנת נפשות, דינו – מאסר שלוש שנים; עשה את המעשה במזיד, דינו – מאסר שבע שנים.

אמירתו של לפיד כאילו הוראות הממשלה להישאר בבידוד ולא לצאת מהבתים איננה לגיטימית, הלכה למעשה, מהווה קריאה לאי קיום ההוראה ולשבירת הבידוד.

למרבה הצער, היו אזרחים שאכן דבריו של ח"כ לפיד השפיעו עליהם, כפי שניתן לראות ולשמוע בראיון מהבוקר בתוכניתו של העיתונאי ניב רסקין בערוץ קשת 12 עם אישה בשם ורד סבן, אשר קיבלה הוראה להישאר בבידוד לאור חזרתה מחו"ל, אך הפרה את הוראת הבידוד וכך היא אמרה במילותיה שלה לגבי הפרת הבידוד:

כן קראתי קצת כתבות וקצת התחברתי למה שפוליטיקאים אומרים וראיתי באמת שלפיד אומר משהו כזה שלא.. היה איזה עניין עם לפיד שהוא אומר משהו על התושבים שהם..

לא זו אף זו, כאשר למשמע דבריה ניב רסקין השיב ושאל אותה: "באמת? לזה הקשבת? לא הבנת שאת צריכה להיות בבידוד מלא?", היא השיבה כי: מה זה לא הקשבתי? תשמע, אני יודעת שביבי הוא ראש ממשלה והכל טוב ויפה, אבל כן יש חילוקי דעות…. יש פוליטיקאים שאומרים "צאו מהבית".

 מכאן אנו למדים, כי דבריו של ח"כ לפיד כן השפיעו וגרמו לאותה גברת (וכנראה לאנשים נוספים) להפר את הוראות הבידוד, לאור היותה חשודה בנשיאת נגיף הקורונה, נגיף אשר אין חולק כי מדובר ב-"מחלה שיש בה סכנת נפשות" כלשון החוק.

בעשיית הסרטון, ח"כ לפיד למעשה מביע תמיכה מכוונת בהפרת הוראות משרד הבדידות ובהפצה במזיד של מחלה אשר יכלה לעלות בחיי אדם.

הפרעה לשלום הציבור: סעיף 159 (א) לחוק קובע כי: המפרסם או משעתק אמרה, שמועה או ידיעה העלולות לעורר פחד ובהלה בציבור או להפריע את שלומו, והוא יודע, או יש לו יסוד להניח, שהן כוזבות, דינו – מאסר שלוש שנים.

כפי שצוין בסעיף 2, ח"כ לפיד פרסם את דבריו ביודעו כי מדובר בחדשות מזויפות. בנוסף, מטרת פרסום דבריו הייתה לזרוע פחד ובהלה בציבור, אשר גם כך נמצא בחרדות לאור איומים בטחוניים ומגפת הקורונה, תוך שהוא מפיץ ידיעות כוזבות שמדינת ישראל הופכת מדמוקרטיה לדיקטטורה, והכל במטרה להשיג רווח פוליטי.

דבריו של לפיד שקריים ומדובר בחדשות מזויפות מאחר ו-

בתי המשפט לא נסגרו – ניתן צו של שר המשפטים לעבור למתכונת חירום והנהלת בתי המשפט הוציאה הנחיה שרק דיונים דחופים ינוהלו. כך המצב אגב גם בכמעט כל מדינות העולם המערבי.

המשפט של ראש הממשלה בנימין נתניהו לא בוטל – הקראת כתב האישום נדחתה למאי.

הכנסת לא נסגרה – הכנסת עברה למתכונת חירום מאחר ומספר ח"כ נאלצו לעבור לבידוד וישיבות הכנסת ממשיכות וימשיכו להיערך כסדרן להיערך בימים שני, שלישי ורביעי במתכונת החירום. כך המצב אגב גם בכמעט כל מדינות העולם המערבי.

למרבה החרפה, דבריו של לפיד הצליחו להתניע את מחאת "קץ הדמוקרטיה" התורנית, כאשר בגרסת מרץ 2020 היא נקראה "מחאת הדגלים השחורים".

במסגרת המחאה, שיירת רכבים עם דגלים שחורים מתנוססים "בגאווה" נסעה למשכן הכנסת בירושלים בצורה איטית על הנתיב הימני בכביש 1 ועיכבה את התנועה, שלאחריה מאות אנשים התכנסו ברחבה ממול למסכן כנסת באופן החורג מהוראות משרד הבריאות.

לאור אופן התפשטותו הויראלית והמהירה של נגיף הקורונה, בעושם כך סיכנו משתתפי המחאה את עצמם ואת כל הציבור בישראל ופעלו באופן פלילי שיש בו כדי לסכן את שלום הציבור ובריאותו.

הנה כי כן, מתברר כי הסרטון של לפיד מהווה לא רק קריאה להפרת הוראות משרד הבריאות והפרצת מחלות במזיד, אלא גם הפרעה לשלום הציבור.

במאמר מוסגר אציין, כי למזלו של ח"כ לפיד, בפרשנות המשפטית הרחבה הנפוצה כיום בבתי המשפט, אמירתו לא תיחשב גם כעבירת המרדה וזאת מחמת סעיף 138 לחוק.

על יסוד המתואר בפירוט במכתבי זה, אבקשך לפעול בנדון ולהורות על פתיחת חקירה כנגד ח"כ לפיד בגין עבירות הפצת מחלה במזיד והפרעה לשלום הציבור.

על טיפולך המסור ותשובתך אליי, אודה מראש", סיים עו"ד כהן. 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]