השופט הנדל דחה דרישת הליכוד לדחות מועד פרסום תוצאות הבחירות - 0404
השופט הנדל דחה דרישת הליכוד לדחות מועד פרסום תוצאות הבחירות

השופט הנדל דחה דרישת הליכוד לדחות מועד פרסום תוצאות הבחירות

שופט בית המשפט העליון ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ניל הנדל, החליט לדחות את עתירת הליכוד לדחות את מועד פירסום תוצאות הבחירות ברשומות, וכן את הבקשה לעיין בסוגים שונים של חומרים מהקלפיות.

בדבריו כתב הנדל: "השקפתי והשקפת ועדת הבחירות המרכזית היא כי גם אם החוק אינו מחייב גילוי או מתן זכות עיון – יש לעשות את הניתן, במסגרת התקופה הקצרה שבין יום הבחירות ליום פרסום התוצאות. עובדי הוועדה וגורמים נוספים עובדים לילות כימים לשם כך. הם נעזרים גם בכלים טכנולוגיים. כאמור, הוועדה נעתרה לבקשת העותרת ומסרה חומרים רבים שהתבקשו ואף מעבר לכך.

גם טענות פרטניות שהעלתה העותרת נבחנו בקפידה, ביחס לכל קלפי וקלפי. השיטה לפיה הבקשה מוגשת בשלבים, בסד זמנים קצר, מעוררת קושי ופוגעת באפשרות להיעתר לה. כמו כן, יש שיקולים של פרטיות, מתן זכות טיעון, וגם השיקול של שמירה על חשאיות הבחירה, לו הייתי נעתר לבקשת העיון במלואה. אף בימים האחרונים – ובשעות האחרונות – הובאו בפניי חומרים ובדיקות של פרוטוקולים, על מנת לבחון שוב ולאזנם במידת הצורך, כדי לשמור על כל קול וקול. במקרים מסוימים אף הוריתי על פתיחת חקירה משטרתית.

אכן, העותרת פועלת אף היא בלוחות זמנים קצרים. ואולם זהו גורלו של כל גורם הקשור למערכת הבחירות, לרבות ועדת הבחירות שהיא הנושאת באחריות למלאכה. רצון המחוקק להגיע לתוצאות שניתן לפרסמן בזמן קצוב ואף קצר – מובן וחשוב. לצד זאת, הוועדה פועלת באמצעות מנגנון משולב, רב זרועות, כולל מתן הזדמנות לרשימות לעיין בחומרים ולבקש בדיקות ממוקדות כדי שהתוצאות תשקפנה את רצון הבוחר.

סוף דבר: העתירה-בקשה, על כל חלקיה – דינה להידחות. כך על הסף וכך לגוף הדברים. הואיל ולא התבקשה תגובה, אין צו להוצאות".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]