דו"ח נתוני גיוס החרדים | כך נספרו בשיטתיות חיילים שאין להם זיקה למגזר החרדי - 0404
דו מדור חרדים בצה"ל

דו"ח נתוני גיוס החרדים | כך נספרו בשיטתיות חיילים שאין להם זיקה למגזר החרדי

לאחר שפורסמו ממצאי הבדיקה בנושא נתוני גיוס החרדים לצה"ל, הודיע היום (חמישי) דובר צה"ל כי הנתונים הוצגו לשר הביטחון נפתלי בנט ולרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, שהבטיחו לפעול להפקת לקחים באופן יסודי ומהיר.

על פי הממצאים נקבע כי מספר המתגייסים החרדים בשנים 2018-2014 לא עמד ביעדים, ובספירת הנתונים נמצאו אי דיוקים שנבעו מרשלנות מקצועית חמורה. בפועל, נספרו חיילים רבים שאין להם זיקה למגזר החרדי, חיילים משנות גיוס לא רלוונטיות, נערכו ספירות כפולות ועוד.

בספירה החוזרת שנערכה נמצא כי נכללו בספירות ובדיווחים המקוריים קבוצות הרחבה משמעותיות שאינן עונות במדויק על ההגדרה של "חרדי" בחוק – כך לדוגמא, נספרו חיילים שלמדו שנה אחת בלבד במוסד חינוך חרדי, נספרו חיילים אך ורק בגלל ששירתו במסלולים חרדיים ועוד.

כמו כן, נקבע כי האחריות הכוללת לכשלים מוטלת על גורמים באגף כוח האדם, אך לא נמצא שניתנו הנחיות ישירות ממפקדים בכירים להטיית נתונים. בנוסף, לא נמצא "לחץ פוליטי או מניע כספי, שהשפיעו על תהליך הספירה והדיווח".

במסגרת הדיון בממצאים, הדגיש הרמטכ"ל: "צה"ל היה צריך לפעול אך ורק לפי החוק, ככתבו וכלשונו. מדובר באירוע חריג מאוד בו נפל כשל מערכתי, פיקודי ומקצועי חמור. צה"ל פועל בשקיפות מלאה לפרסום ממצאי הצוות לכלל הגורמים הרלוונטיים ולציבור. האירוע ילמד ולקחיו ייושמו בכל הרמות".

על כן החליט הרמטכ"ל על שורת מסקנות אישיות, ביניהן הקביעה כי ראש אגף כוח האדם, אלוף מוטי אלמוז, עתיד להינזף פיקודית בשל אחריותו הכוללת לליקויים המקצועיים, וכך גם ראש חטיבת כוח האדם הקודם. באשר לראש ענף תכנון כוח אדם הקודם, קידומו יעוכב בשנה נוספת, זאת בשל אחריותו הישירה על מדור חרדים.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]