בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו. רה"מ נתניהו: "קורא להקים עוד הערב ממשלת חירום לאומית לתקופה מוגבלת" - 0404
בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו. רה

בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו. רה"מ נתניהו: "קורא להקים עוד הערב ממשלת חירום לאומית לתקופה מוגבלת"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הבריאות, שר האוצר, שר החינוך ומנכ"ל משרד הבריאות מוסרים בשעה זו הצהרות לתקשורת בתום התייעצות בנושא נגיף הקורונה. ראש הממשלה הודיע כי בתי הספר והאוניברסיטאות ייסגרו כדי למנוע הדבקה המונית. פעוטונים וגנים לא ייסגרו בשלב זה.

בסיום דבריו, קרא ראש הממשלה נתניהו להקמת ממשלת חירום לאומית ולשים את הפוליטיקה בצד עד לסיום המשבר. 

נתניהו: "אנחנו בעיצומו של אירוע לאומי ועולמי שלא היה כדוגמתו. כרה"מ אני חייב להציג בפניכם את העובדות כמו שהן ידועות לנו. מדובר במגפה שלא ידענו כמותה. בשלב זה אין חיסון לנגיף והצפי הוא שיקח זמן רב, זה לא עניין של ימים או שבועות והלוואי ויכולתי להגיד לכם שזה חודשים.

אדם אחד מדביק שנים והשנים ארבעה וכן הלאה בקצב הולך וגדל. הקצב לא אחיד והוא עולה במהירות לגבהים עצומים וזה מה שקורה בכמה וכמה מדינות. זה החל לאט ופתאום זה התפשט ברמה שמאבדים שליטה.

מעל 1000 מתים באיטליה. צפי התמותה הוא בין 2 ל-4 נדבקים וזה שיעור גבוה מאוד. קנצלרית גרמניה העריכה ששם יהיו בין 60-70 אחוז מכלל האוכלוסיה שידבקו. ואם היא צודקת מדובר ב-50 מיליון בני אדם. מדובר במספרים גדולים מאוד ואצלנו זה עלול חלילה להגיע גם כן למספרים גדולים ואנחנו מצווים לעשות הכל כדי שזה לא יהיה.

מגפה דומה שהייתה זה השפעת הספרדית שהשתוללה בעולם ב-1918. עשרות מיליוני בני אדם מתו ממנה וזה כאשר אוכלוסיית העולם הייתה קטנה בהרבה מהיום.

היעד העליון הוא להאט את קצב ההדבקה, להרוויח זמן יקר ולנסות למצוא חיסיון לנגיף בשיתוף פעולה עם ראשי מעבדות, מומחים לביולוגיה ואחרים.

אני פונה אליכם אזרחי ישראל, המפתח הוא מניעת ההדבקה עד שימצא חיסון והמפתח מתחלק לשניים: הראשון שמירה על הגיינה אישית, אל תלחצו יידים ורחצו ידיים. זה הכי קול שיש, הכי אחראי שיש, זה לא משחק. תשתמשו בטישו, מסכות זה לא העיקר. העיקר הוא למנוע מגע בפנים באמצעות טישו.

הדבר השני הוא שמירת מרחק וזה מה שאני מחדש לכם היום. אתם רואים שהשרים לא נמצאים על הבמה כי אנחנו צריכים לשמור מטר ושני מטר אם אפשר.

אנחנו סוגרים את בתי הספר והאוניברסיטאות, אתמול שקלנו את זה והיום החלטנו תוך שיקול דעת שזו ההחלטה שלנו. זה לא כולל את החינוך המיוחד, פנימיות, פעוטונים, נוער בסיכון וגנים. כיוון שאין לנו פתרון לכמה אחוזים אחרונים אנחנו ננסה כמה שיותר. אנחנו ניתן לזה פתרונות מיוחדים למצבים של הורים שהם ברפואה כמו קייטנות. אנחנו נצטרך לטפל בתחבורה הציבורית ובתי הסוהר ונעשה גם את זה.

לפני 53 שנים קמה בישראל ממשלת חירום לאומית ומדינת ישראל התלקדה לאיש אחד. אני קורא להקים ממשלת חירום ויחד נציל את הרבבות של אנשי ישראל. נשים בצד את הפוליטיקה ומה שנדרש זו אחריות לאומית ואישית וזה גובר על כל שיקול אחר. רק דבר אחד צריך לעמוד לנגד עניינו – טובתם וחייהם של אזרחי ישראל".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]