קצין בצה"ל שב מאפריקה עם טפיל מסוכן | הרופאים: "שחייה במקורות מים מזוהמים מסכנת חיים" - 0404
קצין בצה

קצין בצה"ל שב מאפריקה עם טפיל מסוכן | הרופאים: "שחייה במקורות מים מזוהמים מסכנת חיים"

קצין בצה"ל, בן 22, תושב אזור חיפה, אובחן לאחרונה ברמב"ם כמי שנושא טפיל מסוכן בשם סכיסטוסומה המצוי בנהרות או אגמים באזור, וגורם לזיהום קשה ולמחלת הבילהרציה. האבחון נעשה באמצעות מומחי מרפאת המטיילים ברמב"ם, לאחר שבמשך שמונה חודשים סבל הקצין מהדרדרות במצבו הבריאות, מבלי שנמצאה הסיבה לכך.

הצעיר חזר לפני מספר חודשים מטיול שקיים יחד עם רעייתו באתיופיה שבמזרח אפריקה, במהלכו טבל באחד מהאגמים הרבים הנמצאים במדינה וכך נדבק בטפיל. עם חזרתו לארץ החל להרגיש ברע, כשהוא סובל מכאבי בטן עזים ומאבד משקל במהירות. במשך חודשים ארוכים הוא ביצע בדיקות רבות, אך רק כאשר הופנה אל מרפאת המטיילים, נמצאה הבעיה.

ד"ר עמי נויברגר, רופא בכיר ביחידה למחלות זיהומיות ברמב"ם ומנהל מרפאת המטיילים בביה"ח: "ציבור המטיילים באפריקה חייב להבין את הסכנה שכרוכה בכניסה למקורות מים מזוהמים. במקומות רבים ביבשת משכנעים את התיירים כי אין סכנה בכניסה למים, או כי טיפול לאחר הכניסה למים אכן מונע את ההדבקה, וזה פשוט לא נכון. חשוב להבין כי מלבד סימני ההדבקה המידיים כגון: פריחה, חום, וקוצר נשימה – יש לזיהום גם סיבוכים לטווח ארוך. ללא טיפול נכון ובזמן, הטפיל עלול לגרום לסרטן של שלפוחית השתן ופגיעה בכלי הדם של הכבד".

לדבריו של ד"ר נויברגר לקצין היה מזל גדול: "אמנם הייתה הדרדרות רפואית במצבו, אך המחלה הזו עלולה להסתבך ולהוביל לסרטן, נזק בלתי הפיך לכבד ועוד. במקרה שלו, למרות החודשים הארוכים בהם היה ללא טיפול, תפסנו את הבעיה בזמן. רצוי להימנע מכניסה למקורות מים שאינם נקיים, כך נהגה למשל רעייתו של המטופל שקראה על הסכנות המצויות במים ובחרה להישאר מחוץ לאגם. בכל מקרה – לתיירים שנכנסים למקורות מים מתוקים, ובעיקר לאגם מלאווי ולאגמים במדינות אפריקאיות נוספות כגון באוגנדה ובאתיופיה, מומלץ לבצע בדיקת דם לאחר חזרתם לישראל כדי לוודא שגופם נקי מטפילים".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]