ועדת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ כץ - ההחלטה תעבור למליאה - 0404
ועדת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח שמעון מלכה, דוברות הכנסת

ועדת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ כץ – ההחלטה תעבור למליאה

לאחר דיונים רבים וחילופי דברים בין ח"כ חיים כץ ליועמ"ש מנדלבליט, החליטה ועדת הכנסת לאשר את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ. כץ ביקש שתינתן לו חסינות דיונית בפני העמדה לדין פלילי. החוק מאפשר לבקש את החסינות מארבע עילות כשח"כ כץ ביקש שלוש מהן:

העילה הראשונה: המעשה בוצע במילוי התפקיד כחבר כנסת וחלה החסינות המהותית – אושרה.

העילה השנייה: כתב האישום הוגש שלא בתום לב או תוך הפליה – לא אושרה.

העילה השלישית: ועדת האתיקה כבר קיבלה החלטה בעניין, העבירה בוצעה במשכן הכנסת והאינטרס הציבורי לא ייפגע מאי ניהול הליך בפלילי – אושרה.

חברי הכנסת הצביעו בנפרד על כל עילה וההחלטה על שתי העילות שאושרו (הראשונה והשלישית) תובא כהצעה למליאת הכנסת. החסינות תקפה לכנסת הנוכחית, הכנסת ה-22.

בהצבעה על העילה הראשונה: תמכו 16 חברי כנסת מול התנגדות של 10 ו-4 נמנעים. בעילה השנייה: 16 היו נגד, 4 בעד ו-10 נמנעו. בעילה השלישית: 17 תמכו בחסינות, 12 התנגדו ונמנע אחד. 

משנת 2005 בה שונה החוק, ועדת הכנסת דנה בבקשתם של שני חברי כנסת בלבד לקבלת חסינות מפני העמדה לדין פלילי. ח"כ כץ וח"כ סעיד נפאע שבקשתו נדחתה. בעבר, היו רק שני מקרים, בהם הוועדה העניקה חסינות לחבר כנסת מפני העמדה לדין, בניגוד לבקשת היועמ"ש. (ח"כ שלמה לורנץ בכנסת ה-2 וח"כ אביגדור ליברמן בכנסת ה-15).

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]