אחרי האיום בתגובה: האיחוד האירופי במענק מיוחד למאחזים בלתי חוקיים של הרשות בשטחי C - 0404
אחרי האיום בתגובה: האיחוד האירופי במענק מיוחד למאחזים בלתי חוקיים של הרשות בשטחי C תנועת רגבים

אחרי האיום בתגובה: האיחוד האירופי במענק מיוחד למאחזים בלתי חוקיים של הרשות בשטחי C

פחות מיממה לאחר האיום מצד שר החוץ של האיחוד האירופי, ג'וזף בורל, כי "ייאלצו להגיב" להצהרות על החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, מתממשים הדברים גם בתגובה מעשית ראשונה. היום בצהרים (רביעי) הודיע האיחוד האירופי על מענק מיוחד בסך 16 מיליון אירו שיועברו למאחזים הלא חוקיים שהקימה הרשות בשטחי C, אשר משמשים אותה ככלי אסטרטגי לאחיזה בשטח. 

בהודעה מיוחדת שפרסם האיחוד האירופי בשעות הצהריים, נכתב כי האיחוד האירופי וממשלת דנמרק יעבירו חבילת סיוע מיוחדת, להקמת תשתיות ב-15 מקבצים לא חוקיים של הרשות בשטחי C. הפרויקטים הממומנים כוללים בתי ספר, כבישים, בניינים רב-תכליתיים, רשתות חלוקת מים, מאגרי מים ושיקום רשתות חשמל. 

בהודעת האיחוד נכתב כי: "האיחוד האירופי ומדינותיו החברות, מספקות סיוע המונטרי לקהילות מוחלשות ונצרכות בשטח C, בהתאם לצו ההומינטארי. במקביל, האיחוד האירופי פועל עם הרשות לפיתוח שטח C ותומך בנוכחות הפלסטינית במקום. אזור C הינו חלק חשוב מהשטח הפלסטיני הכבוש, ופיתוחו החברתי והכלכלי נצרך לקיום של מדינה פלסטינית ברת קיימא ובעלת רצף טריטוראלי".

כזכור, בורל הצהיר אמש כי "האיחוד האירופי לא מכיר בשטחים שנכבשו על ידי ישראל ב-1967", וכי "צעדים לקראת סיפוח, אם ייושמו, לא יוכלו לעבור ללא מענה". בתנועת רגבים תוקפים בחריפות את האיחוד האירופי, וקוראים לשר הביטחון נפתלי בנט, לבחון את הקפאת הכספים המשמשים במוצהר לפעילות בלתי חוקית. 

מאיר דויטש, מנכ"ל תנועת רגבים: "מי שטוען שבית אל, חברון, משכן שילה, ארמונות החשמונאים, ההרודיון, ומערכות המים שהובילו מים לבית המקדש הם שטח שהיהודים כבשו מידי הערבים, האנטישמיות פשוט מבצבצת מתחת לתחפושת החסודה. האנטישמיות הזו היא שגרמה לאיחוד האירופי לפעול באופן חד צדדי לסייע לערבים להשתלט בניגוד לחוק על אלפי דונמים ולבנות אלפי מבנים לא חוקיים. בניגוד לחוק הישראלי, בניגוד לחוק הבין לאומי ובניגוד להסכמי אוסלו, הסיוע הכספי שהאירופאים מעבירים לערבים נועד להשתלט על השטח שנמצא תחת האחריות הבלעדית של ישראל". 

דויטש מדגיש כי אוכלוסיות עניות אחרות ברחבי העולם, לא נהנות מ"פרוייקטים הומניטריים" כמו סלילת כבישים, תשתיות חשמל ומים, והקמת מבנים בלב שטחים פתוחים – הרחק מכל מקום יישוב: "אוכלוסיות ערביות אחרות שחיות בנגב, בגליל, בסיני, בירדן, בעירק ובסוריה, לא מקבלות את הסיוע הזה, ואפילו לא אלו שגרים בשטחים שנמצאים באחריות הרשות. אנו שמחים שבריטניה הוציאה עצמה מארגון אנטישמי זה ומקווים שגם מדינות אחרות יתעוררו ויודיעו על עזיבתם".

בתמונה: פרוייקט לא חוקי במימון האיחוד האירופי, ארכיון.

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]