מנדלבליט בדיון החסינות לח"כ כץ: "ניגוד העניינים שבאישום, לא היה רחוק מעבירת השוחד". כץ: "לא היה ולא נברא" - 0404
מנדלבליט בדיון החסינות לח דוברות הכנסת

מנדלבליט בדיון החסינות לח"כ כץ: "ניגוד העניינים שבאישום, לא היה רחוק מעבירת השוחד". כץ: "לא היה ולא נברא"

בוועדת הכנסת שהתקיימה הבוקר (שלישי) בעניין בקשת ח"כ חיים כץ לקביעת חסינותו בפני דין פלילי, הדגישה עו"ד נוית נגב פרקליטתו של כץ כי מדובר ב"קונסטרוקציה שיש בה מן האילוץ". היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט עורר סערה בדיון לאחר שאמר כי "ניגוד העניינים שכאן לא היה רחוק מעבירת השוחד". 

עו"ד נגב: "הנרטיב של כתב האישום הוא לא ח"כ שמקדם חקיקה בתמורה לטובות הנאה. לכן, טובת ההנאה נטענת מכך שלכץ היה חבר שיכול היה להפיק תועלת כלכלית מכך. זו קונסטרוקציה שיש בה מן האילוץ, שלא לומר מן המלאכותיות.

היועמ"ש מנדלבליט: "צריך להעמיד דברים על דיוקם. הפעולה לפי כתב האישום אינה רק חקיקת החוק, אלא מגוון פעולות ומצגים כוזבים שכללו הסתרה מכוונת. מדובר במרמה והפרת אמונים ברף הגבוה ביותר. איני מקל ראש בפעילות הגלומה בחקיקת חוק, ואני לא מתכוון להתערב בעבודה הסדירה של חברי הכנסת.

החוק עשוי לסייע גם לציבור בלתי מסוים אבל תחילתו והולדתו היא במערכת אינטרסים של חברים מאוד מאוד טובים שהחלה כמערכת יחסים כלכלית ושוכנעתי שהפכה למערכת מעורבת חברית ואינטרסנטית כלכלית.

אנחנו עוסקים במערכת יחסים חברית שיש בה אינטרסים כלכליים. ביחס לכך קובע חוק העונשין שאין מקום לשקול את גודל הקבוצה ובפרט השאלה אם הפעולה הייתה לטובת הכלל. אנחנו לא עוסקים בשוחד אך בניגוד עניינים חריף כזה עבירת השוחד היא מדרגה אחת מעל. וניגוד העניינים שכאן לא היה רחוק מעבירת השוחד".

מנדבליט הקריא מחו"ד של היועמ"ש של הכנסת עו"ד איל ינון בדבר כללי אתיקה הנוגעים לגילוי נאות לחברי הכנסת ביחס לחוק ההמלצות ומתווה הגז. דבריו עוררו מהומה בדיון.

ח"כ איילת שקד הגיבה לדברי מנדלבליט: "אני לא מקבלת את חוות הדעת הזו, לא נפעל לפיה, ולא נבצע גילוי נאות על כל הצבעה במליאה".

ח"כ מיקי זוהר: "דעתם של היועצים המשפטיים חשובים מאוד, אבל לא כזה ראה וקדש".

בהמשך, ח"כ כץ הגיב לדבריו של היועמ"ש ואמר: "אני מבקש להתייחס לכתב האישום. הוא (מנדלבליט) אומר דברים שלא היו ולא נבראו".

דוברות הכנסת

עו"ד נוית נגב במהלך הדיון. 

 

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: [email protected]