חשיפה: בניגוד להנחיית ארדן - המשטרה ואלשיך נתנו למימד החמישי פטור ממכרז למרות שידעו שאין לה שום לקוחות - 0404
חשיפה: בניגוד להנחיית ארדן – המשטרה ואלשיך נתנו למימד החמישי פטור ממכרז למרות שידעו שאין לה שום לקוחות אלעד מלכה

חשיפה: בניגוד להנחיית ארדן – המשטרה ואלשיך נתנו למימד החמישי פטור ממכרז למרות שידעו שאין לה שום לקוחות

המידע שהועבר לחברה ועלול לזלוג לידיים זרות ללא כל בקרה על הקניין הרוחני כולל טביעות אצבע, תמונות, סרטי וידאו, קטעי קול, תמלול, תיקי חקירה, תיקי חשודים ועוד. השר ארדן: “זו פרשה חמורה. מנדלבליט צריך לקבל החלטה עוד היום אם לפתוח בחקירה”

פרשת המימד החמישי ומעורבתם של בני גנץ ורוני אלשיך הולכת ומסתעפת. מסיכומי פגישות שערך ד"ר גד פרישמן, המדען הראשי של המשרד לביטחון פנים, יחד עם בכירי המימד החמישי עולה כי אפשר היה לדעת כבר אז שאין למימד החמישי לקוחות ולכן בעצם לא היתה כל סיבה לתת להם פטור ממכרז. באותו סטטוס היה ברור לכולם כי למימד החמישי לא היה מוצר מוגמר שהוא בבחינת פטנט שלהם בלבד ומשטרת ישראל אמורה היתה רק לרכוש את המערכת. חלק מהדברים פורסמו בעיתון "ישראל היום", אלא שכעת כאן בחדשות 0404 אנו חושפים היום לראשונה את סיכום הפגישה המלא שכתב פרישמן ב-11 בינואר 2018, פגישה שנערכה ביוזמתו של גלעד ארדן, השר לביטחון הפנים – ממנו עולה, בסעיף 6(1) כי "החברה נוסדה לפני 3 שנים ועסקה עד כה בפיתוח המוצר, כעת הם מרגישים מוכנים לשיווק והטמעה, עד כה אין לחברה מכירות/התקנות" (וזאת בניגוד לטענות של החברה בפני וועדת המכרזים שיש לה לקוחות).

כמו כן, מהמסמך עולה כי קצין משטרה בכיר, תנ"צ שי קופרמן, ראש אגף טכנולוגיה ומיחשוב, שיבח בצורה יוצאת דופן את המערכת של המימד החמישי ואמר כי "המערכת המדוברת מסתמנת כפלטרפורמה הכרחית לקידום של המשטרה עבור פעילויות השיטור, תשתיות החקירה, המודיעין והתנועה. להתרשמותו, לחברה הון אנושי מקצועי עמוק ורחב המאפשר את פיתוחם של כלי עבודה ייחודיים…". דבריו של קופרמן לא עמדו ממש במבחן המציאות.

חמור מכך, באותו מסמך מפורט למעשה המידע שעבר ככל הנראה למימד החמישי במסגרת הפיילוט ועלול היה לזלוג לידיים זרות. בסעיף 1 מפורט מה עלול מאגר המידע הזה לכלול: "זמינות של מאגרי מקורות מידע דיגיטלי רב ממקורות רבים, פנימיים כמו טביעות אצבע, תמונות, סרטי וידאו, קטעי קול, תמלול, תיקי חקירה, תיקי חשודים וכד' ומקורות חיצוניים כגון – מקורות מידע גלויים, מאגר שיחות חברות סלולר, נתוני נוסעים לחו"ל, משרד הפנים, משרד התחבורה ועוד". כל המאגרים הללו, או חלקם, הועברו ככל הנראה למימד החמישי במסגרת הפיילוט ובדוח המבקר צויין כי מדובר ב"קניין רוחני".

כאמור, בעקבות ההנחייה של ארדן שהמשרד יכיר את נושא ההתקשרות עם המימד החמישי, היתה כאמור פגישה של המדען הראשי במשרד ד"ר פרישמן, עם החברה והיה ברור כשמש שאין לחברה עדיין מכירות. לכן, אם המשטרה הכניסה אותם להליך של פטור ממכרז ושילמה להם 4 מיליון שקלים לפיילוט כי לכאורה יש להם ניסיון בזה (למרות שלא היה להם, כפי שקבע דוח המבקר) אז אין ספק שקמה עילה ברורה ומובהקת לחקור את הנושא: מי בדיוק הטעה את מי ומי לא בדק את מכלול האישורים. ראוי להדגיש כי במהלך כל ההתקשרות של משטרת ישראל עם המימד החמישי, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וכל אלו שטיפלו בהתקשורת, צפצפו למעשה על הנחיותיו של ארדן ולא שיתפו את המשרד לביטחון בפנים בהליכי ההתקשורת, דבר שגם נכתב בדוח המבקר.

כמו כן, לאורך כל הדרך דרש השר ארדן לבצע בחינת עומק של המשרד בנושא המימד החמישי (כבר ב-12 בנובמבר 2017) ובהמשך באופן פרטני (ב-4.4.2019) לאחר דוח המבקר שפורסם ב-27.3.2019, לבחון את ההתקשרות עם חברת המימד החמישי לפי הסעיפים הבאים:

"יש לבחון ולעדכן באם החברה נבחנה יחב"מית בעקבות הפרסומים שהתפרקה כתוצאה מהגבלת הפעוות לאור עברו של אחד מהבעלים בפלילים (הכוונה לאוליגרך היהודי ויקטור וקסלברג שכניסתו נאסרה לארה"ב והונו במדינה הוקפא)".

"בקשת פטור לאי חשיפת שיטות – הטענה עומדת בסתירה לכאורה עם כך שהמשטרה לא פנתה לבקש להטיל חיסיון על המידע בדוח מבקר המדינה. יש להבהיר נקודה זו".

"יש לעדכן באם היתה חוות דעת משפטית כבסיס לפטור ובאם בוצעו בדיקות לאיתור חברות נוספות בתחום, כיצד בוצעה הבדיקה ומה העלתה".

"לאור הטענה שהסתמכו על דברי החברה שיש לה מוצר מדף, התקשרויות עם גופים ביטחוניים בתחום וותק פעילות כחלק מהשיקולים להתקשר מול החברה, יש לעדכן מה נעשה לאחר שהתברר כי הטענות אינן נכונות".

ארדן קבע לו"ז לקבלת תשובות ממשטרת ישראל ל-28.4.2019, אלא שאז היועצת המשפטית של המשטרה פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, והאחרון לא אפשר להעביר לארדן ולמשרדו את כל החומרים מהמשטרה הנוגעים למימד החמישי בטענה שאולי תהיה חקירה פלילית כיוון שהחומרים עשויים להפוך, אם וכאשר תיפתח חקירה, לחומרי חקירה.

השר ארדן פועל באחרונה בצורה אינטנסיבית מול מנדלבליט ועושה את כל מה שבסמכותו וביכולתו כדי לקדם חקירה מתבקשת בפרשת המימד החמישי לאור הממצאים החמורים של המבקר ולאור הממצאים של המדען הראשי במשרדו. היום אף אמר ארדן במפורש: "אני דורש מהיועץ המשפטי לממשלה לקבל החלטה עוד היום בפרשה החמורה הזו. האמת חייבת לצאת לאורוראוי שמסמכי ההתקשרות ייחשפו מיד. אין שום סיבה שמזה 10 חודשים אין החלטה בפרקליטות לשום כיוון בפרשה הזו. הציבור צריך לדעת עוד לפני הבחירות אם נפתחת חקירה פלילית בפרשה והאם גנץ ואנשיו חשודים".

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]