משרד הביטחון נגד הרבצ"ר: "מחסור במזוזות שוב ושוב בצה''ל" - 0404
משרד הביטחון נגד הרבצ דובר צה''ל

משרד הביטחון נגד הרבצ"ר: "מחסור במזוזות שוב ושוב בצה"ל"

הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב אייל קרים יצא לפני כחודש בהצהרה חגיגית כי 'פרויקט משקוף' – פרויקט התקנת מזוזות, פתר את בעיית המחסור החריף במזוזות וההזנחה בצה"ל בנושא דת ומסורת.

מי שלא השתכנע מכך הוא ממלא מקום נציב קבילות החיילים במשרד הביטחון, תא"ל מיל' איתן דהן, אשר מקבל אינספור פניות של חיילים בסדיר ובמילואים בנושא היעדר המזוזות בחדרים ובמשרדים, וזאת כפי שחדשות 0404 מתריעים כבר שנים רבות. בדו"ח לשנת 2019 שהגיש אתמול תא"ל דהן לכנסת, ציין ממלא מקום הנציב תלונה של אחד החיילים על היעדר מזוזה בחדרו והדגיש כי מדובר בתלונה אחת מתוך רבות בצה"ל:

"באחת הקבילות שטופלו במהלך השנה נטען כי בחדרי המגורים באחד מבסיסי צה"ל לא הותקנו מזוזות על עמודי המשקוף של החדרים. מבירור הנושא מול גורמים בכירים ברבנות הצבאית ובאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה אושר כי קיים מחסור במזוזות לא רק בבסיס שלגביו הוגשה הקבילה, אלא גם בכמה בסיסי אימונים של זרוע היבשה בשל הזנחה של כמה שנים ומטעמי תקציב.

במהלך בירור הקבילה הוסבר כי לאחרונה גובשה תוכנית רב-שנתית 'מיזם משקוף' לאור הצורך ההלכתי הדחוף של אספקת מזוזות, ומטרת התוכנית לתת מענה מלא לכל פתחי הכניסה בצה"ל בפרק זמן של שש שנים. בתוך כך צוין כי על פי קבועי הזמנים של תוכנית זו, לבסיס האימונים שבו משרת החייל הקובל נקבע מועד לניפוק ולהתקנה של המזוזות לכלל פתחי החדרים, שבהם חסרים מזוזות, בתוך כמה שבועות ממועד הגשת הקבילה ללא קשר לפניית החייל".

הנציב לא קיבל את התירוצים של הרבנות הצבאית ותקף את התופעה באופן חריף: "הנציב מצא פגם בכך שבבסיס הצבאי שבו משרת החייל הקובל אין די מזוזות לכל חדרי המגורים, וחמור מכך, מחסור זה חוזר שוב ושוב במספר לא מבוטל של בסיסים בצה"ל. בראיית הנציב מוטלת על הצבא האחריות להקפיד על שיקבלו החיילים את זכויות היסוד שלהן הם זכאים על-פי פקודות הצבא, ובכללן זכויות דתיות והלכתיות".

ארגון 'צו 1' ברך אתמול את הגורמים במערכת שלא מטייחים את תלונות החיילים שפונים לצו 1, ומתאמצים לתת מענה דתי לכל חייל: "אנחנו בצו 1 שמחים שיש בצה"ל מי שיודעים לתקן ולהקשיב לחיילים שפונים אליו. טוב שציבור החיילים המסורתי והדתי מציף את הליקויים כדי לקבל ביושר את הזכויות הדתיות שמגיעים להם על פי הפקודות. ארגון צו 1 ימשיך לעמוד בכל עת לצד החיילים שומרי המסורת. נשמח לסייע בע"ה בכל פנייה".

למילוי טופס סיוע על פגיעה בזכויות הדת בצבא:
https://tzav1.app.link/?url=kvilaForm

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]