שורת מחדלים במעצרו של אליה בן דוד – העצור המנהלי שבנט הורה לשחרר - 0404
שורת מחדלים במעצרו של אליה בן דוד – העצור המנהלי שבנט הורה לשחרר יאיר אוריאל

שורת מחדלים במעצרו של אליה בן דוד – העצור המנהלי שבנט הורה לשחרר

בעקבות שורת מחדלים במהלך מעצרו הפלילי והמנהלי של אליה בן דוד, הוגשו לאחרונה שלוש תלונות שונות למבת"ן (היחידה לבירור תלונות נחקרים) בהן נטען כי הצו המנהלי נחתם בניגוד לחוק, הוסתר מבית המשפט, לא בוצע שימוע כנדרש ועוד. 

מדובר באותו עצור ששר הביטחון נפתלי בנט הורה לשחרר ממעצר מנהלי, יום לאחר שחתם על צו המעצר – על אף ששוחרר ע"י ביהמ"ש עוד קודם לכן. במבת"ן יצרו קשר עם עורך דינו של בן דוד, עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו, וכעת הנושא נמצא בדיקה.

צו המעצר המנהלי הראשון נגד בן דוד נחתם שלא כחוק, כאשר בן דוד היה תחת הליך פלילי רגיל בבית משפט. בנוסף, צו המעצר הנהלי הוסתר מבית המשפט, שהמשיך ודן בעניינו של בן דוד למחרת. כמו כן, לא בוצע לבן דוד שימוע מקדים לפני ביצוע הצו המנהלי.

תלונה נוספת הוגשה למבת"ן ולפרקליטות בטענה כי זכויותיו נפגעו במהלך החקירה בשב"כ, זאת לפי הביקורת החריפה אשר העביר בית המשפט על התנהלות השב"כ. עוד נטען כלפי שירות בתי הסוהר כי לאחר שבוטל צו המעצר המנהלי, סירבו בשב"ס לשחררו, והוא נשאר כחמש שעות במעצר בלתי חוקי עד להוצאת הצו המנהלי המחודש.

עו"ד יאדו הזכיר כי ראש הממשלה המנוח מנחם בגין העיד על עצמו כי לאחר שחתם על צו מנהלי שב לעצמו רק לאחר ימים מספר: " צו מעצר מנהלי זה אקט שמתאים לשיטות של סטאלין. זה אקט חמור ומסוכן מאוד, בגין המנוח הבין את הסיכון ומתוך כך חתם.

לעומתו, באירוע שלנו אנו רואים קהות חושים של המערכות, שחתמו על צו חסר כל בסיס שלא בכדי התהפך יום לאחר מכן, ויש ראיות וטענות גדולות לכך. לא רק זה, הם חתמו על הצו כגנבים בלילה תוך הסתרה מבית המשפט המחוזי, בלי לתת לבן דוד שימוע כדין ובזמן שהיה עצור בהליך פלילי – זה מעשה שצריך להדליק נורה אדומה אצל כל מי שמבין במשפט ואצל כל מי שמבין בסכנה לשלטון שיוצר המעשה הזה. אנחנו עם הפנים קדימה, נעמוד על המשמר ונילחם ככל אשר תהיה לאל ידינו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]