הרמטכ״ל כוכבי החליט על שורת צעדים פיקודיים חמורים נגד מספר קצינים ביחידה מסווגת - 0404
הרמטכ״ל כוכבי החליט על שורת צעדים פיקודיים חמורים נגד מספר קצינים ביחידה מסווגת דובר צה"ל

הרמטכ״ל כוכבי החליט על שורת צעדים פיקודיים חמורים נגד מספר קצינים ביחידה מסווגת

טלטלה בצה״ל. לרמטכ"ל, רא״ל אביב כוכבי, הוצגו השבוע ממצאי בדיקה שערך קצין בודק בדרגת תת-אלוף, אשר מונה על-ידי ראש אגף המודיעין, לבדיקת חשדות בדבר ביצוע פעולות מבצעיות שלא לצרכים מבצעיים.

במסגרת הבדיקה נמצא כי בשני מקרים בוצעה פעילות מבצעית, באמצעות סוכן, להבאת קופסאות טחינה מיהודה ושומרון שלא לצרכים מבצעיים. יודגש שמקבל הקופסאות לא ידע כי בוצעה פעילות מבצעית שיועדה לצורך כך.

הרמטכ"ל קבע כי הוא רואה את האירועים בחומרה רבה והם מהווים הפרה בוטה של הקוד הערכי והמקצועי בצה״ל. במהלך הבדיקה נחשפו פערים במערכת האישורים והבקרה ביחידה.
 
עוד הסתבר שקצין בדרגת סא״ל שיזם את הפעילות בניגוד לפקודות, לא מסר את כל האמת במהלך הבדיקה. מסיבות אלו הוחלט להדיחו מתפקידו ולנקוט פעולות לשחררו מצה״ל. הרמטכ"ל הדגיש כי דיווח אמת ויושרה הם יסוד מוסד בצה״ל וערכים בסיסים המצופים מכל חייל ומכל מפקד. כל סטייה מערכי היסוד תזכה לתגובה חריפה ונוקבת.
 
ראש אמ"ן הדגיש שהפעילות המבצעית באמ"ן הינה במוקד העשייה המודיעינית ויש להקפיד בכללים המחייבים לגביה, קלה כחמורה. כן הוסיף ראש אמ"ן כי חל איסור על שימוש במשאבים מבצעיים, לתכלית שאינה ראויה.

להלן פירוט הצעדים הפיקודיים, שננקטו על ידי ראש אמ"ן, אלוף תמיר הימן, בתיאום עם הרמטכ"ל:
 
קצין ביחידה בדרגת סא"ל, הודח מתפקידו וינקטו פעולות לשחררו מצה״ל וזאת בגין כך שיזם את הבאת קופסאות הטחינה בשני האירועים כמתנה לקצין בכיר. בנוסף כשל הקצין במסירת מידע חלקי ומטעה בעת בדיקת האירועים.

קצין נוסף ביחידה בדרגת סא"ל, נשפט בדין משמעתי בגין עבירה של חריגה מסמכות ונדון לעונש מחבוש בפועל של 28 ימים, זאת בגין כך שהורה על הפעילות המבצעית, אף שידע כי אינה לצרכים מבצעיים של היחידה.
 
קצין המודיעין הראשי, ננזף פיקודית כיוון שקיבל את קופסאות הטחינה, אך לא בדק כיצד הובאו אליו ולא נקט צעדים למניעת פעולות מעין אלה. יצוין כי קמנ"ר לא הנחה על הפעולות ולא יזם אותן, ולא ידע שהתקיימה פעילות מבצעית ייעודית למטרה זו. יתרה מכך, הקצין שילם עבורן.
 
מפקד היחידה בדרגת אל"ם, ננזף פיקודית בגין אחריותו הפיקודית לאירועים, הגם שלא היה מעורב בהם ישירות. קצין נוסף ביחידה בדרגת רס"ן, ננזף פיקודית בגין כך שהיה שותף להוצאת הפעילות המבצעית, תוך שהתרשל בבירור תכליתה והצורך בה. 

מבזקיםלכל המבזקים

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com