מנדלבליט הפר את הסכם ניגוד העניינים שלו בנוגע לגבי אשכנזי | אלי ציפורי - 0404
מנדלבליט הפר את הסכם ניגוד העניינים שלו בנוגע לגבי אשכנזי | אלי ציפורי שמעון מלכה, דוברות הכנסת

מנדלבליט הפר את הסכם ניגוד העניינים שלו בנוגע לגבי אשכנזי | אלי ציפורי

מסמך ניגוד העניינים של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כפי שהוגש ב-27.1.2016 קובע שכי "בעניין קשור ישירות באדם אחר שיש לו זיקה אישית, כלכלית או עסקית אליי, שעלולה להעמיד אותי במצב של חשש לניגוד עניינים, בשים לב למכלול הנסיבות, ובפרט לטיב הזיקה ולמהות העניין המדובר – ככל שיתעורר ספק בדבר קיומו של חשש לניגוד עניינים כאמור, איוועץ עם היועצת המשפטית של משרד המשפטים ואפעל בתיאום איתה".

ובכן, למנדלבליט יש בהחלט "זיקה אישית" לגבי אשכנזי, שהרמטכ"ל לשעבר, שאיתו עבר בצמוד מאוד כמה שנים בתפקידו כפרקליט הצבאי הראשי והיה מעורב איתו עד צוואר בפרשת הרפז. לכן, מתוקף הסכם ניגוד העניינים של מנדלבליט הוא היה אמור להתייעץ עם היועצת המשפטית של משרד המשפטים בנוגע לטיפול שלו בתיקי נתניהו לאור ה"זיקה אישית" שלו עם אשכנזי, יריב פוליטי של ראש הממשלה נתניהו.

האם הוא נועץ עם היועצת המשפטית של משרד המשפטים? אני בטוח שלא. ובכלל, אנשי הפרקליטות ומנדלבליט נוטים להשתמש בעילת ניגודי העניינים כדי להאשים פוליטיקאים (כמו נתניהו בתיק 4000) בעבירה של מרמה והפרת אמונים, עבירת סל מאוד כללית ואמורפית שהפכה לכלי חיסול פוליטי.  אבל, כשמדובר בניגודי העניינים של שופטים, פרקליטים והיועץ המשפטי לממשלה – הם נמצאים מעל לחוק.

כבר לפני 13 שנה מתח פרופ' אמנון רובינשטיין ביקורת חריפה על עבירת הסל הזו:

"יש צורך – דווקא בימים אלה – בהגדרת התנהגות פסולה של עובדי ציבור שאינה מגעת כדי שוחד. אפשר להגדיר עבירות אתיות ולהנהיג לגביהן שיפוט משמעתי אפקטיבי – כפי שהציע השבוע שר המשפטים החדש – ואפשר גם להגדיר הפרת אימונים בצורה ספציפית, כגון מתן טובת הנאה למקורבים או מינויים פוליטיים פסולים. פרקליטות המדינה לא הלכה בדרך זו. היא הרחיבה את השימוש בעבירת-סל זו. כך ציוותה הפרקליטות על חקירה פלילית של כל ראשי הממשלה ב-20 השנה האחרונות, חלקם בשל עבירה זו, והמשטרה דאגה לכך שכל חקירה כזו תקבל כיסוי תקשורתי מקומי ובינלאומי וזאת מבלי שמישהו יועמד לדין. השיא הושג בחקירה הפלילית שנעשתה לראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו, ב"פרשת עמדי". בפרשה זו, הגיש מוביל רהיטים חשבון לממשלה על הובלת רהיטיה של משפחת נתניהו. הממשלה לא היתה צריכה לשלם חשבון זה במלואו – מה גם שהוא היה מוגזם ביותר. זה היה עניין אזרחי שהסתיים לפני שבועיים בבית המשפט בפשרה: ביבי ישלם חלק והאוצר חלק. אך מה לזה ולחקירה פלילית? הפרקליטות הורתה על חקירה, ונתניהו ואשתו נחקרו במשך שעות ארוכות – כל חקירה 7 ו-8 שעות! ולבסוף המליצה הפרקליטות להגיש כתב אישום על עבירה שהיתה פרי דמיונה היצירתי. היועץ המשפטי, אליקים רובינשטיין, דחה בצדק את המלצת הפרקליטות, אך בינתיים בכל העולם כולו התפרסמה הידיעה שראש ממשלת ישראל לשעבר נחקר בשל עבירת מירמה.

"שלטון חוק" ישראלי זה הביא לאבסורד. הוא הוציא שם רע לחקירות אנשי ציבור וכאשר הגיע מקרה באמת חמור, פרשת האי היווני, שהעלה חשד לשחיתות אמיתית, היועמ"ש, מני מזוז, סגר את התיק מסיבות שלא שכנעו רבים בציבור.

הגיע העת לזנוח את הגישה של "כולם לגיליוטינה" ולהמירה ברפורמה מקפת: תיקון חוק "הפרת האמונים" כך שיתאם את עקרונות שלטון החוק, פתיחת חקירה פלילית רק כשיש עבירה אמיתית והעמדה לדין רק כאשר יש יסוד סביר להניח שתושג הרשעה. זה שלטון החוק האמיתי, ולא הצחוק מהחוק שהנהיגה פרקליטות המדינה בעזרת המשטרה. זוהי מלחמה אמיתית בשחיתות. יש לקוות ששר המשפטים החדש, פרופ' דניאל פרידמן, אדם ישר-דרך ואמון מאין כמותו על שלטון החוק ועל יושר ציבורי, ביחד עם היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, יעשו זאת, יעלו על דרך הישר וירדו מהדרך העושה צחוק מהחוק".

הדברים של רובינשטיין מקבלים מישנה תוקף בתיקי נתניהו.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]