נחשף המסמך המלא של חוות הדעת שקבעה שהתנהלות גבי אשכנזי בפרשת הרפז – פלילית - 0404
נחשף המסמך המלא של חוות הדעת שקבעה שהתנהלות גבי אשכנזי בפרשת הרפז – פלילית יצחק הררי, דוברות הכנסת

נחשף המסמך המלא של חוות הדעת שקבעה שהתנהלות גבי אשכנזי בפרשת הרפז – פלילית

דן עפרוני, הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר (שמונה אחרי מנדלבליט) קבע: התנהגותו של גבי אשכנזי בפרשת הרפז עולה כדי עבירות פליליות; חשד למרמה והפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. עפרוני קבע גם שלאשכנזי היה "צינור ישיר לברר היכן עומדת עמדת היועץ המשפטי לשעבר יהודה וינשטיין – בין אם פניות לפרקליט הצבאי הראשי (מנדלבליט דאז) ובדרך ישירה עם היועץ עצמו ולדעת מי יהיה הגורם שיחקור, מה 'המנדט' שניתן בידו, ומה סדרי העדיפויות שניתנו בידו".

אנשי אשכנזי עקבו אחרי האלופים יואב גלנט ואבי זמיר וניסו להפעיל על האחרון לחץ באמצעות "תמונות פורנוגרפיות"; הם גם ביקשו להוציא מידע על טיסות אהוד ברק ואישתו נילי פריאל לחו"ל באמצעות מחשבי אל-על במשרד הביטחון; גבי אשכנזי ביקש מרוני דניאל מערוץ 12 להציגו באור חיובי, יממה לפני פרסום מסמך הרפז על-ידי דניאל ואמנון אברמוביץ'; דניאל סיפר לו על הכוונה לפרסם המסמך ואמר לו: "זה לא יעבור בשקט, הם יהיו במבוכה קשה והם יחטפו, גבי…" (המבוכה היתה בסופו של דבר של דניאל ואברמוביץ' שפרסמו מסמך מזוייף).

חוות הדעת של הפרקליט הצבאי לשעבר דן עפרוני, שמונה לתפקידו אחרי כהונתו של אביחי מנדלבליט, מותחת ביקורת קשה וחריפה על הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי וקובעת כי התנהגותו פלילית וכי יש חשד למרמה והפרת אמונים וגם שיבוש הליכי משפט. עפרוני מונה לתפקידו בספטמבר 2011 ובחוות דעתו שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה דאז, יהודה וינשטיין, בשלבים המוקדמים של פרשת הרפז, הוא חולק על חוות דעתה של הפרקליטות בזמנו לפיו החומר שנאסף בפרשה עד אז אינו מבסס עבירה פלילית, וכי אין בו אף כדי להצדיק פתיחתה של חקירה פלילית נגד המעורבים.

עפרוני כותב בחוות הדעת כי צריך לשקול בחקירה פלילית בעקבות ממצאים חדשים – חקירה שאכן נפתחה אך ניקתה את כל המעורבים בפרשה לבד מבועז הרפז. ידיעות על חוות הדעת של עפרוני לוינשטיין אמנם פורסמו בעבר, אבל חוות דעתו המלאה על פרטיה בנוגע לאשכנזי – מעולם לא פורסמה. הנה הקביעות המרכזיות בחוות דעתו של עפרוני בת ה-68 עמודים שהגיעה לידי "ניוז1" ופורסמה שם לראשונה:

• "איננו רואים עין בעין עם מסקנתה זו של חוות הדעת, לפיה החומר שנאסף אינו מבסס עבירה פלילית, וכי אין אף כדי להצדיק פתיחתה של חקירה פלילית נגד המעורבים". על פי חוות הדעת שהתגבשה אז בפרקליטות החומר שנאסף בפרשת הרפז אינו מבסס עבירה פלילית ואף לא מבסס חשד ברף המצדיק פתיחה בחקירה פלילית.

• "התנהגותם של המעורבים בפרשת הרפז (הכוללת את גבי אשכנזי, ארז וינר, אבי בניהו והרפז), התנהגות אשר עולה לטעמנו כדי עבירה פלילית, ולא כדי פגמים אתיים וערכיים בלבד… החשד כי בכירי הקצונה בצה"ל מעלו בתפקידם מקים אינטרס ציבורי המצדיק, לכל הפחות, את מיצוי האפשרויות החקירתיות העומדות לרשותנו והסקת המסקנה המשפטית בעקבותיהן. ולא רק במישור הצבאי הייחודי".

• "העולה מחומר הראיות מצדיק פתיחתה של חקירה, בעניינם של אל"ם ארז וינר ורא"ל במילואים גבי אשכנזי בחשד לביצוע עבירות של הפרת אמונים והתנהגות שאינה הולמת, אשר עיקרן, קיומו של קשר מתמשך ואינטנסיבי עם בועז הרפז, לאיסוף מידע והתחקות אחר שר הביטחון, אהוד ברק, וכן אחרי מי שנתפס כאיש מחנהו של האחרון, וזאת במטרה, לפגוע בשר ובמקורביו, להכפישם, לערער את מעמדם, ולהשתמש בכל מידע שנאסף ככלי נשק במסגרת המאבק שניטש בין הלשכות".

• "במעגל החיצוני של המעורבות, ניצב גבי אשכנזי. על פי חומר הראיות – אשכנזי היה זה אשר חיבר בין אל"ם וינר לבין הרפז, הוא קיבל מהם עדכונים מעת לעת על המגעים ביניהם, ובעניינים מסויימים נתן את ההכוונה אם 'לחמם את האווירה' או לצננה. להשקפתנו, כפי שגם תובע בהמשך, ראיות אלה למעורבותו של אשכנזי, בצירוף זהותם של מעורבים מרכזיים בקשר עם הרפז, ובהם, עוזרו האישי, אל"מ וינר, ואשתו רונית, מקימים יותר מחשד סביר, כי אשכנזי ידע אודות הקשר וטיבו, והיה לעתים הגורם אשר נתן את ההכוונה, אשר לטון שראוי לנקוט בעניינים אלה או אחרים. אלה מצדיקים לטעמנו, את העמקתה של החקירה גם במישור מעורבתו של אשכנזי".

• "… כבר כיום קיימות, וזאת מתוך התמלילים שנאספו, ראיות כי לאשכנזי היתה ידיעה אודות חלק מן המגעים, וכי אף היה לו קשר טלפוני גם עם בועז הרפז עצמו. הדברים עולים מתוך התמלילים – הן מתוך דבריהם של אל"ם וינר והרפז זה לזה, אודות מגעיהם עם אשכנזי והדברים שמסר להם האחרון והן מתוך דבריו של אשכנזי במהלך שיחות שבהן נטל חלק, ואשר תומללו…"

• …. "קיימו ראיות ביחס למעורבתו של אשכנזי ולמודעתו לקשר המתקיים לצורך איסוף מידע שיש בו כדי לפגוע בשר הביטחון, מקורביו וכן באלוף גלנט. זאת ועוד, על פי תוכן אחת השיחות, מועברת מאשכנזי הנחיה כי הגיעה העת 'להסיר את הכפפות' ולעלות מדרגה במעשיהם הננקטים על ידי הגורמים המעורבים…"

• …"הממצאים מעלים יותר מחשד מעשי, כי אשכנזי לא היה אדיש לקשר (בין הרפז לוינר), אלא 'תיחזקו' בהיותו האיש מאחורי הקלעים, אשר אחרים, ובהם, אל"ם וינר, הרפז, ואשתו רונית מהווים את המסך המגן עליו מפני קשר ישיר עם שתי הצלעות האחרות של 'המשולש' וינר והרפז".

• "… מתברר כי אשכנזי היה מודע לחלק מן המגעים שבין הרפז ו-וינר, ולעתים אף כיוון והנחה את השניים בעניין זה – ניתן לטעמנו להצביע על כך, שיש לכל הפחות, חשד ממשי כי הינו מבצע בצוותא של עבירת הפרת האמונים, או לכל הפחות משדל או מסייע לביצועה של עבירה זו…."

• "את המעורבים הנוספים, יש למנות בעיקר את תא"ל אבי בניהו, שמעורבתו בפרשה לא נבדקה לעומק. אשתו של גבי אשכנזי, רונית (אשר נתונים אודות הקשר ההדוק בינה לבין הרפז נאספו כבר במסגרת חקירת המשטרה ואשר נתוני התקשורת בשעות מסויימות, מעוררים את החשד, כי שימשה כ"מסך" המסווה את הקשר הישיר שבין הרפז לבין אשכנזי), וכן ראש מלמ"ב במשרד הביטחון, אמיר קין, אשר שמו עולה כחוט השני, לאורך שיחותיהם של אל"מ וינר ובועז הרפז, כמי שמשתף עימם פעולה ומסייע להם באיסוף מידע אודות המתרחש במשרד הביטחון, ואשר נתוני תקשורת מסויימים מלמדים על שיחות שהתבצעו בינו לבין הרפז ולבין רונית או גבי אשכנזי…".

עפרוני מתייחס לשורה ארוכה של אירועים סביב הפרשה:

פרסום מסמך הרפז

יממה לפני פרסום מסמך הרפז בתקשורת, ב-5.8.2010, שהוא גם היום שבו הועבר מסמך הרפז לאל"ם במילואים גבי סיבוני, שוחח אשכנזי הן עם העיתונאי אלכס פישמן מ"ידיעות אחרונות" והן עם העיתונאי רוני דניאל מחדשות ערוץ 12, בהפרשים של מספר דקות. בשיחתו עם אלכס פישמן, התאונן אשכנזי על שהוכרז כי הוא צפוי לסיים את תפקידו, והביע מורת רוח כללית מהאווירה שאפפה את שירותו כרמטכ"ל. תוך שציין כי הינו שוקל לפנות לעיתונאים נוספים (כגון אילנה דיין) כדי לפרוש בפניהם את משנתו בעניין זה.

זמן קצר לאחר מכן, התנהלה שיחה נוספת בין אשכנזי והעיתונאי רוני דניאל. כזכור, רוני דניאל היה שותף, בצוותא עם העיתונאי אמנון אברמוביץ', לפרסומו בתקשורת של מסמך הרפז. בשיחתם של רוני דניאל ואשכנזי, ממנה עולה קיומם של יחסי קרבה בין השניים, ביקש אשכנזי מדניאל להציגו בתקשורת באור חיובי. בהמשך מסר דניאל לאשכנזי כי בכוונתו לשדר כתבה בדבר מסמך שהגיע לידי ערוץ 2 בדבר מעורבות תקדימית של קמפיינים תקשורתיים בהליך בחירת הרמטכ"ל וציין בהמשך כי אמנון אברמוביץ' 'עלה על כמה דברים מעניינים, לרבות איזה מסמך, והם יהיו במבוכה קשה. עוד לא החלטנו אם נעשה את המבוכה הזו ביום שישי או במוצ"ש, אבל זה לא יעבור בשקט. והם יחטפו גבי…" (המבוכה היתה בעיקר של דניאל ואברמוביץ' שפרסמו מסמך מזוייף)….

…. "העיסוק הרב של אשכנזי בעניין 'מסמך הרפז', ההתלבטות לכאורה, כיצד לפעול ביחס אליו, הנושא אותו מתעתד דניאל לשדר ועניין המסמך, מוליכים למסקנה כי אשכנזי ידע, או צריך היה לדעת, שהכוונה בעניין זה היא ל'מסמך הרפז'. לכן, דווקא הימנעותו של אשכנזי – אשר לפי טענתו המאוחרת יותר, הופתע מאוד מהכוונה לפרסם את המסמך והתחלחל מהפוטנציאל שיש בכך כדי לפגוע בצה"ל – מלברר במה מדובר, להביע הסתייגות מהפרסום, או לשכנע את דניאל להימנע ממנו, מחזקת את החשד כי ידע במה מדובר, ואף רצה בפרסום המסמך…".

"להשקפתנו, התנהגותם של וינר ואשכנזי במהלך החקירה לעניין זיוף המסמך ולפניה מעלה חשש כבד כי הללו והעלימו, או לכל הפחות עיכבו, מידע רלוונטי לחקירה, על אף הידיעה כי הדבר יביא בהסתברות קרובה לודאי לעיכוב החקירה ולשיבושה. זאת ועוד, מעלים חומרי החקירה החדשים, כי וינר ואשכנזי עדכנו את הרפז בסיכויים לפתיחת החקירה, ו'יישרו עימו קו' בכך שעדכנוהו, אשר לגרסה אותה הם אמורים למסוך במהלך החקירה".

הנגיעה של מנדלבליט לעניין

חוות הדעת קובעת כי החשד לשיבוש הליכים אינו מתייחס רק למגעיהם של אשכנזי ו-וינר הרפז, אלא גם למגעיהם זה עם זה, וגם למאמציהם החוזרים ונשנים מול הפצ"ר לברר מה החלטת היועץ המשפטי בעניין החקירה. ודוק: העובדה שיש להם צינור ישיר לברר היכן עומדת עמדת היועץ השפטי לממשלה (יהודה וינשטיין אז) – בין דרך פניות לפצ"ר, ובין דרך ישירה עם היועץ עצמו – ולדעת מי יהיה הגורם שיחקור, מה 'המנדט' שניתן בידו, ומה סדרי העדיפויות שניתנו בידו (כך למשל, לבצע חקירה מהירה), וכי עמדה זו מועברת מהם להרפז (אשר בעדותו במשטרה, לא רק מציין, שנאמר לו כי צפוייה להיפתח חקירה, אלא גם שזו החלטת היועץ המשפטי לממשלה) – מחדדת עוד יותר את פליליות מעשיהם".

בירורים ואיסוף מידע אודות שר הביטחון והאלוף גלנט, שזוהה כמינוי של אהוד ברק כרמטכ"ל

על-פי הדוח, וינר והרפז ניסו להשיג מידע היכול להצביע על כך שביקור רשמי של ברק מיועד למטרותיו האישיות. עוד עולה מהדוח כי אף אשתו של אשכנזי, רונית, מעורבת באיסוף המידע בעניינו של ברק ושוב עולה שמו של אמיר קין, כבעל בריתם של הרפז ווינר במאמציהם לאסוף מידע על ברק ולשכתו. השניים ניסו להתחקות אחר נושא חוקיות נקודות הנוסע המתמיד של אשתו של שר הביטחון נילי פריאל והעברתם בינה לבין שר הביטחון ברק. הם גם ניסו להתחקות אם נוכחותו של גלנט באירוע מסוים הינה לתכלית בלתי לגיטימית.

מעקב אחרי האלוף אבי זמיר, והנסיונות לפגוע בו בדרכים לא לגיטימיות

זמיר, ראש אכ"א דאז, נחשב על ידי מחנה אשכנזי כמי שמשתף פעולה עם שר הביטחון וככזה כיריב למחנה אשכנזי. הדוח קובע כי המעקב אחריו היה בשני עניינים עיקריים – הראשון, זיהוי הגורם לו נתונה נאמנותו והשני, איסוף מידע מביך אודות האלוף זמיר, מתוך מטרה להפעיל עליו אמצעי לחץ, בין היתר באמצעות "תמונות מביכות" שהוגדרו כ"קצת תמונות פורנוגרפיה". במהלך עדותו אמר וינר כי נתקבל מכתב אנונימי, המאשים את אלוף זמיר במערכת יחסים עם קצינה בכירה; כי הרמטכ"ל קרא לאחרון לבירור, וכי זמיר הכחיש עניין זה. הדוח קובע כי "הראיות יוצרות חשד ממשי וכבד לניסיון להתחקות אחר האלוף זמיר, עד כדי ניסיון לסחיטתו באמצעות מידע מביך".

חיטוט במחשבי אל-על כדי למצוא מידע על טיסות של בכירי משרד הביטחון

"… במסגרת המאבק בלשכת שר הביטחון, ולאור איום שהושת על ידי לשכת שר הביטחון על דובר צה"ל, תא"ל אבי בניהו, לטוס במחלקת עסקים, ביצעו אל"ם וינר והרפז נסיונות להוכיח, כי אנשים בלשכת שר הביטחון נסעו גם הם במחלקת עסקים… דרך הפעולה שבה ביקשו השניים לילך, היתה נתיב לא חוקי של 'חפירות' במחשב של אל-על המצוי במשרד הביטחון…"; עוד עולה כי אנשי אשכנזי ניסו להשיג מידע דבר נסיעותיהם לחו"ל של נילי פריאל ועובדי משרד הביטחון יוני קורן ושלומי עם שקלם במטרה למצוא אי סדרים בתנאי הנסיעות בחו"ל".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]