היועמ"ש מנדלבליט: "מטרת התקנות לשעת חירום היא הצלת חיים - לא ייאסף תוכן של מיילים או הודעות" - 0404
היועמ שמעון מלכה, דוברות הכנסת

היועמ"ש מנדלבליט: "מטרת התקנות לשעת חירום היא הצלת חיים – לא ייאסף תוכן של מיילים או הודעות"

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט הודיע היום (שלישי) כי על אף שממשלת ישראל אישרה תקנות לשעת חירום, הן יהיו מוגבלות ונתונות לפיקוח משפטי.

כך אמר היועץ: "בין הצעדים הרבים שננקטים, אישרה ממשלת ישראל תקנות לשעת חירום המסמיכות את שירות הביטחון הכללי לעשות שימוש באמצעים טכנולוגיים עבור משרד הבריאות שתכליתם צמצום התפשטות נגיף הקורונה.

מהלך זה, אותו יזם משרד הבריאות, לווה מראשיתו ע"י גורמי הייעוץ המשפטי לממשלה, ועל ידי באופן אישי. הדבר נעשה תוך קיום שיח רצוף עם הדרג המדיני, גורמי המקצוע במשרד הבריאות, במשטרה ובשירות הביטחון הכללי. אין בעובדה שאמצעי זה נדרש לשם הצלת חיים כדי להצדיק כל אמצעי, ולכן נעשו מאמצים רבים כדי להבטיח שהסמכות המוקנית לשב"כ תהיה מאוזנת ונתונה לפיקוח משפטי.

בין היתר, נקבעו המגבלות הבאות: הסמכות לאסוף את המידע מתייחסת אך ורק למינימום הנדרש לשם מניעת התפשטות נגיף הקורונה. בפרט, לא ייאסף מידע "תוכני", כמו תוכן של מיילים או הודעות. הוגדר מספר מצומצם של גורמים אשר יהיו חשופים למידע, ואף זאת רק לתכלית של מניעת התפשטות הנגיף. השב"כ מחויב לדווח על פעולותיו מכוח התקנות ליועץ המשפטי לממשלה, בדגש על היבטים של פגיעה בפרטיות. וכן נקבעה עבירה פלילית ייעודית על העברה לא מורשית של מידע שנאסף שעונשה עד מאסר שלוש שנים.

עם תחילת פעילות הכנסת ה-23, על ועדותיה, יובא העניין גם בפני חברי הכנסת על מנת לאפשר פיקוח ואישור פרלמנטריים של השימוש באמצעים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]