המשטרה תפצה פעיל "אם תרצו" שתיעד את מעצרו בגין מחאה נגד "יום הנכבה" באוניברסיטת חיפה - 0404
צילום: אם תרצו

המשטרה תפצה פעיל "אם תרצו" שתיעד את מעצרו בגין מחאה נגד "יום הנכבה" באוניברסיטת חיפה

ביהמ"ש פסק הבוקר (רביעי) כי על המשטרה לפצות ב-9000 ש"ח את תום ניסני, ראש אגף הפעילים בארגון "אם תרצו" שהפגין נגד כנס "יום הנכבה" באוניברסיטת חיפה לפני כשנתיים וחצי, ונעצר ע"י שוטר שניסה להרחיקו מהמחאה ולמנוע ממנו לתעד את המעצר.

ניסני תבע את המשטרה לאחר שהשוטר פגע בחופש הביטוי שלו ובזכותו למחות, עצר אותו בצורה אלימה, הסתיר את המתרחש מעיני חבריו של ניסני וממצלמותיהם, וגרם לכליאת שווא.

לאחר המקרה אמנם ננקט הליך משמעתי נגד השוטר ע"י מח"ש והמשטרה, אך הוא זוכה. החלטת ביהמ"ש שהתקבלה כעת, סותרת את החלטת מח"ש וקובעת כי אכן הייתה פגיעה בזכות התובע למחות.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את ניסני מסר: "אירוע זה ממחיש את הגישה הסלחנית של מח"ש ויותר מכך של אגף משמעת במשטרת ישראל לגבי פגיעות מצד שוטרים, ובפרט בכירים כנגד אזרחים. השוטר זוכה בדין המשמעתי למרות שקיימים סרטים שמציגים אותו תוקף את התובע בסיוע של שניים אחרים שמגיפים תריסים.

גם ביהמ"ש שקיבל את התביעה נקט ביד רכה בכל הנוגע לגובה הפיצוי, תיק זה היה צריך לחייב את המשטרה ב 20 אלף ש"ח לפחות, ולא ב 9,000 ש"ח כולל הוצאות. אנו לא אמרנו את המילה האחרונה בתיק – מעבר לאלימות יש כאן תרבות רמייה ושקר שאחזה במשטרה, ובמקרה זה שוטר שהוא נושא משרה בכירה במשטרה שכתב דוח כזב נגד מרשי וגרם למעצרו. אנו שוקלים את צעדנו להמשך".

ממשטרת ישראל נמסר: "לפני קרוב לשלוש שנים הוזעקה המשטרה למקום ע"י מערך הביטחון של אוניברסיטת חיפה בשל חשש כי אזרח מנסה לפגוע בסדר הציבורי. נשוא פנייתכם נעצר לאחר שהפר את הסדר ופגע בפעילות מוסדרת ומאושרת שהתקיימה באזור.

עדות לתקינות פעילותו של הקצין ניתן למצוא הן בזיכויו בהליך משמעתי של דן יחיד שנערך לו, והן בהחלטת בית משפט השלום שהורה על הרחקתו של מר ניסני ל-30 יום לאחר שהובא בפני בימ"ש בסמוך למועד המקרה.

יחד עם זאת אנו מכבדים את הכרעת בימ"ש, שהחליט לפסוק על פיצוי נמוך בהרבה מזה שנתבקש בכתב התביעה. משטרת ישראל תמשיך לסייע לאפשר את חופש הביטוי והמחאה לכל אדם כחוק, הכל תוך שמירה על הסדר הציבורי, שלום הציבור, בטיחותו וביטחונו".

אתר 0404 מכבד את זכויות היוצרים ועושה מאמצים לאיתור בעלי הזכויות ביצירות הכלולות בכתבות. אם זיהית יצירה שאתה בעל הזכויות בה ואתה מעוניין להסירה מהכתבה, אנא פנה אלינו למייל: 0404web@gmail.com