תיק דומא | שופט מחק עתירת אסיר דתי בגין "עצימת עיניים" בעת דיון באולם שכלל נשים - 0404
תיק דומא | שופט מחק עתירת אסיר דתי בגין שלמה מור, 0404

תיק דומא | שופט מחק עתירת אסיר דתי בגין "עצימת עיניים" בעת דיון באולם שכלל נשים

שופט ביהמ"ש המחוזי מרכז עידו דורייאן-גמליאל, מחק לאחרונה באופן חריג ביותר עתירת אסיר אותה הגיש עמירם בן אוליאל הנאשם בתיק דומא, כנגד כוונת שב"ס להעבירו לכלא בדרום הארץ. אשתו אוריין, תקפה הבוקר (חמישי) את החלטת השופט וטענה כי רמס את זכויותיו בגין אמונתו, הדורשת עצימת עיניים באולם הכולל נשים.

אוריין תיארה את השיח בדיון: "לבקשת השופט עמירם קם להצהיר, עמירם נעמד עם יד על העניים והצהיר, השופט ביקש להוריד את היד ולהסתכל עליו. עמירם הסביר לשופט שהוא לא יכול כי יש נשים באולם. השופש המשיך להתעקש אז עמירם הסיר את היד והצהיר בעיניים עצומות. השופט המשיך להתעקש ואמר לעמירם שהוא לא מכבד את בית המשפט.

עמירם הסביר לו שזו אמונתו, ושהוא לא צריך לראות את זה כמשהו לא מכבד. עמירם גם אמר לו שהוא זה שלא מכבד את הדת שלו ואת האמונה שלו שמחייבת אותו לשמור את העיניים. גם זה לא הספיק לשופט והוא המשיך להתעקש ונתן את ההחלטה".

עו"ד חי הבר אשר ייצג אותו מטעם ארגון חוננו מסר: "למרות שאיני מסכים כלל, במישור המשפטי, עם החלטת כב׳ בית המשפט ולמרות שהצפייה כי יהיה נתק בין הסוגיה המשפטית להתנהגותו של אדם, אני יכול להבין ולכבד את רצונו של השופט להביע תרעומת על כל דבר שיכול להתפרש הדרת נשים ו/או כל אוכלוסיה אחרת.

למרות זאת כל שביקש מרשי הוא לאפשר לו עצמו לקיים את תפיסתו הדתית והשקפותיו שלו. העותר לא ביקש כי נשים יצאו או לא יהיו נוכחות אלא ביקש לעצום את עיניו על מנת שלא יכשל הוא עצמו במה שאסור עליו, לפי תפיסת עולמו.

מאחר ואוכלוסיית ישראל מגוונת ובינינו למשל ישנן גם נשים שמכסות את כל גופן פרט לעיניים, מדוע מעולם לא נתבקשו להראות את פרצופן בבית המשפט. לסיכום כל עוד מרשי לא ביקש דבר הנוגע לאחרים וכל עוד מדובר באמונה שלו צריך היה לכבדה, גם אם הדבר מעורר קושי מסויים".

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]