עו"ד בן גביר: "בימים שבהם המדינה במצב חירום - המשטרה מתעסקת בנערות שהתפללו סמוך להר הבית" - 0404
עו עו"ד איתמר בן גביר

עו"ד בן גביר: "בימים שבהם המדינה במצב חירום – המשטרה מתעסקת בנערות שהתפללו סמוך להר הבית"

שופט בית משפט השלום אליעזר ביאלין נזף במשטרה על שהביאה לביהמ"ש 5 נערות בגילאי 12-15 שהתפללו סמוך להר הבית, וביקשה את הרחקתן מהעיר העתיקה למשך מאה ושמונים ימים. 

הנערות עוכבו לחקירה בסוף השבוע שעבר ויום למחרת הוזמנו לבית המשפט. עורך דינן איתמר בן גביר טען כי מדובר בחוסר אחריות של המשטרה. זאת בימים שבהם המדינה נמצאת במצב חירום, ולא נכון היה לזמן את הבנות לביהמ"ש, כשהשוטרים העמידו את הצעירות בפני סכנת חיים, במצב שבו גם בתחנת המשטרה לא היו כפפות, לא נתנו להם סבון, ואף לא חטאו את התחנה טרם הבנות נכנסו למקום. 

בהחלטה חריגה ויוצאת דופן נזף השופט ביאלין במשטרה וקבע בין היתר: "אכן תמוה בעיני שבקשה מסוג זה הוגשה לבית המשפט נוכח מצב החירום עליו הוכרז". גם לגופם של דברים קיבל השופט את עמדת בן גביר, וקבע שיש לשחרר 4 מתוך חמשת המשיבות ללא כל תנאי: "אין מדובר במעשים שכללו הפרעה לעבודת השוטרים ברף כה גבוה של שיבוש עבודת השוטרים ששהו במקום".

השופט גם הזכיר כי אין איסור לרוב הצעירות להגיע להר הבית, וקיבל את טענת עורך דינן של הבנות כי נוכח מספרם הדל של האנשים שנמצאים בהר הבית אין גם חשש להתנהגות העלולה להפר את שלום הציבור. 

בהתייחס לשתי צעירות שהפרו צו של מפקד מחוז ירושלים, קבע השופט כי באשר לאחת מהן הוא מקבל את טענות ההגנה – כי היא לא קיבלה את הצו, ולכן לא נחשבת כמי שהפרה. והאחרונה כן הפרה צו ותורחק ממבואות הר הבית לשלושים ימים ולא  למאה ושמונים ימים כפי שביקשה המשטרה. יתר הנערות שוחררו כאמור ללא כל תנאי .

עו"ד בן גביר: "מצער שמשטרת ישראל עסוקה ימים כאלה בקבוצת בנות שמתפללות סביב שערי הר הבית לעצירת מגפת הקורנה במקום לטפל במקרים דחופים יותר. בכל מקרה טוב עשה בית המשפט שדחה את בקשת המשטרה  והבהיר למשטרה כי עליה לטפל במקרים דחופים יותר.במתכונת חירום לא מעסיקים את בתי המשפט בבקשות סרק. כמו כן טוב עשה השופט שהבהיר לשוטרים שזכותן של הבנות להתפלל גם בשערי הר הבית".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]