ארגון 'עד כאן' בתלונה על כתבה שקרית נגד חיילי צה"ל | התאגיד: "ראוי היה להסתייג" - 0404
ארגון 'עד כאן' בתלונה על כתבה שקרית נגד חיילי צה פייסבוק

ארגון 'עד כאן' בתלונה על כתבה שקרית נגד חיילי צה"ל | התאגיד: "ראוי היה להסתייג"

ארגון עד כאן הגיש תלונה לתאגיד השידור הישראלי 'כאן', בגין כתבה בה נטען כי חיילי צה"ל ירו "ללא סיבה" כדור גומי לעבר נער ערבי ופצעו אותו. מבירור שערכו תחקירני 'עד כאן', עולה כי המציאות בשטח הייתה אחרת לחלוטין, וכללה הפרות סדר מתמשכות, יידוי אבנים לעבר החיילים ועוד.

מדובר בכתבתה של נורית יוחנן, שעסקה באירוע ירי כדורי גומי על מוחמד שתיווי, נער מהכפר קדום, שפורסמה לפני כחודש. בכתבתה ראיינה שלושה מרואיינים שונים שטענו כי "הנער נורה ללא סיבה". בדיקה שערכו תחקריני ארגון 'עד כאן' חשפה כי באותו היום התקיימה בכפר הפגנה אלימה, וכי החיילים נהגו כשורה לפי הוראות הפתיחה באש.

זאת הוכיחו ע"י כתבה שפורסמה באתר ערבי באותו היום, בה נכתב כי הנער נורה במהלך 'התפרעויות בהפגנה נגד עסקת המאה', וכי מדובר בהפגנה הרביעית ברציפות באותו השבוע. זאת בנוסף לבדיקה מול מוקד הביטחון האזורי וחשיפת תמונות ממצלמת האבטחה באזור, שתיעדו את ההתפרעויות.

עוד חשפו תחקריני 'עד כאן' כי מואייד שתיווי, שהוצג בכתבה כעובר אורח תמים שסייע לנער לאחר שנורה, הינו מראשי מארגני ההתפרעויות האלימות בכפר בשנים האחרונות. בארגון 'עד כאן' דרשו מנציג קבילות הציבור לנקוט בצעדים משמעתיים נגד הכתבת.

גלעד אך מנכ"ל 'עד כאן' מחה על שידור הכתבה: "נורית יוחנן פרסמה כתבה שכל קשר בינה למציאות מקרי בהחלט. 'פייק ניוז' במיטבו, שכל עניינו להשחיר את חיילי צה"ל ולהציג אותם כמשולחי כל רסן. חיילים נאלצים להתמודד עם הפגנות זהות מידי שבוע, שאף גרמו לפציעתם. אנו מחזקים אותם, נמשיך לפעול בכדי לעצור את ההפגנות ולהעמיד לדין את האחראיים להן".

הממונה על קבילות הציבור בתאגיד דחה את התלונה, אך ציין: "ראוי היה להסתייג ולציין בקריינות כי 'לדברי חברו של הנער, שהיה עימו בזמן האירוע, הם חזרו מטיול".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]