השר אוחנה: "הממשלה זכאית לייצוג עצמאי גם ללא רשות היועמ"ש - רצונו כבודו" - 0404
השר אוחנה:

השר אוחנה: "הממשלה זכאית לייצוג עצמאי גם ללא רשות היועמ"ש – רצונו כבודו"

שר המשפטים אמיר אוחנה, הגיב הערב (ראשון) לעתירות שהוגשו לבג"צ, למתן צו על תנאי וצווי ביניים נגד החלטת הממשלה – להקים ועדת בדיקה ממשלתית לבירור התנהלות המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה (מח"ש).

כך נמסר ממשרד המשפטים: "עמדת הממשלה שוללת את עמדת היועמ"ש והעותרת ביחס למעמדה של חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה דרך-כלל. עולה החשש כי במקרה הנוכחי שומה היה על היועמ"ש להזהיר את עצמו מחשש לניגוד עניינים, גם בחוות הדעת שנתן לממשלה בנושא זה.

כל זאת משום שהיועץ הוא גם הממונה על יחידה ממשלתית שהממשלה מבקשת למנות ועדת בדיקה חיצונית לבדיקת חשש שנפלו ליקויים בעבודתה, וצפויה לבקר, בין היתר, את טיב הפיקוח שהיועץ והכפופים לו מקיימים על פעילות מח"ש, והיא אף הוסמכה לבדוק האם כפיפותה של מח"ש לפרקליטות וליועץ המשפטי לממשלה.

הממשלה זכאית לייצוג עצמאי בבג"צ גם ללא רשותו של היועמ"ש. אם היועץ המשפטי לממשלה איננו יכול לייצגה, משום שמצפונו המקצועי איננו מתיר לו זאת – רצונו כבודו. אולם ברור שהגורם המוסמך לקבל החלטה על פי דין רשאי להשיב לעתירות המוגשות נגד החלטותיו.

לאורך ההיסטוריה של מדינת ישראל ועדות חקירה וועדות בדיקה מוקמות לעתים קרובות בעקבות לחץ ציבורי, בחלקו בערוצי הפעילות הפוליטיים, ולעתים מתוך היענות לרחשי הלב של אוכלוסיות החשות מקופחות וסמוך למועדי הבחירות. למשל: ועדת נבון שהקים שמעון פרס ז"ל לעניין תרומות דם של יוצאי אתיופיה, ועדת אור, ועדת עציוני למהומות ואדי סליב ועוד".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]