30 צאצאי 'ברוש המדינה' שקרס לפני שנתיים יינטעו בקיבוץ דגניה א' - 0404
30 צאצאי 'ברוש המדינה' שקרס לפני שנתיים יינטעו בקיבוץ דגניה א' חגי יבלוביץ יערן קק״ל

30 צאצאי 'ברוש המדינה' שקרס לפני שנתיים יינטעו בקיבוץ דגניה א'

בימים הקרובים ייסגר מעגל מרגש בקיבוץ דגניה א' כאשר 30 שתילים מסוג ברוש מצוי, שהם למעשה הצאצאים של העץ המיתולוגי 'ברוש המדינה' שקרס באפריל 2018 בעקבות סופה חזקה בעמק הירדן, יינטעו ברחבי הקיבוץ.

העץ המיתולוגי ניטע בהוראת קק"ל בטקס חגיגי לפני 72 שנה לכבוד הקמתה של ישראל, ובשורשיו הוטמה מגילה. העץ שנבחר היה ברוש, זכר לברוש שנטע חוזה המדינה בנימין זאב הרצל בארזה שבהרי ירושלים. 

שנתיים אחרי ש'ברוש המדינה' קרס ושורשיו נעקרו כתוצאה מסופה חריגה מלווה ברוחות חזקות שפקדה את עמק הירדן, מבצע ההצלה הוכתר בהצלחה. זאת כאשר הצליח בפקולטה לחקלאות פרופ' ריוב להשריש 30 שתילים שהם העתק מושלם של הברוש המקורי.

מנהל מחלקת יערנות ופיתוח מקצועי באגף היעור של קק"ל, אביב אייזנבנד: "משמח ומרגש מאוד שהצלחנו במבצע ההצלה הזה. מדובר אמנם בברוש מצוי, אבל ייחודי מאוד. יש לו צורה פירמידאלית מדויקת להפליא. נוף מלא, צפוף ואחיד. לא סתם הכתירו אותו כ'ברוש המדינה'. הוא עץ אייקוני יחיד ומיוחד, שהפך לסמל ועכשיו הצאצאים שלו חוזרים למקום בו הוא ניטע לפני 72 שנה".

 

חגי יבלוביץ יערן קק״ל

חגי יבלוביץ יערן קק״ל

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]