מהיר וקטלני: הרמטכ"ל חושף את התכניות שלו לצה"ל - 0404
צילום: דובר צה"ל

מהיר וקטלני: הרמטכ"ל חושף את התכניות שלו לצה"ל

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי, חשף היום (חמישי) את עיקרי התכנית הרב שנתית של צה"ל. התכנית, שמכונה "תנופה", אמורה להפוך את הצבא לחזק יותר וקטלני יותר על מנת שיוכל להביס את האויב בצורה מהירה.

עיקר התכנית עוסקת באיך הופכים את צה"ל לצבא חזק יותר שינצח במלחמה הבאה בצורה מהירה וברורה. הרמטכ"ל מסביר כי הערכים שמנחים אותו הם: השתנות, מוכנות ומנהיגות. התכנית תובא לאישור הקבינט על פי כל התהליכים הנדרשים.

כדי להשיג את המטרה הזו, הרמטכ"ל הודיע על שינויים בצבא שיבטיחו עליונות בכל זירה: באוויר – הגברת מערך כלי הטיס ללא טייס. בים – רכישת ספינות חדשניות ומשוכללות. ביבשה – הקמת אוגדת חי"ר חדשה וחיבור כוחותינו בשטח ובגדודי החי"ר.

הרמטכ"ל הקים את "מנהלת המטרות המטכ"לית" – גוף שמשתף פעולה בין אגף המודיעין, חיל האוויר, אגף התקשוב הפיקודים, ומייצר אלפי מטרות איכותיות של האויב שיהיו זמינות בכל רגע לפגיעה. בנוסף, הודיע הרמטכ"ל לראשונה על הקמת "מפקדת איראן". מפקדה שתתעסק בענייני איראן בשגרה ובחירום.

הרמטכ"ל מתכוון גם לתגבר את האימונים בשטח בנוי ובסימולטורים, על מנת שכוחותינו יהיו מוכנים תמיד לכל תרחיש, בכל זירה ובכל זמן נתון. 

הרמטכ"ל הסביר כי הוא מתכוון להפוך את הצבא לגוף שכל זרועותיו ואגפיו עובדים יחדיו, משתפים מודיעין ומידע, כדי שהפעילות של צה"ל תהיה התקפית ואיכותית. הרמטכ"ל הוסיף שבכוונתו ליצור פריסת הגנה באוויר, בים וביבשה שתגן על המדינה מכל איום וירי.

בנוסף, צה"ל מתכנן לחזק ולעבות את ההגנה בסייבר ואת יכולות הירי והחימוש המדויק שלו. הרמטכ"ל חזר על הצורך לשמור על האנשים הכי טובים בצה"ל ולספק להם חווית שירות טובה ואיכותית.

הרטמכ"ל כוכבי: "האיומים לא מחכים לנו. יצאנו כאמור לדרך, שבלב התפיסה של התוכנית הרב שנתית העצמת הקטלניות, בהיקף ובדיוק. שמתבססים על מה? על כושר חשיפת אויב, מוגבר מאוד, על כושר השמדת אויב מוגבר מאוד, ועל הרב-זרועיות שמאפשרת להיות מאוד-מאוד אפקטיביים. אנחנו בנקודה סינגולרית במובן הזה שאם אנחנו לא לוחצים עכשיו חזק על הגז, ומגביהים בתנופה תרתי משמע, ופותחים פער – לא בתוך חודש, לא בתוך שנה, אבל בתוך כמה שנים קרובות, זה אירוע שמכתיב איך ננצח, בכמה זמן ננצח, כי יש לנו את היכולות האלה.

תר"ש, לא רק שהוא לא רק כסף, לא רק שהוא לא פרויקטים. הוא קודם כל כיול של כולנו לתפיסה, לסדר עדיפויות, לאוריינטציה ארגונית שכל אחד עושה לה את הפירוק לאור המצפן הזה, לאור המגדלור הזה להיבטים שבהם הוא אחראי".

שר הביטחון, נפתלי בנט: "לאחר תהליך יסודי ומעמיק עם הרמטכ"ל, מפקדי צה"ל, ומערכת הביטחון, אישרתי את עיקרי תכנית "תנופה" שתאפשר לצה"ל להלום באויב מהר יותר, בעוצמה גדולה יותר, עם כושר השמדה חזק יותר, ובכך להכריע את האויב ולהביא לניצחון. צה"ל מהיר, חזק וקטלני.

יש לי ביטחון גדול בצה"ל ובמפקדיו, ובראשם הרמטכ"ל אביב כוכבי. תר"ש תנופה היא תכנית נכונה שמביאה לידי ביטוי את היתרון היחסי של צה"ל לנקודת המגע מול האויב בשביל לפגוע בו בצורה קטלנית ומכריעה. התכנית מחזירה את ערך הניצחון לראש סדר העדיפויות".

פעילות כוחותינו בים, באוויר וביבשה.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]