קומבינת התקדמות גנץ עד לתפקיד הרמטכ״ל, התכנית שלא הצליח לגבש במשך 4 שנים ותדמית ה״בניחותא״ - 0404
קומבינת התקדמות גנץ עד לתפקיד הרמטכ״ל, התכנית שלא הצליח לגבש במשך 4 שנים ותדמית ה״בניחותא״ אלעד מלכה

קומבינת התקדמות גנץ עד לתפקיד הרמטכ״ל, התכנית שלא הצליח לגבש במשך 4 שנים ותדמית ה״בניחותא״

ח״כ בני גנץ אוהב מאוד להשתמש בתדמיתו כרמטכ״ל ובתמונות עם מדים לטובת קמפיין מפלגת ״כחול-לבן״, אך למעשה, כמעט כל מי שהכירו ועבד עמו בצמידות, יודע לספר על הקצין הישנוני, הקצין שלא ממהר לשום מקום ופועל כפי שהגדירו אותו: ״בניחותא״.

כיצד קרה שצה״ל כולו היה באטרף, מג״דים ומח״טים נותרו בתפקידם, קצינים לא יצאו ללימודים ודווקא הקצין ה״חצי ישן״ התקדם מתפקיד לתפקיד ולעיתים כמעט מבלי שהפסיק למלא אותם. לתשובה קוראים, בין השאר, שאול מופז.

בתקופה האחרונה שוחחנו בחדשות 0404 עם כמה וכמה קצינים בכירים ששירתו עם בני גנץ ובסביבתו הקרובה. הם סיפרו על הקצין שלמזלו הרב היה במקום הנכון ובזמן הנכון וקודם בשל חברויות או מזל גדול.

אחרי שסיים את תפקיד מח״ט הצנחנים הוא לא קודם… ואז…

בני גנץ מעולם לא היה הבטחה גדולה. כבר לאחר שסיים את תפקיד מפקד חטיבת הצנחנים, לכולם היה ברור שהנה, עוד רגע, הוא פורש לאזרחות. לאחר שהוא סיים את התפקיד, המג״דים שלו פעלו בלובי נגדו. הם לא העריכו אותו כלל והוא נשלח להמתנה. בצה״ל ידוע – מח״ט צנחנים חייב להיות מקודם. אם הוא לא מקודם – הוא פשוט לא מספיק טוב.

בהמשך, מפקד אוגדה 98, דני ביטון, נאלץ לעזוב את תפקידו לאחר מחלת רעייתו. בני גנץ, שהיה בדיוק במקום ופנוי, קיבל את התפקיד. לא עברו יותר מכמה חודשים ואסון כבד התרחש לאחר שתא״ל ארז גרשטיין ששימש מפקד יחידת הקישור ללבנון נהרג ממטען צד בלבנון. בני גנץ, הוקפץ מייד להחליפו. בהמשך החל תהליך התפרקות אזור הביטחון ואהוד ברק עלה לשלטון והחל לנסוג מלבנון. (לרבים זכורות תמונות הבריחה, מחלקה שנשכחה בחצבייה, ציוד לחימה רב שהושאר מאחור וכן אנשי צד״ל על הגדרות. בצה״ל כיוונו אצבע מאשימה לכיוונו של גנץ.

קצין בכיר סיפר לחדשות 0404: ״אהוד ברק בעת ששימש בתפקיד שר הביטחון ושאול מופז שהיה הרמטכ״ל והמנטור של בני וגם גבי אשכנזי שהיה אלוף פיקוד צפון – היו חייבים להציג את הנסיגה כמוצלחת. כהצלחה גדולה בתקשורת. בני קיבל מינוי למפקד אוגדה 162 (של מעלה אפרים). גם באוגדה הוא בעצם לא הספיק להכנס לתפקיד כי שלושה חודשים אחרי זה שלמה אורן לקח אחריות שלא בצדק בעקבות אירועי אסירה א-שמלייה והתפטר״.

הקצין המשיך וסיפר: ״בהמשך הקפיצו את בני לתפקיד מפקד אוגדת איו״ש. תפקיד שלא תוכנן. הוא נכנס לתפקיד מפקד אוגדת איו״ש ביום רביעי, בחמישי שרון עלה להר הבית וביום שישי החלה האינתיפאדה השנייה. ואז החלו המחדלים תחת פיקודו של בני. בין השאר אוטובוס גולני שלקחו להם נשקים בג׳נין ואירועים נוספים. למרות שבאותה תקופה כל הצבא היה בעצור יציאות, עצור קידומים, אחרי שמונה חודשים מופז שלף אותו מאיו״ש לאחר שהוא נכשל והבינו שזה לא זה ובאופן מפתיע הוא קיבל דרגה והפך להיות מפקד גיס צפון בתור אלוף״.

הקצין הוסיף: ״בני קודם למקום שקט, שלא אמור לעשות בלגאן ואז רצה הבדיחה הגדולה שכולם סיפרו עליו שהוא מגיע לגיס בעמיעד ואומר לנהג שלו אל תדומם – אנחנו עוד מעט עולים… כלומר, עוד מעט יקדמו אותו לעוד תפקיד כי הכל בקומבינה. אחרי תקופה קצרה הוא כבר מונה לתפקיד אלוף פיקוד צפון״.

קצין בכיר אחר סיפר לחדשות 0404: ״בתקופה שלו, אימונים, מוכנות למלחמה – הכל היה באיזי. התחלף 3 חודשים בערך לפני מלחמת לבנון השנייה. הפך להיות מפקד זרוע היבשה. פרצה מלחמה והכל נפל על אודי – ועדת וינוגרד אחרי המלחמה ולבני היה עו״ד חכם שאמר לו: קו ההגנה שלנו פשוט – כל מה שקשור לפיקוד תגיד זה לא אני – אני לא הייתי שם. למזלו אודי לקח הכל על עצמו והתפטר״.

רמטכ״ל משום מקום – מועמד רביעי בלבד ואחרי שכבר הבין שלצבא הוא לא יחזור

הקצין הוסיף: ״מספיק אנשים בצבא הבינו את התהליך וההתנהלות… שלחו אותו לוושינטון לתפקיד רוחב – תפקיד הכנה לפרישה. בוושינגטון הוא התנהל כאחד שהולך לפרישה. קנה הארלי דוידוסון וחרש את ארה״ב בטיולים ולא היה מעורב בשום דבר מהותי. נספח צבאי בוושינגטון… ואז היה את הסיפור בין גבי לאהוד. גבי רצה שאיזנקוט יהיה הרמטכ״ל וברק את גלנט והעסק נתקע לתקופה ארוכה. דן הראל שהגיע לתפקיד סגן הרמטכ״ל אמר מראש ״באתי לשנתיים בלבד – באוקובר אני הולך הביתה״. ברק אמר אם אתה לא מוכן לקבל את גלנט – אין לך ברירה אחרת – מציע לך את בני כי אחרת תשאר בלי סגן. אחרי שהבין שברק לא הולך להתפשר… מועמד הפשרה היה גנץ״.

הקצין המשיך וסיפר: ״בני מבין בשלב מסוים שאולי הוא יהיה הרמטכ״ל. אהוד אומר בהקלטות – אתה חושב שאני אמנה את בני, מה אני שיכור? זה הרמטכ״ל שאני רוצה שיענה לי בטלפון בלילה? גבי הרגיע אותו ואומר לו שיעזור לו. ברק בחר בגלנט שכבר אושר במטכ״ל… התחילה פרשת הקרקעות של גלנט שהפילה אותו. בהמשך יצא דו״ח המבקר וקוראים לגדי אייזנקוט ואומרים לו ״המינוי שלך״. גדי אמר להם אני לא הולך על זה כי לא הייתי סגן הרמטכ״ל. קוראים לו שוב לקיסריה ומקבלים אותה תשובה. פנו אח״כ לדן הראל שישב בבית שנה ו… הציעו לו את התפקיד – אמר להם לא. אם הייתי רוצה – הייתי מתמודד מלכתחילה. גם בשלב הזה לא פנו לבני גנץ. פנו ליאיר נווה הסגן בפועל, אם יש מצב שהוא יתמנה למ״מ והבינו שזה לא ייצא לפועל. בני היה האופציה הרביעית – אם לא היו בוחרים אותו, היה צריך להאריך לגבי אשכנזי את הכהונה וברק לא הסכים להאריך לו. היועמ״ש אמר להם שאי אפשר למנות את יאיר נווה כממלא מקום. רק בשלב הזה, כאשר לא היתה ברירה, הלכו לבני גנץ״.

הקצין סיפר כי גנץ לא הצליח בתפקידו כלל: ״כרמטכ״ל, לא הצליח במשך ארבע שנים לגבש תכנית רב שנתית, לא הצליח לקבל תקציב מהאוצר. הוא נסע למעשה על אדי הדלק האחרונים של התכנית תפן של גבי והפסיד הרבה מאוד זמן להכין את הצבא. הצבא בתקופתו לא התאמן, פיטר אנשים וכד׳. נהגנו לקרוא לו בניחותא כי הכל אצלו היה באיטיות ובנחת. לא סכין ולא בין השיניים. פשוט כלום. בנט דחף להלחם בעזה ואילו יעלון וגנץ משכו אחורנית וביזבזו זמן״.

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]