ההון הגדול שעומד מאחורי התנועה לאיכות השלטון שפועלת לסילוק נתניהו מהשלטון | התחקיר של אלי ציפורי - 0404
ההון הגדול שעומד מאחורי התנועה לאיכות השלטון שפועלת לסילוק נתניהו מהשלטון | התחקיר של אלי ציפורי 0404

ההון הגדול שעומד מאחורי התנועה לאיכות השלטון שפועלת לסילוק נתניהו מהשלטון | התחקיר של אלי ציפורי

כיצד פועלת התנועה לאיכות השלטון אשר עושה הכל כדי להוריד את ראש הממשלה בנימין נתניהו מהשלטון? המיליארדר מוריס קאהן בין המממנים של התנועה; בעבר תרמה גם קוקה קולה ישראל; קאהן השווה בעבר את המצב בישראל לאפרטהייד בדרום אפריקה ואמר: "אנחנו מסכנים את עתידנו ומתייחסים לפלסטינים נורא".

תורם "אלמוני" תורם לתנועה 2 מיליון שקל מדי שנה בשלוש השנים האחרונות יותר משליש מהיקף הפעילות של התנועה; אליעד שרגא והתנועה מסרבים לחשוף את שמו.

ניהול תהליכים משפטיים עולה ממון רב, במיוחד אם מדובר בעותרים סידרתיים כמו התנועה למען איכות השלטון. לכן, השאלה המתבקשת היא מי עומד מאחורי המימון של התנועה והאם מדובר בציבור תומך באמצעות דמי חבר בלבד, כפי שמצטייר מתדמיתה של התנועה לאיכות השלטון. ובכן, לאחר שעשיתי תחקיר על הדוחות הכספיים של העמותה בתקופה של למעלה מעשור – התשובה היא שכסף גדול מאוד עומד מאחורי העמותה, כסף של קרנות, ובעיקר כסף גדול שהתנועה מסרבת לחשוף אותו ומסתתרת מאחורי מסך ערפל בחסות החוק. בשנים האחרונות התנועה פעילה מאוד בעניינו של נתניהו ודורשת למעשה לסלק אותו מהשלטון באמצעות עתירות סדרתיות לבג"ץ.

ממצאי התחקיר:

בין 2007 ל-2018 גייסה התנועה למען איכות השלטון סכום עתק בהיקף של כ-44.8 מיליון שקל, כאשר רק כ-15 מיליון שקל, כשליש מתוכם בלבד, היו מדמי חבר של הציבור. כל השאר מתרומות של "חברים" או "אוהדים" כפי שהם מוגדרים בדוחות הכספיים של העמותה.
בשלוש השנים האחרונות תמך תורם אלמוני בהיקף של כ-6.5 מיליון שקל(!), ממוצע של יותר מ-2 מיליון שקל בשנה, אך התנועה מסרבת לחשוף את שמו. ברור שמדובר בבעל הון ואמצעים אדירים ולאור פעילותה של התנועה נגד נתניהו מתבקש היה לחשוף אותו, ולו למען הנראות הציבורית, אך התנועה כאמור מסרבת לעשות כן.
עד שנת 2010 חשפה התנועה את שמות התורמים בדוחותיה ומהם עולה כי באותן שנים (2007-2010) העביר המיליארד מוריס קאהן סכום עתק של כ-4.3 מיליון שקל לעמותה באמצעות קרן קאהן ואילו קוקה-קולה ישראל, בשליטת משפחת ורטהיים (השותפה גם בקשת ערוץ 12), העבירה למעלה מ-600 אלף שקל. כמו כן תרמו קרן מאירוף, קרן ברכה ועוד, קרנות של אנשים מאוד אמידים, כך שהדימוי העממי כביכול של התנועה רחוק מאוד מן המציאות.

קאהן, הוא אחד ממייסדי חברת אמדוקס, והונו מוערך במיליארדי שקלים. בעבר עלו נגדו טענות שהוא משתמש בתכנוני מס מאוד אגרסיביים כדי למזער את חבות המס שלו, כולל שהייה ארוכה ביאכטה שלו. קאהן טען שמדובר ב"אגדה".

בראיון לפני כ-7 שנים לעיתון "כלכליסט" חשף קאהן את עמדותיו הפוליטיות וברור מציטוטיו שמדובר בעמדות שמאל (זו כמובן זכותו).

כך אמר קאהן: "אני חושב שאנחנו מסכנים את עתידנו. אם נמשיך במצב הקיים עם הפלסטינים ונמשיך לבנות בגדה המערבית, הפלסטינים יוותרו בסוף על רצון למדינה משלהם, ואז המדינה הזאת תהפוך למדינה לא חיובית מדי.כשבאתי לישראל ב־1955 הייתי בן 25 בסך הכל. האוכל היה מוזר לי, השפה היתה מוזרה, האנשים היו בוודאי מוזרים – ועדיין הרגשתי בבית. בדרום אפריקה נולדתי, דיברתי את השפה, אבל הגעתי לנקודה שבה לא יכולתי להזדהות עם האנשים שחייתי איתם, עם קבוצת השווים שלי, כי הם האמינו בדיכוי ובאפרטהייד, ולא יכולתי להזדהות עם זה. עכשיו אני מתחיל להרגיש דומה כאן. אני רואה איך אנחנו מתייחסים לפלסטינים, איך לא אכפת לנו מאיך שהם חיים, וזה נורא. אני מצפה שנעשה את הדבר הנכון. יש לנו זכות למדינה משלנו, אבל גם לאחרים יש זכות למדינה משלהם, ואנחנו צריכים לחלק את השטח בינינו. כבר גרתי במדינה שבה גרים שני עמים, ואני לא מאמין שאנחנו ניתן לפלסטינים בשטחים זכויות שוות לשלנו, כי אנחנו לא נותנים אותן אפילו לפלסטינים תושבי ישראל. אז איזו מדינה נהיה? כבר חייתי במדינה כזאת. זה לא צודק, וכשאני רואה חוסר צדק זה מרתיח אותי".

מחברת קוקה קולה ישראל נמסר: "החברה הפסיקה לתרום לתנועה למען איכות השלטון ב-2011".

תגובת קרן קאהן לא נמסרה עד לרגע זה.

 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]