כתב אישום הוגש נגד פקח בנייה ואדריכל מירושלים - בגין עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון - 0404
כתב אישום הוגש נגד פקח בנייה ואדריכל מירושלים – בגין עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון שלמה מור, 0404

כתב אישום הוגש נגד פקח בנייה ואדריכל מירושלים – בגין עבירות שוחד, מרמה, הפרת אמונים והלבנת הון

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לאחרונה לביהמ"ש המחוזי כתב אישום נגד יצחק ביאזי, פקח בנייה בעיריית ירושלים, ונגד שרון שיר אדריכל ו"מאעכר", תושבי ירושלים. זאת בגין עבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ובגין עבירות על חוק איסור הלבנת הון.

על פי כתב האישום, בין השנים 2015-2017 קיבל הפקח מהאדריכל כספי שוחד בסך מצטבר של כ-100,000 ש"ח לפחות, בעד פעולות הקשורות במילוי תפקידו כפקח. הכספים התקבלו תחת כסות של תשלום עבור עבודת תיווך בין לקוחות האדריכל לבין יועץ נגישות, כאשר בפועל קיבל האדריכל מהפקח מידע פנימי בדבר פעולות אכיפה מתוכננות, וייעץ לו כיצד לנהוג מול לקוחותיו.

שיר נאשם בכך שפעל כ"מאעכר" וקיבל כספים מלקוחות באזור מזרח ירושלים, שלהם או לבני משפחותיהם חריגות בנייה, וכן מלקוחות הזקוקים להיתרים שונים בתחום הבנייה עבור הסדרת ענייניהם מול הרשויות. כמו כן, בהזדמנויות רבות התחזה לעורך דין והציג מצגי-שווא ללקוחותיו הפוטנציאליים. לקוחות רבים שילמו לו עשרות אלפי שקלים לטיפול בכל תיק על בסיס זה.

הפקח ביאזי נקט בפעולות אכיפה שונות התומכות באינטרסים של האדריכל – לרבות ביקור וצילום מבנים בהם יש חריגות בנייה, זימון חשודים לחקירה, המלצות על הגשת כתבי אישום או הוצאת צווי הריסה ועוד. על כן השניים מואשמים בכך שבמסגרת עבודתם ייסדו קשר מושחת, אשר התבטא בשיטתיות, לאורך זמן ובמספר רב של הזדמנויות.

פקח העירייה נאשם גם בניגוד עניינים חריף, תוך פגיעה בתפקידו כעובד ציבור, בטוהר המידות המתחייב אצל עובד ציבור, ובאמון הציבור במערכת אכיפת דיני הבנייה במזרח ירושלים וברשויות המינהל. התיק נחקר על ידי מפלג תפקידים מיוחדים בימ"ר ירושלים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]