משפחות העצורים המנהליים הנמצאים במעצר בית: המשטרה מתנכלת לחיינו. המשטרה: להד״ם - 0404
צילום: באדיבות המשפחה

משפחות העצורים המנהליים הנמצאים במעצר בית: המשטרה מתנכלת לחיינו. המשטרה: להד״ם

אתמול בבוקר (רביעי) הגיעו שני שוטרים לביתו של עצור בית מנהלי בירושלים על מנת לבדוק האם הוא מפר את הצו, כל זאת למרות שהיה מדובר בשעות שבהן הוא כלל לא היה צריך לשהות בביתו.

כנגד הנער קיים צו מנהלי המחייב אותו לשהות בבית הוריו משעה 23:00 בלילה ועד לשעה 06:00 בבוקר. רק בשעות אלו צריך לשהות במעצר בית לילי. אתמול, כאמור, מעט אחרי השעה שבע, יצא אב המשפחה מביתו וראה את השוטרים עולים לעבר ביתם. משניסה לעצור אותם ולומר להם שעל פי הצו בנו כלל אינו צריך להיות כעת במעצר, החלו השוטרים לדבר אליו בגסות.

במשפחה סיפרו כי בשלב זה הוציא האב את הטלפון הנייד שלו והחל לתעד את האירוע תוך כדי שהוא עונה לשוטרים והם בתגובה מאיימים עליו במעצר. לטענת השוטרים הם עוד לא דפקו בדלת המשפחה ועל כן הם לא הפריעו לה, אלא שבמשפחה אומרים כי אם אב המשפחה לא היה יוצא באותה העת מביתו, אז ברור להם שהשוטרים היו דופקים על דלתם.

כמו כן, אומרים במשפחה כי זה קורה לעיתים קרובות שהמשטרה מגיעה בשעות שהיא לא צריכה להגיע ומפריעה להתנהלות היום יומית של המשפחה.

עמית גרון, אביו של העצור שהוטרד: "מדובר בהתנהלות בעייתית מאוד של המשטרה. זה לא ייתכן ששוטרים מגיעים פעם אחר פעם לביתו של עצור בית מנהלי, מטרידים את משפחתו, וכל זה מבלי בכלל לדעת מהן השעות שהוא אמור להיות במעצר בית. אני דורש מהמשטרה להניח לי ולמשפחתי ולהפסיק לאלתר את ההטרדות האלה".

נזכיר כי בתחילת השבוע הגיעו חמישה מעצורי הבית המנהליים לתחנות משטרה ברחבי הארץ והודיעו לשוטרים כי אין בכוונתם לשהות יותר בבתי הוריהם בלילות. העצורים הסבירו כי ההטרדות של שוטרים החוזרות מידי לילה פוגעות בכל בני משפחותיהם ובהוריהם. החמישה עצורים במעצרי בית ליליים, שנחתמו על ידי צו אלוף אשר קבוע כי מידי לילה הם מחויבים לשהות בבית הוריהם. יש לציין כי הצו ניתן ללא שנתבקשה הסכמה של ההורים למהלך וכן שכל חמשת ההורים אינם מתגוררים כלל אצל הוריהם.

בכוונת ארגון חוננו המסייע למשפחות העצורים המנהליים להגיש תלונה כנגד השוטרים וכן תביעות על כלל ההטרדות של המשפחות. מנכ"ל חוננו שמואל (זנגי) מידד: "כמה כואב כאשר בזמן חירום ומסוכן כזה, כשכמעט הכל מושבת ואנחנו מחפשים איך לחזק זה את זה ממשיכה המדינה ע"י זרועותיה במשטרה והשב"כ, להחזיק נערי ישראל, בצווים מינהליים אכזריים שעוקפים את בתי המשפט ואין צורך להוכיח יותר שום דבר.

העובדה הזו מרתיחה גם בימים שבשגרה אבל על אחת כמה וכמה בימים הטרופים שאנו נמצאים בעיצומם. משפחות מרובות ילדים שנמצאות בבית בימים כאלה עם הורים מבוגרים צריכים להתעורר כל לילה בשעות הקטנות לקול דפיקות שוטרים שמזלזלים בהוראות משרד הבריאות, והם אפילו לא יודעים מה הם מחפשים, הינו בימים אלו מצפים להתנהלות אחרת מצד המדינה״.

ממשטרת ישראל נמסר: ״לא ברור לנו על סמך מה נשענות הטענות שהוצגו בכתבה, שכן מצלם הסרטון מודיע בעצמו כי השוטרים הגיעו לכתובתו, אך לא דפקו על דלת הבית, אלא ראשית ערכו בדיקה לשעות הקבועות בתנאי מעצר הבית, שבסיומה עזבו את המקום. יחד עם זאת נציין, כי בניגוד מוחלט לנטען, כלל הביקורים שנערכו במהלך השבוע החולף, בוצעו ותועדו במהלך השעות התקפות לתנאי מעצר הבית שנקבעו לנדון.

להבדיל מהתנהגותו הפסולה של מצלם הסרטון, השוטרים נהגו בצורה מקצועית ובהתאם להנחיות״.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]