תרמית וואטסאפ חדשה ומסוכנת: שולחי הודעה המתחזים ל"ביטוח לאומי" מבטיחים 15,000 ש"ח תמורת הפצתה - 0404
תרמית וואטסאפ חדשה ומסוכנת: שולחי הודעה המתחזים ל ESET

תרמית וואטסאפ חדשה ומסוכנת: שולחי הודעה המתחזים ל"ביטוח לאומי" מבטיחים 15,000 ש"ח תמורת הפצתה

הודעת וואטסאפ שמופצת לאחרונה ברבים מתחזה לביטוח לאומי, וקוראת לאנשים להפיץ אותה על מנת לקבל סכום כספי של 15,000 ש"ח. כך נכתב בהודעה: "אלה שעבדו בין השנים 1990 ו-2019, זכאים לקבל 15,000 ש"ח מהמוסד לביטוח לאומי. בדוק אם שמך מופיע ברשימת האנשים הזכאים להטבה זו". בנוסף לטקסט שבהודעה, מצורף גם קישור המוביל לדף נחיתה.

הדף אליו מגיעים, מציג שאלות לנמען, למשל "האם אתה מעל גיל 18?", "האם אתה עובד כעת?" ו"האם עבדת בין השנים 1990-2019". יש לציין כי השפה והטקסטים המוצגים, נראים לא אמינים, כולל כותרת הכוללת את המילה "קיסעמה" וכפתורים שהמילים בהן לא לגמרי ברורות. 

לאחר שהשיבו על השאלות, נפתח חלון אשר מבקש לשתף את ההודעה עם כמה שיותר אנשים על מנת לקבל את ההטבה מביטוח לאומי באופן אוטומטי.

כדי להגביר את האמינות של העמוד, מצורפת גם מעין חלונית מפייסבוק, שמראה תגובות מרוצות לכאורה של אנשים שאספו את הכספים שמגיעים להם "לבסוף המדינה החלה לחשוב על האזרחים שלה". גם שם, ניתן לראות כי השימוש הוא בשפה עילגת ולא רהוטה.

ESET

אמיר כרמי, מנהל הטכנולוגיות בחברת אבטחת המידע "ESET" ישראל מסר: "בשונה מהונאות שבדרך כלל אנו רואים ברחבי הרשת, אין כאן ניסיון לדלות פרטים של מותקפים. מי שנכנס לדף עם הסקר דרך הדפדפן כרום לאנדרואיד, יקבל בקשה מהאתר להציג התראות. מי שיאשר את ההודעה יקבל פרסומות קופצות גם במהלך הגלישה בדפדפן וגם בזמן שימוש באפליקציות אחרות.

כדי להיפטר מפרסומות קופצות מסוג זה, יש להיכנס לדפדפן כרום, להגדרות (שלוש נקודות בצד הימני או השמאלי העליון של הדפדפן), להיכנס לתפריט ההתראות notifications ולהסיר את הסימון מהאתר הזדוני".

מחברת "ESET" נמסר: "כדי להתמודד ולהיות מוגנים מול כל פעילות חשודה ברשת, אנו תמיד ממליצים:

(1) לטפח חשיבה ביקורתית מול פעילויות מסוג זה, ההונאות משתכללות כל הזמן וכדאי תמיד לעצור ולשאול את עצמנו מה עומד מאחורי הפעולה.

(2) לעדכן את מערכת ההפעלה, הדפדפנים, ואת התוכנות בהם עושים שימוש באופן סדיר.

(3) להתקין תוכנת הגנה על המחשב האישי שתדע לזהות התקפות בזמן אמת".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]